Spieniony polistyren dla większości brzmi obco lub zagadkowo. A jest to wykorzystywany w wielu branżach materiał (głównie w budownictwie) o popularnej nazwie... styropian.

Data dodania: 2012-09-20

Wyświetleń: 1880

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

W naszym, codziennym życiu towarzyszy nam wiele produktów, które same z siebie nie są dla nikogo ważne. Ukryte w urządzeniach, przedmiotach i budynkach, doskonale spełniają swoje funkcje, a my często nie mamy pojęcia o ich istnieniu. Do takich produktów należy styropian, czyli spieniony polistyren. Jego zastosowanie jest tak powszechne, że w wielu przypadkach stał się niezastąpiony.

Styropian o dużej gęstości stanowi doskonały materiał izolacyjny. Używany jest w budownictwie, do ochrony stropów, podłóg, dachów oraz innych elementów konstrukcyjnych, gdzie istotne jest niezbyt duże obciążenie. Ponieważ jest niezwykle lekki, a także nie chłonie wody, więc jego obecność bywa niezastąpiona.

Służy od lat do ocieplania budynków mieszkalnych. Dzięki jego właściwościom można znacznie poprawić warunki cieplne w domu, a co za tym idzie, ograniczyć koszty jego ogrzewania, które w ostatnich latach biją rekordy cenowe. Stanowi też jedno z najtańszych rozwiązań tego typu, które są dostępne na rynku.

Z jego pomocą można skutecznie wyciszać pomieszczenia. Ukryty pod podłogą i w ścianach pełni funkcję izolacji akustycznej, co znacznie poprawia komfort mieszkania czy pracy w miejscach o dużym natężeniu ruchu czy innego rodzaju hałasu.

Styropian o mniejszej gęstości sprawdza się w transporcie delikatnych przedmiotów. Opakowane w pudełka z niego wykonane, nie są narażone na uderzenia, obdrapania i inne uszczerbki. Amortyzuje też większość wstrząsów, co nie jest bez znaczenia dla wrażliwych i kruchych elementów elektroniki precyzyjnej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena