Ostatnie tygodnie to okres wzmożonego ruchu na rynku firm doradztwa finansowego. Aż trzy z nich ogłosiły plany pozyskania nowych inwestorów lub wejścia na giełdę. Expander – największy obecnie przedstawiciel branży - szuka inwestora, który pomoże mu w ekspansji poza granicami kraju. GE Money Bank, właściciel Expandera wystawił na sprzedaż pakiet 49% udziałów firmy i liczy, że zgłoszą się na niego chętni.

Data dodania: 2007-08-07

Wyświetleń: 4854

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ostatnie tygodnie to okres wzmożonego ruchu na rynku firm doradztwa finansowego. Aż trzy z nich ogłosiły plany pozyskania nowych inwestorów lub wejścia na giełdę. Expander – największy obecnie przedstawiciel branży - szuka inwestora, który pomoże mu w ekspansji poza granicami kraju. GE Money Bank, właściciel Expandera wystawił na sprzedaż pakiet 49% udziałów firmy i liczy, że zgłoszą się na niego chętni.

Podobną drogę wybrał Dom Kredytowy Notus, który chce sprzedać 75% swoich udziałów.
Notus, choć znacznie mniejszy od konkurentów, liczy na dynamiczny rozwój i zaatakowanie pozycji lidera już za 3 lata. Najbardziej odważnie poczyna sobie spółka A-Z Finanse, która do swojej firmy zamierza przekonać inwestorów giełdowych. Przygotowania do debiutu trwają. A-Z Finanse to jeden z najmłodszych pośredników finansowych. Ciekawie wygląda zapowiedź szefów spółki na temat programu motywacyjnego dla najlepszych sprzedawców: mogliby oni liczyć na otrzymanie opcje na akcje. Pomysł iście nowatorski patrząc na wysoką rotację i podkupywanie doradców pomiędzy firmami. Widać, że A-Z Finanse rozumie to, że kluczem do sukcesu są ludzie. To oni budują wizerunek firmy na równi z atrakcyjną ofertą produktową.

Wydaje się, że obecne ruchy w branży świadczą o rosnącej konkurencji na coraz trudniejszym rynku.
Koniunktura gospodarcza jest zmienna. Popyt na kredyty hipoteczne, które są obecnie lokomotywą zysków dla pośredników, powoli będzie malał. Pęd do inwestowania w fundusze inwestycyjne również gwałtownie zmaleje wraz z nadejściem bessy na GPW i spadku tempa PKB. Firmy wydają się zdawać sobie z tego sprawę i chcą przygotować się na gorsze czasy. Teraz klienci sami proszą o poradę finansową. W czasach dekoniunktury przetrwają najlepsi, którzy przyciągną do siebie klientów. Ciekawe, co w takiej sytuacji zrobią mniejsi pośrednicy jak: Fiolet, MoneyExpert, GoldenEgg.

Lider Expander widząc, że nie jest w stanie zwiększać udziału w krajowym rynku, patrzy na kraje ościenne i na rynek Wielkiej Brytanii, gdzie wyjechało kilkaset tysięcy rodaków. Co wyjdzie z tych planów przekonamy się za kilka miesięcy. Zastanawiać może jednak cel pozyskania inwestora.
Czy Expander nie jest w stanie samodzielnie ruszyć poza Polskę. A może to zapowiedź większych zmian i sprzedaż udziałów przez GE to tylko początek do wyjścia ze spółki? Spółki, która straciła nieco pomysł na dalszy rozwój i jest skutecznie podgryzana przez Open Finance oraz mniejszych, jak wspomniane tu Notus czy A-Z Finance. Co tak naprawdę dzieje się w Expanderze, wiedzą nieliczni. Moją uwagę zwróciło jednak odejście z firmy twarzy medialnej jaką był z pewnością Maciej Kossowski. Można wręcz rzec, że był on przez ostatnie lata maskotką Expandera. Jego wypowiedzi, komentarze w mediach budowały wizerunek Expandera. Znaczna część osób kojarzyła Expandera właśnie za sprawą osoby Macieja Kossowskiego. To już jednak przeszłość. Maciej Kossowski wraz z głównym analitykiem Expandera Michałem Kowalskim opuścili firmę.
Opuścili i założyli własną. To klasyczny krok w sytuacji, gdy ktoś dusi się w jakimś miejscu i nie znajduje szans na dalszy rozwój i/lub uznania dla swoich pomysłów. Niewykluczone bowiem, że nowy inwestor Expandera zechce narzucić własne porządki, co wcale dobrze nie odbije się na klientach pośrednika.

Stworzona od zera spółka Wealth Solution kieruje swoją ofertę do klientów zainteresowanych nowoczesnymi produktami finansowymi. Pierwszy z nich, produkt strukturyzowany o nazwie Biała Lokomotywa, ujrzał już światło dzienne. Spółka ma szansę znaleźć dla siebie niszę właśnie za sprawą nowoczesnej oferty. Produkty strukturyzowane zyskują coraz większą popularność, a prawdziwy boom na taką formę inwestowania przyjdzie w przypadku znacznego pogorszenia warunków do inwestowania w akcje lub fundusze. Każdy, kogo nie zadowolą zyski z lokat, będzie szukał nowych alternatyw. Wealth Solution będzie na to gotowe. Z pewnością nowej firmie na rynku nie będzie łatwo, ale już na wstępie ma kapitał w postaci dobrze rozpoznawalnej twarzy Kossowskiego. I co równie istotne, ma świeżość, motywację i niskie koszty - czyli wszystko to, czego chyba zaczyna brakować w Expanderze. Czyżby wszystko to dostrzegł właśnie M. Kossowski z kolegami i postanowił opuścić firmę nim nadejdą prawdziwe problemy? Czas pokaże dalsze losy Expandera.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena