Rządowy program ośmioletnich dopłat do rat kredytów mieszkaniowych znany jako Rodzina na Swoim zakończy swój niezbyt owocny żywot 31 grudnia 2012 roku. Dodatkowo ustawodawca od 31 sierpnia br. wprowadził w życie zmiany, które na ostatnie kilkanaście miesięcy czynią Rodzinę na Swoim ogólnie mniej atrakcyjną. 

Data dodania: 2011-10-23

Wyświetleń: 1665

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dopłaty prawie jak Koniec Świata

O Rodzinie na swoim pisaliśmy już na Alei Profitowej. Zwracaliśmy uwagę na to, że rządowy program dopłat w porównaniu z niektórymi ofertami banków w zakresie „zwykłych” kredytów hipotecznych może się wydawać chwytem marketingowym, na którym zyskują głównie developerzy i banki. Tym niemniej dla Polaków pokładających swoje mieszkaniowe nadzieje w Rodzinie na Swoim mamy złą wiadomość – wnioski kredytowe będzie można składać tylko do końca 2012 roku.

Na swoim? Tak, ale tylko na tanim i nie wszędzie

Druga wiadomość jes też zła – dopłatę będzie można wziąć na stosunkowo tanie mieszkania, ponieważ obniżono maksymalną cenę metra kwadratowego kwalifikującą do udziału w programie. Dotychczas limit ceny metra liczono jako 140 procent średniej arytmetycznej dwóch kolejnych wartości tzw. wskaźnika przeliczeniowego ogłaszanego co pół roku przez poszczególnych wojewodów. Skomplikowane? Wystarczy zapamiętać „140 procent ”, albowiem teraz cena metra kwalifikująca do dopłaty rządowej musi wynieść maksymalnie 100 procent dla nowego mieszkania i budowanego domu oraz zaledwie 80 procent dla nieruchomości mieszkaniowych z drugiej ręki. Jak to wygląda w praktyce? Niestety różnice są znaczne, co przedstawia poniższa tabela:

Tabela: średnie wskaźniki przeliczeniowe kosztu odtworzenia 1m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych dla programu Rodzina na Swoim. Źródło: Bank Gospodarstwa Krajowego www.bgk.com.pl

Kolejny minus – realna cena metra kwadratowego w wielu zwłaszcza dużych miastach uniemożliwia w ogóle skorzystanie z programu Rodzina na Swoim, lub ewentualnie umożliwia kupno niewielkich mieszkań w nieatrakcyjnych lokalizacjach.

Tylko dla młodych, dla starszych tylko z dzieckiem lub młodą „połówką”…

Dawno temu organizacje młodzieżowe określały maksymalny wiek swoich członków na 35 lat. Nie wiem jak jest teraz, ale taki sam limit wiekowy jest od 31 sierpnia w Rodzinie na Swoim. Wniosek o kredyt z dopłatą musisz złożyć najpóźniej do końca roku w którym kończysz „wiek młodzieżowy”. Ale jest i furtka dla starszych. Po pierwsze - możesz składać wniosek jeśli masz powyżej 35 lat i samotnie wychowujesz dzieci, przy czym przynajmniej jedno z nich musi spełnić jeden z następujących warunków:

- wiek do lat 18
- przysługujący na dziecko zasiłek pielęgnacyjny
- wiek poniżej 25 lat i bycie w trakcie nauki lub studiów

Po drugie - w przypadku składania wniosku przez małżeństwo – tylko jedno z Was musi mieć poniżej 35 lat. Tak czy inaczej ustawodawca dość drastycznie ograniczył w ten sposób krąg osób kwalifikujących się do programu dopłat mieszkaniowych. Szacuje się, że o ok. 25 procent.

I nie tylko dla rodzin

Dotychczas o dopłaty w ramach Rodziny na Swoim mogły ubiegać się małżeństwa lub osoby samotnie wychowujące dzieci. Teraz Państwo uwzględniło przez potrzeby mieszkaniowe osób stanu wolnego, czyli singli. Jednak dotowane mieszkanie singla może mieć maksimum 50 metrów kwadratowych, z czego dopłata obejmie 30 metrów. Dopłat na budowę domu w przypadku singli nie przewidziano.

Tabela: Limity powierzchni mieszkania w programie Rodzina na Swoim

Szwagier pomoże obejść brak zdolności kredytowej

Według znowelizowanej ustawy w razie problemu ze zdolnością kredytową będziesz mógł wziąć kredyt z dopłatami korzystając z pomocy wstępnych, zstępnych, rodzeństwa, rodzeństwa współmałżonka, ojczyma, macochy lub teściów.

Kupisz inne lub wynajmiesz - przestaną dopłacać

Ustawa jasno daje do zrozumienia, że jeśli przypadkiem w ciągu ośmioletniego okresu dopłacania do kredytu staniesz się właścicielem innego lokalu lub przeznaczysz dotychczasowy dotowany np. pod wynajem lub produkcję, Państwo się na Ciebie obrazi i przestanie dopłacać Ci do rat;-)

Pełny tekst ustawy z dnia 15 lipca 2011 r.o zmianie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania oraz niektórych innych ustaw, Dziennik Ustaw Nr 168, poz.1006 znajdziesz na Alei Profitowej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena