Domy szkieletowe znane są głównie w USA, Kanadzie i krajach skandynawskich. Od kilkunastu lat również w Polsce technologia szkieletowa zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Czym jest to spowodowane? Co warto wiedzieć o budowie domu szkieletowego?

Data dodania: 2024-03-27

Wyświetleń: 85

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Domy szkieletowe – co warto wiedzieć?

Co to jest dom szkieletowy?

Domy szkieletowe to lekkie konstrukcje, wymagające niewielkich fundamentów, których głównym materiałem jest drewno. Ich podstawową cechą jest szybkość budowy. Budowa domów szkieletowych to około 3 miesiące. Po tym czasie domy nadają się do zamieszkania. Domy szkieletowe drewniane cenione są za doskonały komfort, jaki zapewniają. Panuje w nich przyjazny dla organizmu klimat, dobra akustyka, domy są energooszczędne, mają dobre parametry izolacyjne. Domy drewniane szkieletowe można postawić w dowolnym miejscu, na działce, blisko morza, na skraju lasu. Technologia pozwala dopasować projekty do wymogów terenów. Decydując się na dom szkieletowy, warto zwrócić uwagę na wybór drewna, które musi mieć wysoką jakość, trwałość, odporność na pękanie.

Drewniane domy szkieletowe – koszt budowy

Cena domu o konstrukcji szkieletowej jest dużo niższa niż domu o podobnej powierzchni, zbudowanego w tradycyjnej technologii. Koszt budowy zależy od wielu czynników, tj.:

 • Powierzchnia domu;
 • Liczba pięter;
 • Rodzaj pokrycia dachowego;
 • Rodzaj instalacji;
 • Ilość okien i drzwi.

Ważna jest także cena materiałów, głównie drewna, produktów do wykończenia domu oraz kwota, jaką za budowę weźmie wybrana firma budowlana. Całkowity koszt, razem z projektem to średnio 300-500 tys. zł. W zależności od własnych potrzeb można wybrać gotowe projekty domów szkieletowych lub zdecydować się na indywidualny projekt.

Budowa domu szkieletowego

Na rynku działa wiele firm, które budują domy szkieletowe drewniane. Można zdecydować się na pełen zakres usług, zamówić budynek w stanie surowym zamkniętym, w stanie deweloperskim lub wykończony„pod klucz”. W technologii szkieletowej dostępne są domy całoroczne lub letniskowej, o dowolnej powierzchni. Można wybrać jeden z kilku dostępnych wariantów np. domy kanadyjskie, domy skandynawskie, domy szkieletowe niemieckie. W budowie domów szkieletowych można wyróżnić kilka etapów tzn.

 • Uzgodnienie szczegółów realizacji;
 • Przygotowanie lub wybór projektu;
 • Uzyskanie pozwolenia na budowę;
 • Wykonanie płyty fundamentowej;
 • Prefabrykacja lub wykonanie budynku na miejscu (do stanu surowego zamkniętego),
 • Wykonanie stanu deweloperskiego budynku;
 • Ewentualne wykończeniowych zgodnie z życzeniem klientów.

Budowa domu zajmują ok. 3 miesiące.

Energooszczędne domy szkieletowe to doskonała alternatywa do domów murowanych. Warto sprawdzić przeróżne projekty domów szkieletowych i przekonać się, że nie różnią się od tradycyjnego budownictwa. Nowoczesna i szybka technologia budowy pozwala zdobyć własny, wymarzony dom.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena