Rozważania na temat edukacji w liceum. Czy wszystkie przedmioty są nam potrzebne w życiu? Ile z nich korzystamy? Zapraszam do lektury.

Data dodania: 2009-01-27

Wyświetleń: 2340

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dzień każdego nastolatka rozpoczyna się najczęściej od wymuszonej pobudki. Na zegarku godzina 6:30. Higiena, szybkie śniadanie, i biegiem na autobus do szkoły. Osiem godzin w szkole w trakcie których ‘zdobywamy wiedzę’. Osiem nudnych, długich lekcji.

Czy ja, który nigdy w życiu nie będę profesorem chemii, nie będę pracował jako aptekarz naprawdę muszę się uczyć tych wszystkich wodorotlenków, alkinów i reakcji spalania? Czy przyda mi się to w życiu? Możecie uważać mnie teraz za lenia ale spojrzmy prawdzie w oczy - nigdy mi to nie będzie potrzebne. Interesuje się wiedzą o społeczeństwie i historią, mam zamiar iść na studia, na kierunek adekwatny moim zainteresowaniom - administracja.

Każda klasa w liceum ma swój profil. Jestem w klasie o profilu europejskim, w którym to rozszerzonymi przedmiotami są angielski, historia i wos. Profil ten odnosi się chyba wyłącznie do ilości zajęć z poszczególnych przedmiotów bo czasem czuje się gdybym był w profilu chemiczno-biologicznym. Czy nauczyciele nie mogli by odpuścić - nam uczniom o usposobieniu humanistów? Lekcje mijały by przyjemniej i nam i im.

Twierdzę, że około połowy czasu który spędzam w szkole marnuje na przedmioty którymi się nie interesuje! Muszę uczyć się do kartkówek i sprawdzianów, a następnie i tak wszystko zapominam w natłoku mnóstwa innych zaliczeń i prac domowych. Jeżeli spytałbyś mnie o zagadnienie z tematu który przerabiałem przed ostatnim sprawdzianem z biologi czy chemi zapewne bym ci nie odpowiedział.

Według mnie system nauczania dla humanistów powinien wyglądać następująco:

J.Polski

Matematyka

Język obcy

Historia

Wos

Wychowanie fizyczne

Chemia Biologia Fizyka - Jako jeden przedmiot. Wiedza czysto teoretyczna.

Religia / Etyka / Wychowanie patriotyczne - Do wyboru. Na ten temat może napiszę kolejnym razem.

Zajęcia techniczne / Gospodarstwo domowe - Szkoła ma uczyć rzeczy potrzebnych w życiu. Powinny być takie zajęcia. Uczylibyśmy się jakiś podstawowych czynnosci potrzebnych w każdym domu. Niedługo do każdej wymiany uszczelki będziemy musieli wzywać fachowca, lub takie rzeczy będą musiał być przekazywane z pokolenia na pokolenie bo w szkole oczywiście nic takiego sie nie nauczymy.

Podsumowując uważam że przydały by się zmiany. Należy zwrócić większą uwagę na to co naprawde przydatne jest w życiu. Miejmy nadzieję, że wkrótce system edukacji zostanie zreformowany i trafi bardziej w potrzeby młodzieży.
Licencja: Creative Commons
2 Ocena