Otrzymując decyzję o odszkodowaniu powypadkowym, poszkodowany może się spotkać z pojęciem szkody całkowitej. Często się zdarza, że uznanie szkody za całkowitą jest dla poszkodowanego niekorzystne. Dlatego warto wiedzieć, kiedy ma ona miejsce i w jaki sposób odwołać się od nieprawidłowej decyzji ubezpieczyciela.

Data dodania: 2014-08-20

Wyświetleń: 1658

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przede wszystkim szkoda całkowita bezpośrednio wpływa na rozmiar odszkodowania, które ma rekompensować uszkodzenie lub zniszczenie pojazdu. Określa również pośrednio, jak długo poszkodowany może wynajmować samochód zastępczy. Temat zasadności najmu przy szkodzie całkowitej szczegółowo opisuję na moim blogu, zapraszam Cię do lektury tutaj.

Kiedy ma miejsce szkoda całkowita?

Szkoda całkowita powstaje, gdy naprawa uszkodzonego pojazdu jest ekonomicznie nieuzasadniona, czyli po prostu nieopłacalna. W orzecznictwie sądów przyjęło się, że o nieopłacalności naprawy można mówić wówczas, gdy koszt naprawy przekracza wartość pojazdu sprzed szkody. Ustalenie czy doszło do szkody całkowitej wymaga więc porównania tych dwóch wartości. Jeżeli koszt naprawy jest wyższy od pierwotnej wartości pojazdu, poszkodowanemu przysługuje odszkodowanie będące różnicą pomiędzy wartością samochodu sprzed szkody a wartością tzw. pozostałości, czyli wraku pojazdu.

Kiedy decyzja o szkodzie całkowitej jest nieprawidłowa i jak się odwoływać?

W praktyce bardzo często się zdarza, że zakład ubezpieczeń bezzasadnie wydaje decyzję o nieopłacalności naprawy, niezgodnie z wytycznymi sądów. Można wyróżnić dwa podstawowe warianty nieprawidłowych decyzji.

Najbardziej jaskrawym przykładem takiej decyzji jest sytuacja, w której ubezpieczyciel uznaje szkodę za całkowitą, pomimo że nawet ustalony przez niego koszt naprawy nie przekracza ustalonej przez niego wartości pojazdu sprzed szkody. Zdarzają się nawet przypadki uznania szkody za całkowitą, mimo że koszt naprawy jest o 30-40% niższy od wartości samochodu przed szkodą. W takim przypadku nieprawidłowość decyzji jest jednoznaczna i wynika z jej samej treści. Odwołanie się od takiej decyzji nie powinno stanowić dla poszkodowanego problemu.

Mniej jednoznaczna sytuacja ma miejsce, gdy co prawda wyliczenia ubezpieczyciela pozwalają na uznanie naprawy za nieopłacalną, jednak same wyliczenia są niewłaściwe, gdyż zaniżono w nich wartość pojazdu i/lub zawyżono koszty naprawy. Wbrew pozorom zweryfikowanie kosztów naprawy i wartości pojazdu sprzed szkody oraz wykazanie nieprawidłowości nie jest takie trudne. Poszkodowany jest z reguły dobrze zorientowany co do wartości własnego pojazdu. Może się również upewnić, zasięgając ofert w najpopularniejszych serwisach ogłoszeniowych. Wydruki takich ofert warto załączyć do odwołania. Natomiast weryfikacja kosztów naprawy z reguły nie będzie możliwa przez samego poszkodowanego. Powinien dokonać jej profesjonalny warsztat naprawczy lub ewentualnie rzeczoznawca samochodowy. Taki kosztorys naprawy lub ocenę rzeczoznawcy również dobrze jest załączyć do odwołania od decyzji ubezpieczyciela.

Jak zatem z tego wynika, poszkodowany ma realną możliwość wpłynięcia na ostateczną decyzję ubezpieczyciela i tym samym ustalenia wysokości przysługującego mu odszkodowania.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena