Czy zdarzyło Ci się pracować za naszą zachodnią granicą? Niemcy to miejsce, które każdego roku przyciąga wielu polskich pracowników. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że po powrocie do kraju, niezbędne jest rozliczenie podatku. Dlatego dzisiaj pomożemy Ci zrozumieć, jak tego dokonać i odzyskać ewentualny zwrot zapłaconych należności.

Data dodania: 2023-07-07

Wyświetleń: 99

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Polaku! Pracowałeś za granicą? Sprawdź jak uzyskać zwrot podatku z Niemiec

Kto ma obowiązek rozliczenia podatku z Niemiec?

Musisz wiedzieć, że jeśli pracowałeś w Niemczech, to z dużym prawdopodobieństwem podlegasz obowiązkowemu rozliczeniu podatkowemu. Taki obowiązek spoczywa na każdym, kto:

 • ma nadany Steurnummer (numer identyfikacji podatkowej w Niemczech)
 • ma przyznany przez niemiecki urząd skarbowy tzw. steuerfreibetrag (ulgi podatkowe)
 • ma przyznaną trzecią lub szóstą klasę podatkową
 • ma zarejestrowaną działalność gospodarczą na terenie Niemiec
 • pobiera rentę w Niemczech
 • pobiera świadczenia w Niemczech
 • otrzymał wezwanie do rozliczenia z niemieckiego urzędu skarbowego.

Obowiązek rozliczenia podatkowego często wiąże się z możliwością uzyskania zwrotu nadpłaconych z tytułu podatku dochodowego należności.

Kto może ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec?

Aby ubiegać się o zwrot z rozliczenia podatku dochodowego z Niemiec, musisz spełnić kilka warunków. Przede wszystkim musisz być obywatelem Polski, który legalnie pracował na terenie Niemiec i płacił tam podatek dochodowy. Wnioski o zwrot podatku można składać do 4 lat wstecz (o ile nie dotyczy Cię obowiązek podatkowy). Zatem, jeśli pracowałeś w Niemczech w ciągu ostatnich 4 lat, możesz mieć prawo do zwrotu nadpłaconego podatku.

Rozliczenie podatku z Niemiec krok po kroku

Proces uzyskania zwrotu podatku z Niemiec może wydawać się na pierwszy rzut oka skomplikowany, ale po podzieleniu go na etapy, staje się bardziej zrozumiały. Oto kilka kroków, które powinieneś podjąć:

 1. Ustalenie klasy podatkowej (określa możliwość skorzystania z ulg i procent należnego podatku)
 2. Zebranie dokumentów poświadczających ulgi
 3. Rozliczenie zgodnie z zasadami podatkowymi w Niemczech na obowiązującym druku podatkowym
 4. Złożenie zeznania w niemieckim urzędzie skarbowym

Termin składania deklaracji podatkowej przed niemieckim urzędem skarbowym przypada zwykle na 31 lipca.

Rozliczenie podatku dochodowego z Niemiec — czy jest trudne?

Jednym z najczęstszych problemów w procesie uzyskania zwrotu podatku z Niemiec jest bariera językowa. Nie każdy z nas jest biegły w języku niemieckim, co może utrudniać zarówno wypełnienie wniosku, jak i komunikację z niemieckim urzędem skarbowym.

Kolejnym problemem mogą być niejasności co do niezbędnych dokumentów lub zasady obliczania zwrotu podatku. Wszystko to sprawia, że rozliczenie podatku dochodowego z Niemiec to dla wielu osób stresujący i skomplikowany proces. Na szczęście w Polsce istnieją firmy, które pomagają w dokonywaniu rozliczeń i uzyskiwaniu zwrotu nadpłaconych należności.

Czy warto korzystać z profesjonalnych usług firm podatkowych?

Z uwagi na skomplikowany proces i potencjalne trudności z językiem i zasadami podatkowymi w Niemczech, wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług firm specjalizujących się w tego typu rozliczeniach działających w Polsce. Dzięki temu mogą one oszczędzić sobie stresu i mieć pewność, że cały proces przebiegnie prawidłowo. Jedną z takich firm jest TimeTax.

Rozlicz podatek z Niemiec i uzyskaj zwrot z pomocą TimeTax

Firmy takie jak TimeTax, posiadające doświadczenie i wiedzę w zakresie międzynarodowych przepisów podatkowych, mogą zapewnić profesjonalne wsparcie na każdym etapie procesu.

Warto skorzystać z pomocy specjalistów, zwłaszcza jeśli:

 • nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie poradzić sobie z rozliczeniem,
 • nie jesteś pewien, jakie dokumenty są potrzebne,
 • lub po prostu chcesz mieć pewność, że wszystko jest zrobione poprawnie.

Decydując się na takie wsparcie, możesz również zaoszczędzić czas i energię, które mógłbyś poświęcić na inne, ważne dla Ciebie sprawy. Dowiedz się więcej o tym, jak uzyskać zwrot podatku z Niemiec na https://www.timetax.pl/zwrot-podatku-z-niemiec/.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena