Mięśnie Kegla to wciąż termin nieznany dla wielu kobiet. Czym są, i dlaczego są tak ważne, szczególnie dla kobiet w ciąży?

Data dodania: 2009-03-12

Wyświetleń: 3083

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czym są mięśnie Kegla?

To grupa mięśniowa, tworząca strukturę na kształt hamaka. Położona jest w dolnej części miednicy (zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn). Nazywa się ją także mięśniem łonowo-guzicznym, mięśniami krocza, a także mięśniami dna miednicy.
U kobiet występują trzy ujścia tego mięśnia: cewka moczowa, pochwa i odbyt. Każde z ujść jest otoczone zwieraczem składającym się z mięśni gładkich (niepodlegających kontroli człowieka) oraz poprzecznie prążkowanych – pracujących zależnie od woli. Mięśnie gładkie utrzymują narządy we właściwym miejscu, bez konieczności pamiętania o tym, natomiast poprzecznie prążkowane działają, kiedy chcemy skorzystać z toalety.

Dlaczego są tak ważne?

Dr Arnold Kegel, amerykański ginekolog, zwrócił uwagę na fakt, że utrzymywanie grupy mięśni krocza w dobrej formie zapobiega wielu nieprzyjemnym dolegliwościom, np.
- nietrzymaniu moczu
- niekontrolowanym wypróżnieniom
- opadaniu dróg rodnych u kobiet
- wysiłkowemu nietrzymaniu moczu

Co daje regularne ćwiczenie?

Dzięki regularnemu ćwiczeniu mięśni dna miednicy kobiety nie tylko zapobiegają powyższym dolegliwościom, ale także zwiększają satysfakcję swoją i partnera podczas stosunku. Silne mięśnie Kegla to węższa pochwa, dzięki czemu poprawiają się doznania seksualne. Dlatego ćwiczenia tej grupy mięśniowej są wskazane dla wszystkich kobiet, bez względu na wiek. Szczególnie ważne są jednak dla kobiet w ciąży, wiec jeśli dotąd nie pracowałaś nad tymi mięśniami, najwyższy czas zacząć! Oto niektóre korzyści z ćwiczenia mięśni Kegla przez kobiety w ciąży:
- mięśnie te pracują przy porodzie, dzięki czemu przebiega on szybciej, jeśli są one silne
- umiejętność kontroli tych mięśni podczas porodu zmniejsza ryzyko niedotlenienia dziecka podczas porodu
- uelastycznione mięśnie ułatwiają dziecku podczas porodu „przeciśnięcie się”, oraz w wielu przypadkach pozwalają uniknąć nacięcia krocza czy jego rozerwania
- ćwiczenie zwiększa przepływ krwi przez mięśnie i inne tkanki, dzięki czemu po porodzie szybciej się one regenerują
- szybsza rekonwalescencja po porodzie, szybsze przywrócenie narządom kształtu i formy sprzed ciąży.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena