Coraz więcej firm, które zajmują się magazynowaniem towarów, rozważa budowę hal wysokiego składowania, ponieważ tego typu obiekty mają bardzo dobry stosunek zajmowanej przestrzeni do jej wykorzystania. Mogą być stawiane na niewielkich działkach, w różnych lokalizacjach i służyć do przechowania wielu produktów naraz. Czym się charakteryzują i na co trzeba zwrócić uwagę przy ich projektowaniu?

Data dodania: 2025-01-10

Wyświetleń: 0

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Hale magazynowe wysokiego składowania - charakterystyka

Hale magazynowe dzieli się ze względu na wysokość, na której mogą być przechowywane towary na hale niskiego składowania – produkty składuje się w nich na wysokości maksymalnie do 4,2 metra, hale średniego składowania – produkty składuje się w nich na wysokości maksymalnie od 4,2 do 7,2 metra oraz hale wysokiego składowania – produkty składuje się tu na wysokości powyżej 7,2 metra.

Co ważne, ta klasyfikacja nie uwzględnia wymiarów samych obiektów, tylko pułap, który wykorzystuje się do magazynowania. Może się zatem zdarzyć tak, że konstrukcja jest wyższa niż 7,2 metra, ale zgodnie z przepisami budynek nie zostanie uznany za halę wysokiego składowania, bo przechowywanie odbywa się na niższych wysokościach.

Na co zwraca się uwagę przy tworzeniu hal wysokiego składowania?

Jak projektuje się hale stalowe wysokiego składowania? Przede wszystkim przed rozpoczęciem prac trzeba dowiedzieć się, gdzie ma być wybudowany obiekt i co będzie w nim przechowywane. Lokalizacja działki budowlanej przesądza o rodzaju konstrukcji, którą można zastosować w danym przypadku. Inne rozwiązania wykorzystuje się wtedy, gdy hale magazynowe albo hale logistyczne mają stanąć w obszarze o stosunkowo gęstej zabudowie, a inne wtedy, gdy planowane są na otwartej przestrzeni lub w otoczeniu korytarzy powietrznych, gdzie będą narażone na działanie silnych wiatrów.

Istotne są także rodzaj i sposób przechowywania produktów. Jeśli np. wiadomo, że obiekt ma posłużyć do magazynowania towarów niebezpiecznych, należy pamiętać o kwestiach związanych z bezpieczeństwem pożarowym. Obiekty przemysłowe, w których znajdują się produkty łatwopalne, muszą spełnić rygorystyczne normy w tym zakresie.

Technologie składowania w halach stalowych

A co ze sposobem przechowywania towarów? W halach wysokiego składowania można wykorzystywać technologie składowania statycznego lub dynamicznego. Składowanie statyczne to składowanie regałowe albo bezregałowe podłogowe, zaś dynamiczne to regałowe na regałach przepływowych, okrężnych, przesuwnych lub przejezdnych oraz na środkach transportowych, np. robotach mobilnych, wózkach czy przenośnikach.

Jakie to ma znaczenie dla konstrukcji budynku? Jeśli przechowywanie ma się odbywać na regałach, podkonstrukcje regałów mogą posłużyć za ustrój nośny – podtrzymywać dodatkowo ściany i dach obiektu, a jeśli bezregałowo, całość musi się opierać na elementach stalowych.

Szukasz firmy, która zajmuje się budową hal stalowych? Sprawdź ofertę Commercecon: https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-magazynowe/. To generalny wykonawca hal tworzący na co dzień hale przemysłowe, w tym hale produkcyjne i magazynowe.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena