Gruntowanie ścian to kluczowy krok podczas przygotowywania powierzchni do malowania. Niestety, wiele osób, zwłaszcza tych, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w pracach remontowych lub wykończeniowych, często pomija ten etap. To duży błąd! Poprawne gruntowanie ścian przynosi szereg korzyści. Wyjaśniamy dlaczego warto to robić i jak prawidłowo przeprowadzić taki proces.

Data dodania: 2023-11-28

Wyświetleń: 117

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Gruntowanie ścian – dlaczego warto i jak to zrobić?

Dlaczego warto gruntować ściany?

Gruntowanie ścian (farbyjedynka.pl) znacząco wpływa nie tylko na sam proces malowania, ale także na jego ostateczny efekt – m.in. trwałość czy estetykę powstałej powłoki. Do najważniejszych korzyści gruntowania zaliczamy:

- Zwiększenie przyczepności powłok malarskich – gruntowanie ścian umożliwia lepszą przyczepność farb do powierzchni. Dzięki temu powstała powłoka solidnie utrzymuje się na ścianie przez długi czas.

- Wyrównywanie chłonności powierzchni – ściany różnią się pod względem chłonności, co może wpływać na zużycie i równomierne wysychanie farby. Gruntowanie pozwala zniwelować te różnice..

- Zapobieganie przenikania barw– warstwa gruntująca pozwala na nałożenie nowego koloru na ścianie bez potrzeby wielokrotnego przemalowywania, szczególnie jeżeli zmieniamy kolor powierzchni z ciemnego na jasny

- Poprawa wydajności farby – dobrze zagruntowane podłoże takim produktem, jak Jedynka Grunt, jest mniej chłonne, a to kolei wiąże się z mniejszym zużyciem farby nawierzchniowej.

Jak prawidłowo gruntować ściany?

Pierwszy krok w prawidłowym gruntowaniu ścian to dokładne przygotowanie podłoża. Oczyszczanie powierzchni z kurzu, brudu i tłustych plam jest niezbędne, by cieszyć się dobrymi rezultatami malowania. Jeśli na ścianie znajduje się stara farba, konieczne jest usunięcie luźnych warstw. Ponadto, przed przystąpieniem do gruntowania powinna zostać wykonana naprawa wszelkich ubytków czy nierówności. Staranność na tym etapie zapewnia lepszą przyczepność gruntu do ściany oraz jednolitą strukturę podłoża.

Drugim istotnym aspektem jest dobór właściwego produktu, przy pomocy którego przeprowadzimy gruntowanie ścian. W tej roli świetnie sprawdzi się Jedynka Grunt – farba, która . zmniejsza chłonność podłoża, poprawia przyczepność i zwiększa wydajność farb nawierzchniowych.

Na koniec warto wspomnieć o prawidłowej aplikacji gruntu na ściany. Można to zrobić za pomocą pędzla, wałka lub natrysku, w zależności od preferencji i dostępności narzędzi. Równomierność nałożenia produktu na całą powierzchnię jest kluczowa – szczególną uwagę należy zwrócić na narożniki oraz krawędzie gruntowanej powierzchni. Staranność w tej fazie procesu wpływa nie tylko na trwałość, ale także na estetykę malowania. Gdy skończymy gruntowanie ścian, trzeba pozostawić pokryte powierzchnie do całkowitego wyschnięcia, zgodnie z zaleceniami producenta podkładu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena