Czy wiemy co tak na prawdę znaczy ta sentencja?!

Data dodania: 2008-12-02

Wyświetleń: 3005

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Niedawno takie sformułowanie przeczytałem w opisie jednej osoby w komunikatorze internetowym. Postanowiłem zastanowić się trochę głębiej nad tym zdaniem. Jest to zdanie napisane w opisie, więc zapewne jest to sentencja gdzieś przeczytana i wstawiona w pole opisowe. Pomimo tego,że sama sentencja odnosi się to osoby czytającej tę sentencje a nie do osoby która ją napisała, możemy w tym przypadku przypuszczać że osoba umieszczająca tę sentencję w opisie sama się z nią utożsamia. Ale czy osoba która to napisała na pewno zdaje sobie sprawę co ono tak naprawdę znaczy? Można do tego podejść w dwojaki sposób. W pierwszej sytuacji możemy przypuścić, że osoba, która takie zdanie napisała jest ideałem, nie posiada żadnych wad. Jeśli by tak było naprawdę to to zdanie jest jak najbardziej prawdziwe. Nie może liczyć na nasz szacunek ktoś kto nie szanuje osoby, która jest wzorem do naśladowania, bez żadnych wad, za to z samymi zaletami. Można stwierdzić że w takim przypadku myślenie takie jest jak najbardziej słuszne. Wiadomym jednak jest że takich ludzi na świecie nie ma wcale albo prawie wcale.
W drugim przypadku przypuśćmy, że osoba pisząca tę sentencję jest narkomanem lub alkoholikiem. Większość takich osób nie może liczyć na nasz szacunek chyba z wiadomych względów. Czy z tego powodu taka osoba nie będzie szanowała większości społeczeństwa? Nie będzie szanowała osób które powszechnie uznawane są za autorytety? Osoba taka będzie szanowała tylko taką osobę która potrafi jego samego zrozumieć czyli np. drugi narkoman czy alkoholik. Prowadzić to może do coraz szybszego osuwania się takiej osoby na margines społeczny. Być może jest to troszeczkę drastyczny i skrajny przypadek i większość z nas z nim nie będzie się utożsamiać, ale dość dobrze obrazuje on całą sytuacje.
Podsumowując zdanie „szanuj tych co szanują ciebie” może nawoływać do postaw egoistycznych: „ jeśli ty mnie nie szanujesz bo uważasz że robię coś złego to ja tobą będę wzgardzał pomimo że robisz coś dobrego”, „będę ciebie szanował wtedy i tylko wtedy gdy ty będziesz szanował mnie”.
Czy nie lepiej tę sentencję zastąpić taką: "szanuj każdego człowieka, bo każdy z nas jest inny" lub szanuj innych nawet jeśli maja odmienne zdanie od ciebie"?
Jeśli masz inne zdanie na ten temat pozostaw komentarz
Licencja: Creative Commons
0 Ocena