Podejmowanie współpracy z innym przedsiębiorcą lub firmą zawsze stanowi pewne ryzyko. Co warto zrobić przed podpisaniem umowy, aby nie stać się ofiarą oszustów?

Data dodania: 2015-12-17

Wyświetleń: 1100

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak sprawdzić uczciwość kontrahenta?

Przede wszystkim warto pamiętać, że istnieje wiele sposobów na sprawdzenie wiarygodności finansowej naszego partnera biznesowego. Niektóre z nich nie wymagają ponoszenia żadnych kosztów, za inne przyjdzie nam niestety zapłacić. Decyzję o tym, na które rozwiązanie się zdecydujemy, warto uzależnić od wartości podpisywanego kontraktu czy umowy. Jeśli są to duże kwoty, to poniesienie wyższych kosztów weryfikacji finansowej kontrahenta jest jak najbardziej wskazane.

Gdzie sprawdzać? Darmowe metody

Najprostszą metodą będzie skorzystanie z takiego rozwiązania jak wyszukiwarka firm. Pozwoli ona sprawdzić podstawowe informacje gospodarcze na temat kontrahenta. Bez dodatkowych opłat poznamy takie dane jak: aktualna nazwa przedsiębiorstwa, forma prawna, NIP, REGON, siedziba, numer rejestrowy, nazwa organu reprezentacji czy informacje o długach wystawionych na giełdzie wierzytelności.

Bardzo dobrym pomysłem jest również sprawdzenie opinii na temat przedsiębiorcy umieszczanych w Internecie. Oszukani partnerzy biznesowi często ostrzegają przed oszustami i opisują swoje historie na forach internetowych czy grupach dyskusyjnych. Ponadto dobrze także zacząć od sprawdzenia, czy dana firma w ogóle istnieje i czy nie jest fikcyjna. Wystarczy zadzwonić na podany na stronie internetowej nr telefonu i przekonać się, czy po drugiej stronie naprawdę odezwie się jej przedstawiciel. Na stronie WWW warto również poszukać certyfikatów poświadczających uczciwość przedsiębiorcy.

Usługi płatne

W celu poznania bardziej szczegółowych informacji będziemy zmuszeni skorzystać z metod płatnych. Możemy złożyć wnioski do ZUS i urzędu skarbowego. Dzięki nim dowiemy się, czy kontrahent jest czynnym płatnikiem i nie zalega z opłatami wobec tych instytucji. Historię firmy można również sprawdzić w KRS. Oprócz tego po więcej danych warto zwrócić się do któregoś z biur informacji gospodarczej funkcjonujących w Polsce. Dają nam możliwość pobrania raportu na temat interesującego nas przedsiębiorstwa, w którym wyróżnione będą informacje negatywne świadczące o długach firmy oraz informacje pozytywne o regulowanych terminowo zobowiązaniach.

Najbardziej kompleksowym rozwiązaniem okazuje się jednak skorzystanie z usług portali wyspecjalizowanych w dostarczaniu informacji na temat przedsiębiorców. Część informacji za pośrednictwem takich serwisów uzyskamy za darmo, np. dane firmy, aktualną nazwę, adres, numery rejestrowe, ale również dane pochodzące z Giełdy Wierzytelności. Giełda taka zawiera oferty sprzedaży długów, zatem w łatwy sposób dowiemy się, czy firma, którą sprawdzamy, posiada zaległości płatnicze. Więcej informacji o przedsiębiorcach uzyskamy po zawarciu umowy i uiszczeniu stosownej opłaty. Zaletą tego rozwiązania jest jednak otrzymanie pełnego pakietu informacji na temat danego przedsiębiorcy. W jednym miejscu pobierzemy raport zarówno z wywiadowni gospodarczej, jak i z Rejestru Dłużników.

W celu poznania bardziej szczegółowych informacji będziemy niestety zmuszeni skorzystać z metod płatnych. Możemy złożyć wnioski do ZUS i Urzędu Skarbowego – dzięki nim dowiemy się, czy kontrahent jest czynnym podatnikiem i nie zalega z opłatami wobec tych instytucji. Historię firmy można również sprawdzić w KRS. Oprócz tego po więcej danych warto zwrócić się do któregoś z Biur Informacji Gospodarczej. Warto jednak pamiętać, że ich usługi kosztują niemało. Decyzję o sprawdzeniu danych kontrahenta warto więc podjąć jedynie w uzasadnionych przypadkach.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena