Zmieniasz branżę? Twoja aktualna praca nie daje Ci satysfakcji? Ten artykuł podopwie Ci co zrobić aby z powodzeniem wejść na nową ścieżkę zawodową i szybko zacząć realizować się w nowym zawodzie.

Data dodania: 2009-10-31

Wyświetleń: 2665

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Załóżmy, że realia są takie, że możesz być zwolniony. Trudno, ale to nie koniec świata, życie trwa dalej! A wiesz jaka jest dobra wiadomość związana ze zwolnieniem? Możesz nareszcie zmienić swoją ścieżkę zawodową na taką, która da ci energię i spełnienie.

Na przykład Małgorzata Kalicińska – skończyła uczelnię rolniczą, pracowała w szkole, później przy tworzeniu programów TV, w agencji reklamowej, a teraz jest pisarką i jej powieści sprzedają się jak świeże bułeczki! Maciek Rock – zaczynał od pracy w supermarkecie, później w urzędzie miejskim, potem w radio, a obecnie prowadzi programy telewizyjne. Rozejrzyj się, wokół ciebie też są osoby, które kilkakrotnie w ciągu życia zmieniają swoje ścieżki zawodowe na zupełnie inne niż dotychczas i odnoszą w tym sukces: finansowy i osobisty.

Pomyślna zmiana ścieżki zawodowej opiera się po prostu na „przepakowaniu” twoich umiejętności, kwalifikacji i osiągnięć, tak, aby można było je „rozpakować” w nowej pracy, branży, roli. Oto krótki plan na to, jak najłatwiej i najszybciej zmienić swoją ścieżkę zawodową:

1. Zdefiniuj swoje pasje. W jakiej branży chciałbyś pracować? Co cię najbardziej ekscytuje? Być może jeszcze nie wiesz dokładnie jaki rodzaj pracy chcesz wykonywać, ale w pierwszym kroku określ branżę, która cię pasjonuje. Jeśli nie wiesz, w która stronę chcesz pójść, zacznij czytać czasopisma poświęcone różnym branżom, publikacje on-line, oferty pracy, portale branżowe. Wejdź do Empiku i przejrzyj książki z różnych branży, aby sprawdzić, co przykuje twoją uwagę. Daj sobie trochę czasu, by dowiedzieć się, co budzi twoją fascynację i inspiruje cię.

2. Określ kompetencje i umiejętności, które można przetransponować. Te, które możesz wykorzystać w innym zawodzie, w innej branży, na innym stanowisku. Na przykład zarządzanie projektami, zespołem, tworzenie budżetów, negocjacje, kreowanie nowatorskich rozwiązań, organizacja pracy, umiejętność prowadzenia szkoleń i wiele innych. Przyjrzyj się również swoim cechom charakteru, być może część z nich również możesz wykorzystać tak, by działały na twoją korzyść na nowej ścieżce zawodowej. Może lubisz być liderem i nie boisz się podejmować ryzyka, umiesz przekonać innych do swoich racji, albo wręcz przeciwnie – nie uznajesz ryzyka, a najlepiej ci idzie w obszarach wsparcia. W zależności od stanowiska i branży – różne cechy mogą być tymi najbardziej przydatnymi.

3. Dopasuj swoje umiejętności do stanowisk, na które aplikujesz. Jeśli widzisz rozbieżność między wymaganiami na dane stanowisko i twoimi umiejętnościami, poszukaj sposobów na zdobycie przynajmniej części brakującego doświadczenia, np. znajdź i zaangażuj się w dodatkowe projekty jako asystent, freelancer, czy wolontariusz. Zacznij uczestniczyć w konferencjach branżowych, targach, imprezach i spotkaniach stowarzyszeń branżowych. Porozmawiaj z ludźmi, którzy pracują w branży, aby poznać ich ścieżki zawodowe, obowiązki i poradzić się jak wejść do tej branży.

4. Rozwal swoje CV i odbuduj je na nowo, pod kątem nowej branży. Używanie starego CV w momencie gdy chcesz wejść do nowej branży, to tak jak wyprawa na Karaiby w kożuchu. To nie działa, potrzebujesz zupełnie nowego CV, które będzie twoją całkiem nową wizytówką, twoją nową „ulotką reklamową”.

Pokaż tylko te zadania, obowiązki i sukcesy, które są istotne dla pracy, do jakiej aplikujesz. Rekruter nie jest zainteresowany każdym twoim doświadczeniem zawodowym, jakie kiedykolwiek miałeś w życiu. On chce przede wszystkim wiedzieć, czy nadajesz się do tej pracy. Ułatw mu odkrycie tego, będzie to z korzyścią dla ciebie. Pokaż, że wierzysz w siebie, ufasz swoim umiejętnościom i wiesz, że odniesiesz sukces w tej pracy.

Pamiętaj, że dobra praca nie spada z nieba. Musisz wiedzieć, czego chcesz i podjąć działanie, aby do niej dotrzeć. Zadbaj o to, by to zrobić, w końcu to twoja wymarzona ścieżka i twoją własną odpowiedzialnością jest, by na nią wejść.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena