Większość z nas ma marzenie o naszym domu czy mieszkaniu. Stąd też kredyty mieszkaniowe wciąż są tak powszechne. Na co zwrócić uwagę przy doborze kredytu?

Data dodania: 2015-01-09

Wyświetleń: 2613

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wybieramy kredyt mieszkaniowy

Kredyt mieszkaniowy służy przede wszystkim sfinansowaniu własnego mieszkania. W tym celu bank udziela nam kredytu, który później spłacamy przez wiele lat, a bank w zamian pobiera prowizję oraz odsetki z każdej raty kredytu. Za pożyczone pieniądze można kupić różne nieruchomości. Przede wszystkim można zakupić mieszkanie, ale również działki, garaże, domy letniskowe. Jest też możliwość zaciągnięcia wyższego kredytuw celu wyremontowania miejsca, co jest kluczowe w razie kupna nieruchomości w stanie surowym.

Kredyt mieszkaniowy udzielany jest nawet na kilkadziesiąt lat, dlatego też banki przed zawarciem umowy muszą się odpowiednio zabezpieczyć. Przede wszystkim sprawdzana jest nasza zdolność kredytowa, lecz również potrzebne jest ustanowienie hipoteki. Jest to prawo rzeczowe, które pozwala bankowi zaspokoić swój interes, czyli spłatę zaległej kwoty, jeżeli klient nie wywiązuje się z umowy i nie płaci rat. Dodatkowym zabezpieczeniem są polisy- mieszkania oraz na życie.

Wybór kredytu mieszkaniowego- co jest istotne?

Wybór jednego produktu spośród wielu różnych kredytów nie jest łatwy. Aby wybrać dobrze, należy skupić się na najistotniejszych cechach kredytu mieszkaniowego, do których należy :

  • oprocentowanie- to cecha, na której powinniśmy się skupić w pierwszej kolejności. Oprocentowanie składa się z marży, która jest wynagrodzeniem banku, oraz stopy procentowej, która ustalana jest odgórnie . Wybierzmy ofertę, która proponuje możliwie najniższe oprocentowanie. Oprocentowanie powinno wynosić nie więcej jak 5-6%;
  • prowizja- jest to czysty zysk banku za udzielenie kredytu . Jest ona pobierana na początku trwania umowy, wynosi zwykle nie więcej niż 2 % kwoty kredytu. W przypadku gdy nie posiadamy wystarczającej gotówki, istnieje możliwość wliczenia prowizji do kredytu, dzięki czemu spłatę rozłożymy w czasie;
  • wkład własny- to nasz udział finansowy w kredycie. Najlepiej jest wyłożyć jak najwyższą kwotę, ponieważ pozwoli to na obniżenie przyszłego długu oraz zmniejsza ryzyko jakie ponosi bank. Postarajmy się wyłożyć przynajmniej 20% wartości nieruchomości, niższe kwoty będą musiały zostać dodatkowo zabezpieczone ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego.
  • ubezpieczenia - banki oprócz hipoteki wymagają dodatkowego ubezpieczenia spłaty kredytu. Podstawowym ubezpieczeniem, które musimy zawrzeć jest polisa mieszkania, a także wymagane może być ubezpieczenia na życie i innych, np. ubezpieczenia pomostowego lub ryzyka utraty pracy ;
  • koszty kredytu - zanim kredyt zostanie nam udzielony, musimy dokonać różnych czynności, które generują dodatkowe koszta. Sprawdź, za które czynności nie musimy płacić lub z jakich bank rezygnuje, np. koszty powołania rzeczoznawcy, udzielenie promesy kredytowej.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena