W artykule opisuje na co powinno się zwrócić uwagę przy wyborze konta bankowego, które rachunki zasługują na Waszą uwagę. Wady i zalety rachunków bankowych.

Data dodania: 2009-03-31

Wyświetleń: 3325

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W dzisiejszych czasach rachunek bankowy (ROR) potrzebuje prawie każdy z nas. Nie tak dawno posiadanie konta było związane z ciągłymi opłatami oraz koniecznością stania w długich kolejkach w banku. Jednak teraz założenie i prowadzenie konta nie musi jednak być wcale uciążliwe i drogie, w tej chwili posiadanie konta jest wręcz wygodne i darmowe. W artykule postaram się przedstawić cechy na które trzeba zwrócić uwagę aby wybrać najlepsze konto dla siebie.

Konta osobiste to konta bankowe dla osób fizycznych (indywidualne lub wspólne), zwane inaczej rachunkami oszczędnościowo-rozliczeniowymi (w skrócie ROR-ami).

Chcesz otworzyć konto w banku? Ale w jakim?
Przy wyborze banku powinieneś/aś wziąc pod uwagę zakres świadczonych usług oraz koszt zarówno jego prowadzenia, jak i usług. Musisz określić się, z których usług będziesz korzystać najczęściej (czy to będą wypłaty z bankomatu czy przelewy) oraz z jakich usług dużo rzadziej.
Coraz więcej kont osobistych pozwala na wygodne zarządzanie swoimi pieniędzmi przez internet - dostęp 24 godziny na dobę i możliwość dokonywania dowolnej ilości przelewów - jak również dostęp do gotówki w sieci bezpłatnych bankomatów.

Przy wyborze konta osobistego zwróć szczególną uwagę na:
- oprocentowanie
- opłaty związane z posiadaniem rachunku (czyli opłaty za: przelew, wypłaty z bankomatów, prowadzenie konta itp.)
- wysokość i oprocentowanie debetu
- sposoby obsługi konta (internet, telefon, sms itp.)
- możliwość i warunki założenia lokaty z pieniędzy na rachunku
- ilość bankomatów

Często posiadacze kont osobistych mogą wraz z upływem czasu liczyć na przywileje nie związane bezpośrednio z ofertą banku. Do najpopularniejszych należą:
- zwolnienie z opłaty za prowadzenie konta osobistego pod warunkiem zaciągnięcia w banku kredytu lub korzystania z karty kredytowej
- otrzymanie specjalnej karty płatniczej do zakupów internetowych
- rachunek maklerski powiązany z kontem osobistym, który ułatwia dokonywanie rozliczeń
- zniżki na doładowanie telefonów na kartę
- rabaty przy zakupach np. przy zamówieniu kwiatów w poczcie kwiatowej.

Posiadając konto bankowe, masz ciągły dostęp do pieniędzy, wgląd w stan Twojego rachunku. Możemy również korzystać z działających całą dobę bankomatów i dostępnych niemal w każdej placówce banku terminali. Te ostatnie umożliwiają m.in. sprawdzenie stanu konta, zrobienie przelewu lub wydrukowanie historii rachunku. Banki internetowe (ale nie tylko) posiadają również wpłatomaty, dzięki którym bardzo szybko można umieścić gotówkę na koncie. Jest to szczególnie wygodna propozycja ze strony banku, ze względu na darmową wpłatę i oszczędność czasu.

W celu zapoznania się z ofertą banków polecam skorzystajanie z serwisu finansowego

Licencja: Creative Commons
0 Ocena