Artykuł na temat dotacji z programu operacyjnego kapitał ludzki 6.2 wsparcie przedsiębiorczości i samozatrudnienia.

Data dodania: 2009-01-20

Wyświetleń: 7088

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sądzę, że podczas referendum na temat przystąpienia do Unii Europejskiej, które odbywało się 7 i 8 czerwca 2003 roku, główne "argumenty" prezentowane przez obie strony "tak" - bo Państwo X po przystąpieniu do Unii stało się krainą mlekiem i miodem płynącą lub "nie" - bo będzie tak samo jak 1939 roku miały za zadanie dotarcie do obywatela i przekazanie mu tak naprawdę odpowiedzi na pytanie: "co Ty konkretnie będziesz miał jeżeli opowiesz się za tak lub nie?"

Od momentu przystąpienia Polski do Unii (1 maja 2004) miliardy Euro trafiły do Polski w postaci dotacji. Większość obywateli nie jest tego świadoma chyba, że zobaczy tabliczkę "inwestycja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej działanie X mające na celu..." - po prostu nie dotyczy to ich bezpośrednio.

Olbrzymie zainteresowanie dotacjami powstało gdy został ogłoszony program operacyjny kapitał ludzki poddziałanie 6.2 "Wsparcie przedsiębiorczości oraz samozatrudnienia". Celem programu jest wsparcie i pomoc w założeniu działalności - do 2013 roku ma powstać około 80tys jednoosobowych firm – wparcie realizowane jest poprzez organizowanie szkoleń, bezzwrotne jednorazowe dotacje do 40tys. oraz wsparcie pomostowe ok. 1000zł miesięcznie przez okres 6 lub 12 miesięcy.

W programie preferowane są osoby:
- długotrwale bezrobotne
- kobiety powracające na rynek pracy
- niepełnosprawni
- do 25 roku życia
- powyżej 45 roku życia
- zamieszkałe na obszarach wiejskich, wiejsko-miejskich lub miastach poniżej 25tys mieszkańców.
Są to tylko preferencje, każdy projekt przedstawiony przez stowarzyszenie/fundacje/firmę ma własne wytyczne. Jest np. projekt przeznaczony tylko dla osób z Wrocławia lub tylko dla studentów i absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jak to się odbywa w praktyce?
Na początku pieniądze trafiły do Polski następnie zostały rozdzielone na województwa i przekazane do Wojewódzkich Urzędów Pracy, które ogłosiły konkursy na projekty dla fundacji, stowarzyszeń i firm. Te organizacje mają za zadanie rozdzielać pieniądze do beneficjentów ostatecznych, czyli osób planujących założyć działalność gospodarczą np. w województwie Dolnośląskim zostało wybranych 25 projektów dwanaście 28 sierpnia 2008 przyznając ok. 60% środków i trzynaście 7 stycznia 2009 przyznając 40% środków. Spis projektów możesz znaleźć na tym forum . Oznacza to, że w najbliższym czasie w tym województwie zostaną ogłoszone rekrutacje na beneficjentów ostatecznych i będzie można otrzymać środki - terminy w różnych województwach są różne warto śledzić je nabierząco.

Do każdego projektu należy zgłaszać się bezpośrednio u organizatora (fundacji/firmy/stowarzyszenia), które go organizuje. Projekty różnią się między sobą np. mogą zawężać grupę osób dla których projekt jest organizowany do mieszkańców konkretnej gminy lub osób powyżej/poniżej określonego wieku, mogą również różnić się sposobem zgłaszania się do projektu (online, osobiście) lub wymaganymi dokumentami (niektóre wymagają wstępnego opisu zakładane firmy od razu inne dopiero po szkoleniach).
Stałe elementy większości projektów to:
- rekrutacja osób do projektu
- szkolenia z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej dla wszystkich, którzy przeszli rekrutacje
- składanie wniosków o dofinansowanie 40tys
-ocena składanych biznesplanów i przyznaniem ok 30-60% osobom biorącym udział w projekcie środków do 40tys.
Jak widać nie jest to aż taki skomplikowany proces i każdy może spróbować. Zainteresowanie jest duże w kilku rekrutacjach, w których startowałem było ok. 200-300 osób na 20-30 miejsc.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena