Gry logiczne towarzyszą nam od wieków. Prawdziwy ich rozkwit związany jest natomiast z komputerami. Teraz już nie potrzebujemy partnera czy partnerów, żeby pogimnastykować trochę swój umysł.

Data dodania: 2009-02-28

Wyświetleń: 3346

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Gry logiczne to jeden z popularniejszych gatunków gier komputerowych. Co ciekawe, często cieszą się uznaniem także osób, które stronią od innych rozrywek komputerowych. Przyczyną może być fakt, że gry logiczne tak naprawdę są znacznie starsze niż komputery. Wersje elektroniczne są rozwinięciem wcześniej wymyślonych szarad, chociaż oczywiście znaleźć można wiele wyjątków.

Królową gier logicznych są niewątpliwie szachy. Pozornie proste zasady, prowadzą do niezliczonej ilości wariantów rozgrywki. Pewnie dlatego szachami ludzie fascynują się już kilka tysięcy lat. W szachy prawdopodobnie grano już około 6000 lat przed naszą erą w Mezopotamii. Wersje komputerowe królowej gier są prawie tak stare jak same komputery. W tej chwili człowiek nie ma większych szans w rozgrywce z komputerem. Do czasów serii słynnych pojedynków Kasparowa z komputerem Deep Blue zaprojektowanym przez IBM, nie było to takie oczywiste. Dzisiaj komputer biurkowy ma większą moc obliczeniową niż superkomputer z tamtych czasów. Gra w szachy nie przestaje jednak fascynować i nadal potrafi świetnie uczyć logicznego myślenia i strategii.

Inną rozrywką, którą niewątpliwie można zaliczyć do kategorii gier logicznych jest brydż. Ta gra karciana pozwala na świetną gimnastykę umysłu, rozwijanie strategii, ćwiczenie spostrzegawczości i pamięci. Co prawda historia tej gry jest znacznie krótsza niż w przypadku szachów, jednak komputerowe implementacje tej gry są również bardzo częste. Ostatnio gra w brydża na komputerze staje się coraz popularniejsza za sprawą Internetu i wersji gry online. Z Brydżem jest wszak ten problem, że do rozgrywki potrzebne są cztery osoby.

Gry logiczne to jednak nie tylko rozgrywki przeniesione ze świata rzeczywistego. Wszak świat komputerów jest ograniczany wyłącznie wyobraźnią projektantów. Wystarczy wspomnieć pochodzący z 1985 roku przebój na skalę światową - Tetris. Trudno sobie wyobrazić realizację tej gry poza światem elektroniki, a z drugiej strony można powiedzieć, że należy do najważniejszych gier logicznych na świecie.

Oczywiście przykłady sytuacji odwrotnych również istnieją. Wystarczy wspomnieć kostkę Rubika. Mimo, że jest to świetna szarada, przeniesiona w świat komputerów traci dużo na atrakcyjności. Mimo kilku prób, można powiedzieć, że nie da się sensownie układać tej kolorowej kostki na ekranie komputera. Czy to jednak porażka elektronicznej rozrywki? Raczej nie, można wyliczyć setki gier komputerowych związanych z kolorowymi kostkami i logicznym myśleniem, nad którymi można spędzić długie godziny.

Niezależnie od tego, czy wolimy gry logiczne w wydaniu tradycyjnym czy elektronicznym, jedno jest pewne - warto poświęcić im trochę czasu. Są świetnym treningiem dla naszego umysłu. Spostrzegawczość, pamięć, logiczne myślenie, strategia to tylko niektóre z cech, które możemy rozwinąć dzięki grom logicznym. Dajmy się więc od czasu do czasu wciągnąć. Jeżeli nie w partię szachów, to chociaż w krótką partię kulek na komputerze.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena