Wielu Polaków co roku decyduje się na podjęcie pracy na terenie naszego zachodniego sąsiada. Wypłata w euro, atrakcyjne benefity i bliska odległość od ojczyzny sprawiają, że Niemcy to bardzo zachęcający kierunek dla osób pragnących podreparować domowy budżet. Jeśli jednak zamierzasz zatrudnić się w niemieckiej firmie musisz wiedzieć o tym, że rozliczenie podatku w tym kraju różni się nieco od procesu obowiązującego w Polsce. 

Data dodania: 2023-11-28

Wyświetleń: 230

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jakie dokumenty są niezbędne do rozliczenia podatku z Niemiec?

Jakie dokumenty należy złożyć do niemieckiego urzędu skarbowego, czyli Finanzamtu, aby otrzymać zwrot podatku? Sprawdź!

Rozliczenie podatku z Niemiec – o tych dokumentach musisz pamiętać!

Dla wielu osób termin składania zeznań podatkowych może być stresujący, zwłaszcza dla tych, którzy dokonują rozliczenia podatku z Niemiec po raz pierwszy. Dlatego najlepiej przygotować wcześniej wszystkie dokumenty niezbędne do otrzymania zwrotu podatku, aby uniknąć niepotrzebnych nerwów związanych z oddaniem dokumentów po upływie terminu. Co istotne przekroczenie terminu składania dokumentów może skutkować konsekwencjami w postaci kar finansowych.

Pierwszym krokiem jest staranne przygotowanie dokumentów do zeznań podatkowych. Lista niezbędnych druków zależy głównie od indywidualnej sytuacji życiowej i rodzinnej podatnika. Niektórzy ponoszą dodatkowe koszty życia, które również muszą być uwzględnione w deklaracji podatkowej, podczas gdy inni mogą skorzystać z ulg i odliczeń dzięki odpowiednim dokumentom do zeznań podatkowych.

Jakie dokumenty są niezbędne do zeznań podatkowych w Niemczech? Przede wszystkim, warto pamiętać o karcie podatkowej, czyli zaświadczeniu o dochodach, które powinno być dostarczone przez pracodawcę (ewentualnie pracodawców). Jeśli w danym roku podatkowym osiągnąłeś dochód również w innym kraju, np. w Polsce, konieczne będzie zaświadczenie o dochodach z Polski na specjalnym druku EU/EOG.

Oprócz karty podatkowej ważne jest również przygotowanie informacji osobistych, takich jak imię, nazwisko, data urodzenia, stan cywilny itp. W tym przypadku nieoceniony będzie dowód osobisty. Dodatkowo warto posiadać numer identyfikacji podatkowej, dane bankowe oraz ostatnie zeznanie podatkowe.

Opcjonalnym, ale istotnym dokumentem, może być zaświadczenie EU-EWR, które dotyczy osób osiągających dochody poza granicami Niemiec, na przykład w Polsce. Warto podkreślić, że coraz częściej wymaga się składania tego dokumentu w formie oryginalnej.

Dodatkowe dokumenty, które mogą się przydać w deklaracji podatkowej do Finanzamt

Jakich dokumentów potrzebujesz do zeznań podatkowych, aby skorzystać z dodatkowych odliczeń? Jeśli dążysz do maksymalizacji zwrotu podatku, warto dostarczyć dokumenty potwierdzające wydatki związane z ubezpieczeniem czy emeryturą. Oto kilka z nich:

  • polisa ubezpieczeniowa,

  • zaświadczenie o opłaconych składkach na ubezpieczenia (zdrowotne, opieka długoterminowa czy emerytalna),

  • świadectwa darowizn,

  • potwierdzenie zapłaty podatku kościelnego (rozliczenie podatkowe z poprzedniego roku),

  • dokument potwierdzający otrzymanie zwrotu podatku kościelnego (rozliczenie podatkowe z poprzedniego roku),

  • potwierdzenie wsparcia finansowego byłego męża lub żony.

Dostarczenie tych dokumentów może znacznie wpłynąć na wysokość zwrotu podatku, zapewniając dodatkowe ulgi i odliczenia.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena