W nowoczesnych wnętrzach chętnie stosuje się zróżnicowane rozwiązania aranżacyjne. Do często wybieranych opcji zaliczają się choćby sufity podwieszane. Bywają niezmiernie eleganckie i dodają przestrzeni klimatu. Trzeba jednak połączyć je z odpowiednimi produktami oświetleniowymi.

Jakie lampy zastosować na sufitach podwieszanych? Ile punktów świetlnych trzeba wykorzystać? Czy da się połączyć sufit podwieszany z okazałymi żyrandolami? O tym napiszemy poniżej.

Data dodania: 2023-07-21

Wyświetleń: 112

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Oświetlenie do sufitów podwieszanych – co wybrać?

Dlaczego warto stosować sufity podwieszane?

Jak powstają sufity podwieszane? To specjalne konstrukcje, wykonane z trwałych profili, na których montuje się płyty kartonowo-gipsowe, umieszczone pod właściwym sufitem.

W jakim celu stosuje się takie rozwiązania? Ich podstawowym zadaniem jest ukrycie wszelkich niedoskonałości na powierzchni sufitu: nierówności, plam czy dziur. To także świetny sposób na to, by schować wszelkie elementy instalacyjne – w tym choćby przewody do systemów oświetleniowych, ukrywając je przed wzrokiem i zabezpieczając przed przypadkowym uszkodzeniem.

Nowoczesne konstrukcje mogą pełnić jednak nie tylko funkcje typowo praktyczne. Taki sufit wydziela konkretne strefy funkcyjne we wnętrzu (np. przestrzeń do rekreacji w salonie). To także ciekawa dekoracja, zwłaszcza gdy zaplanuje się efektowne sufity warstwowe, składające się z kilku elementów. Przy tego typu rozwiązaniach przydają się również odpowiednio dobrane rozwiązania oświetleniowe.

Rodzaje oświetlenia do sufitów podwieszanych – jakie lampy zastosować na podwieszanym suficie

Sufity podwieszane oferują wiele możliwości oświetleniowych. W rozbudowanych konstrukcjach da się bowiem umieścić szerokie spektrum produktów, wykorzystywanych w roli oświetlenia:

  • ogólnego,
  • zadaniowego,
  •  

Jako lampy główne chętnie stosuje się modele sufitowe (plafony), choć w niektórych przestrzeniach można również zastosować dekoracyjne lampy wiszące, a nawet żyrandole, które nadają wnętrzu ciekawego klimatu. Trzeba jednak pamiętać o bezpieczeństwie – zwłaszcza w przypadku ciężkich modeli lamp często pojawia się konieczność montażu bezpośrednio do właściwego sufitu.

Inną opcją oświetleniową są proste i skuteczne szynoprzewody, jak choćby systemowe oświetlenie od LightPlus. Na lekkich listwach, montowanych natynkowo lub podtynkowo, umieszcza się reflektory lub oprawy wiszące. Dzięki temu zyskuje się swobodę regulowania warunków oświetleniowych do konkretnych potrzeb. W ten sposób da się oświetlić całe wnętrze bądź jego fragment, a także punktowo podświetlić wybrane detale architektoniczne czy ozdobne przedmioty.

Jako oświetlenie uzupełniające na sufitach podwieszanych często występują niewielkie oczka wpustowe (ukryte niemal w całości w powierzchni sufitu) lub taśmy LED, które pozwalają uzyskać ciekawe efekty wizualne, bez nadmiernego zajmowania przestrzeni.

Jak rozmieścić lampy na sufitach podwieszanych?

Aranżacja systemu oświetleniowego na sufitach podwieszanych zależy w dużej mierze od indywidualnych potrzeb oraz rodzaju pomieszczenia do oświetlenia. Konstrukcja pozwala bowiem zastosować jedną dużą lampę lub większą grupę mniejszych punktów na powierzchni sufitu. W przypadku sufitów warstwowych o schodkowej formie chętnie tworzy się zespoły oświetleniowe, składające się z dekoracyjnego żyrandola, umieszczonego w centrum, oraz oczek lub taśm LED, doświetlających boki rozwiązania.

Produkty typowo ozdobne montuje się tak, by doświetlały wybrane obszary, tworząc przyjemną dla oka grę świateł i cieni. Szczególnie przydatne bywają zwłaszcza energooszczędne listwy LED – do zamontowania na krawędziach sufitu warstwowego. Zapewniają przyjemne dla oka oświetlenie liniowe.

W każdej z opraw warto zastosować praktyczne produkty LED. Tak tworzy się komfortowe warunki, przy znacznie mniejszym zużyciu prądu. Nowoczesne rozwiązania pozwalają też na zbudowanie optymalnych warunków w każdej przestrzeni, dzięki szerokiemu wyborowi źródeł światła o zróżnicowanej wielkości, kształcie i parametrach oświetleniowych. Z ich pomocą buduje się nastrojowy klimat do wypoczynku w pomieszczeniach rekreacyjnych, dostarcza się praktyczne światło neutralne do realizacji rozmaitych zadań, a także tworzy niepowtarzalny klimat, dopasowany w pełni do charakteru każdej aranżacji nowoczesnej czy klasycznej.

Praktyczne sufity podwieszane a nowoczesne i modne oświetlenie

Sufity podwieszane to trwałe elementy konstrukcyjne, pozwalające na zamaskowanie niedoskonałości powierzchni lub dopasowanie przestrzeni do indywidualnych preferencji. Warto uzupełnić je o odpowiednie lampy – wówczas tworzy się spersonalizowaną, efektowną i funkcjonalną przestrzeń, w której przebywa się z prawdziwą przyjemnością.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena