Od CV może zależeć Twój sukces, to, czy wyróżnisz się dzięki niemu i uzyskasz przewagę nad konkurencją.

Data dodania: 2009-01-29

Wyświetleń: 3345

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Z napisaniem dobrego CV największe problemy mają osoby, które szukają pierwszej pracy i nie mają w tym doświadczenia. Zazwyczaj napisanie CV sprowadza się do skopiowania gotowego wzoru z Internetu i podstawieniu swoich danych. Ten sam błąd popełniamy pisząc list motywacyjny i myśląc, że napisanie go na podstawie "gotowców" będzie najlepszym rozwiązaniem. Niestety nie zawsze to się sprawdza głównie ze względu na to, że aby zabłysnąć, trzeba być oryginalnym a nie powielać szablony.

W takim razie jak napisać CV?

1. Przede wszystkim dostosuj informacje zawarte w CV do tego, do jakiej firmy je składasz, a dokładniej do rodzaju pracy jaką chcesz w niej wykonywać. Jeśli składasz papiery na stanowisko specjalistyczne, zbędne będzie dopisywanie w doświadczeniu, że np. roznosiłeś ulotki. Z tego samego względu wypisując umiejętności czy znajomość konkretnych programów, również powinieneś się skupić głównie na tych, które okażą się przydatne w pracy, o którą się starasz.

2. CV nie musi zawierać zdjęcia, jednak często jest ono mile widziane. Pamiętaj jednak, że musi ono wyglądać profesjonalnie, więc jeśli masz zamiar zamieścić w CV zdjęcie robione kamerką internetową, najlepiej w ogóle go nie dodawaj.

3. CV musi zawierać Twoje dane personalne i numer telefonu. W przypadku adresu mailowego najlepiej jest założyć taki, który będzie zawierał Twoje imię i nazwisko, a nie np. zdrobnienie Twojego nicka.

4. Dość częstym błędem przy konstruowaniu CV jest niepoprawna kolejność przy wypełnianiu informacji o wykształceniu i przebytych kursach bądź szkoleniach. Informacje te powinny zostać wypisane chronologicznie od najbardziej aktualnej, a więc od pracy, którą wykonujesz chwili obecnej.

4. Nie wyolbrzymiaj swoich umiejętności, pisz szczerze na ich temat, ponieważ w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej łatwo je sprawdzić. Jednym z błędów jest zawyżanie poziomu znajomości języków obcych, którą można sprawdzić przeprowadzając w nim krótką rozmowę.

5. Napisz jakie masz zainteresowania. Może okazać się, że są podobne do zainteresowań Twojego przyszłego pracodawcy, będzie to więc wspólny temat do rozmów. Dobrze jest pokazać, że masz wszechstronne zainteresowania i chcesz się rozwijać, lubisz wyzwania.

6. Nie zapomnij dopisać klauzuli ze zgodą na przetwarzanie Twoich danych osobowych. W przeciwnym wypadku Twoje podanie nie zostanie rozpatrzone.

7. List motywacyjny nie zawsze jest wymagany. Jeśli jednak chcesz go wysłać, nie powielaj w nim tych samych informacji, które zawarłeś już w CV. Pracodawcy nie mają wiele czasu na to, aby tracić go na czytanie tych samych informacji. Powinieneś dowiedzieć się jak najwięcej na temat stanowiska, o które się starasz i pisać o tym, co przedstawiłoby Cię jako doskonałego kandydata na nie.

W następnej kolejności powinieneś dowiedzieć się jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, aby nie zaprzepaścić swojej szansy.

Mam nadzieję, że stosując się do powyższych wskazówek nie napotkasz trudności w znalezieniu dobrej pracy.
Licencja: Creative Commons