Projektowanie budynku zawsze rozpoczyna się od określenia kwestii kluczowych, które mają istotny wpływ na pozostałe elementy, jakie zostaną w nim zastosowane.

Data dodania: 2015-03-17

Wyświetleń: 1322

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jedną z zasadniczych kwestii, jaka jest brana pod uwagę na etapie projektowania budynku, jest określenie sposobu jego wentylacji. Wyróżnia się trzy główne sposoby wentylacji pomieszczeń: wentylację grawitacyjną, mechaniczną oraz rekuperację. Obecnie to właśnie rekuperację uznaje się za najbardziej zaawansowany i najefektywniejszy system wentylacji.

Charakterystyka poszczególnych typów wentylacji

Wentylacja grawitacyjna, zwana także wentylacją naturalną, funkcjonuje na zasadzie wymiany powietrza poprzez poziome kanały wentylacyjne. Jej działanie jest możliwe, dzięki naturalnej różnicy ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz budynku, w efekcie czego powstaje tak zwany ciąg kominowy.

Z kolei wentylacja mechaniczna (wywiewna, nawiewna lun nawiewno-wywiewna) to instalacja, gdzie podstawową rolę pełni wentylator łazienkowy lub też wentylator centralny. Działanie tego rodzaju instalacji polega na zastosowaniu systemu kanałów, który wyciąga powietrze z pomieszczeń.

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiwanie ciepła, czyli rekuperacją, to natomiast rozwiązanie wykorzystujące najbardziej zaawansowany technologicznie system wentylowania budynków. Jego zastosowanie jest szczególnie zalecane w przypadku domów jednorodzinnych. Jest to rodzaj instalacji, który zapewnia efektywną wymianę powietrza oraz umożliwia odzyskanie ciepła zawartego w wywiewanym powietrzu.

Korzyści wynikające z rekuperacji

Niewątpliwym atutem rekuperacji jest fakt, iż w przypadku tego systemu, właściciel posiada całkowitą kontrolę nad ilością wentylowanego powietrza. Co więcej, może on również zaprogramować system kontrolny, oparty na przykład na cotygodniowym cyklu. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu możliwe jest odzyskanie nawet do 95% ciepła, jakie znajduje się w wyciąganym powietrzu. Możliwość odzyskanie dużego procentu ciepła korzystnie przekłada się z kolei na niskie koszty ogrzewania, co sprzyja znaczącym oszczędnościom w okresie rocznym.

Obecnie wciąż najpopularniejszym rozwiązanie jest mało wydajna wentylacja grawitacyjna. Jednak to właśnie rekuperacja jest współcześnie uznawana za najbardziej efekty sposób wentylacji, w przypadku którego koszty nakładu zwracają się w momencie użytkowania budynku. Dzięki temu, ten rodzaj wentylacji zyskuje na popularności, a liczba montowanych instalacji zwiększa się z roku na rok.  Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to bowiem rozwiązanie efektywne, ekologiczne i przede wszystkim energooszczędne.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena