Przygotowania do przyjęcia dziecka w domu zaczynają się znacznie przed planowanym terminem porodu. Zapobiegliwi rodzice kilka tygodni wcześniej chcą zaopatrzyć się w potrzebne wyposażenie, by nic ich nie zaskoczyło w pierwszych dniach życia malucha.

Co takiego koniecznie musi się znaleźć w praktycznej wyprawce noworodka? A z czego można zrezygnować? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu.

Data dodania: 2023-08-30

Wyświetleń: 72

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kluczowe elementy wyprawki dla niemowlaka – co musi do niej trafić?

Wyprawka dla noworodka – co to takiego?

Wyprawką noworodka zwykło się określać zestaw przedmiotów, w tym wyposażenie domu, akcesoria potrzebne do codziennej higieny i pielęgnacji, czy sprzęty transportowe (wózki, nosidła, foteliki), w które trzeba zaopatrzyć się dla nowego członka rodziny.

Część z nich może być używana, inne powinny być nowe. Niektóre z nich przydają się od pierwszych chwil, gdy maluszek będzie już z rodziną. Inne będą potrzebne dopiero w nadchodzących tygodniach. Zanim zatem przystąpi się do szaleńczych zakupów, warto dobrze się do tego przygotować i zrobić plan działania.

Kiedy najlepiej zacząć kompletowanie wyprawki?

Tak naprawdę kompletowanie wyprawki można rozpocząć jeszcze przed pojawieniem się dziecka, optymalnie kilka tygodni przed ustalonym terminem. Dotyczy to zwłaszcza kwestii wyposażenia pokoju dla noworodka – później tuż po porodzie może nie być czasu na zamawianie i skręcanie łóżeczka czy montaż szafek. Podobnie jest z wyborem odpowiedniego materacyka, dopasowanego do łóżeczka, spełniającego najwyższe standardy bezpieczeństwa, jak choćby produkty dostępne na stronie: Rucken.pl.

Warto wcześniej zacząć rozglądać się za wózkiem czy fotelikiem samochodowym, które będą potrzebne w zasadzie od momentu wyjścia maluszka ze szpitala. Zadbanie o największe sprzęty wcześniej pozwala sprawdzić dostępne opcje, dobrać rozwiązania do indywidualnych potrzeb, a niekiedy również znaleźć satysfakcjonującą okazję i sporo oszczędzić.

Inne przedmioty można kupować na bieżąco, pamiętając jednak o tym, by nie przesadzać z zapasami – do czego skłonność mają zwłaszcza młodzi rodzice, oczekujący na pojawienie się pierwszego potomka. Z czasem dostrzegają, że nadmiar ubranek, kosmetyków i zabawek tak naprawdę wcale nie jest aż tak konieczny.

Baza dla wyprawki – co musi do niej trafić?

Co koniecznie musi trafić do wyprawki dla noworodka? Warto podzielić całość na różne kategorie, co ułatwia kompletowanie wszystkich produktów.

Do wyposażenia dziecięcego pokoju lub urządzenia kącika dla noworodka w sypialni rodziców przyda się:

 • łóżeczko z materacem i kompletem pościeli (w pierwszych miesiącach bez poduszki), niekiedy zastępowane przez kołyskę lub kosz Mojżesza,
 • przewijak,
 • szafka na ubrania i produkty do higieny.

Do codziennego transportowania malucha potrzebny jest:

 • wózek-gondola,
 • fotelik samochodowy.

Codzienna pielęgnacja wymaga odpowiednich różnych sprzętów i akcesoriów, jak:

 • wanienka,
 • termometr kąpielowy,
 • kosmetyki: żel lub mydło dla noworodków,
 • myjka,
 • ręczniki i okrycia kąpielowe (np. ręczniki z kapturkiem).

Potrzebne są oczywiście ubranka, dopasowane do konkretnej pory roku. Warto zaopatrzyć się w kilka zestawów:

 • koszulek,
 • śpioszków,
 • spodenek,
 • skarpetek,
 • czapek,

W okresie zimowym przydatny będzie też kombinezon, rękawiczki etc.

Oprócz tego warto nabyć:

 • pieluchy jednorazowe,
 • pieluchy tetrowe,
 • kocyki (okrycie w wózku lub łóżeczku).

W kwestii karmienia wszystko zależy od tego, czy maluch będzie karmiony piersią, czy z butelki. W drugim przypadku trzeba zakupić butelki ze smoczkami, szczotki do czyszczenia ich, podgrzewacz, a także laktator i ewentualnie wkłady laktacyjne. Pomocą podczas karmienia może również służyć wygodna poduszka w kształcie rogala.

Podstawowe akcesoria – pora roku a planowanie wyprawki

Jak już wspomnieliśmy w przypadku odzieży i akcesoriów spacerowych dużą rolę w planowaniu wyprawki odgrywa pora roku. Jeśli maluch przychodzi na świat w zimie, trzeba zaopatrzyć się w cieplejsze ubrania, kombinezon i dodatkowe akcesoria. W okresie letnim natomiast warto mieć wózek w praktyczną moskitierę przeciw natrętnym owadom i parasolkę, chroniącą przed promieniami słońca.

Pamiętajmy też, że noworodki naprawdę szybko rosną, więc kupowanie nadmiaru ubrań czy sprzętów możne oznaczać tylko zbędny wydatek, który nie poprawi komfortu dziecka ani rodzica.

Komfort i bezpieczeństwo dla dziecka i rodziców, czyli idealna wyprawka dla noworodka

Radosne oczekiwanie na pojawienie się dziecka często wiąże się z chęcią zakupu jak największej liczby przedmiotów w ramach wyprawki. Tak naprawdę warto zachować jednak rozsądek i zaopatrzyć się na początek tylko w to, co rzeczywiście jest potrzebne. Nie trzeba bowiem kupić wszystkiego na zapas jeszcze przed porodem. Wiele przedmiotów da się uzupełnić, gdy faktycznie okażą się potrzebne. I na koniec warto pamiętać o najważniejszej sprawie - dla noworodka w pierwszych tygodniach życia modne gadżety wcale nie są istotne. Znacznie ważniejsi są kochający rodzice.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena