Etyka życia codziennego obejmuje wszystkie sfery naszej egzystencji. Sami często nie wiemy, że dokonując takich, a nie innych wyborów, kierujemy się narzuconym systemem moralnym. Przed samą etyką stawia się coraz to nowe problemy do rozważania. To etyka ma odpowiedzieć na pytanie, jak czynić mądrze i dobrze. Często zatem musi pełnić rolę swego rodzaju kodeksu postępowania oraz strażnika dobrego smaku.
Jak bardzo etyka dotyka naszego życia, można przekonać się przyglądając się etycznemu wymiarowi wręczania prezentów. Nie od dziś wiadomo, że prezenty są nagrodą, symbolem radości ze świąt, wyrazem uczuć i elementem celebracji ważnego wydarzenia. Kupując prezenty powinniśmy rozważyć dla kogo prezent jest przeznaczony, w jak bliskich stosunkach jesteśmy z obdarowywanym, etc. Wszak wiadomo, że inaczej podchodzimy do zakupów, kiedy wybieramy prezent dla dziecka, a inaczej kiedy wybieramy upominek dla mamy. Niby niewiele wspólnego z etyką ale...
Na przykład w przypadku dzieci trzeba mieć na uwadze to, żeby prezent był odpowiednio dobrany do wieku. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że jesteśmy odpowiedzialni za rozwój młodych ludzi, a obdarowując ich nieodpowiednimi zabawkami stajemy się odpowiedzialni za wypaczenia psychiki. To nie młodzi ludzie stają się źli, to my nie zapobiegamy temu, żeby źli się nie stali. O tym wymiarze przypomina nam etyka.
Wybierając prezenty powinniśmy też kierować się tym, co wiemy o tych, których chcemy obdarować. Trzeba pamiętać, że prezent jest wyrazem uczuć do obdarowanego, a nie formą afirmacji swojej osoby. Często zapominają o tym ci, którzy mogą pozwolić sobie na drogie prezenty. Istotą wręczania prezentów jest dzielenie się, a nie wzbudzanie zazdrości bądź podziwu. Wybierając prezent powinniśmy też mieć na uwadze to, czy przypadkiem nie obrazi on obdarowanej osoby. Nie z każdym można pozwolić sobie na podarunkowe frywolne żarty.
Przy wyborze podarunku pamiętajmy o tym, że nie liczy się cena, liczy się to, co chcemy tym gestem pokazać. Czasem bardziej ucieszy ciekawy prezent, niedrogi ale zapadający w pamięć. Zanim zdecydujemy się na zakup możemy zastanowić się nad tym, czy sami chcielibyśmy taki prezent dostać:). Wedle starej, biblijnej zasady – Kochaj bliźniego swego jak siebie samego.
Maksyma ta odnosi się również do wręczania prezentów.