Pielęgniarka to zawód, który był niedoceniany przez wiele lat. W konsekwencji coraz mniej młodych kobiet decydowało się na wybór tych studiów. Wiązało się to z ogromną odpowiedzialnością, a niewielkimi zarobkami oraz możliwościami związanymi z zawodem. Wiele osób zdecydowało się również na wyjazd za granicę, żeby chociaż trochę poprawić jakość swojego życia. Obecnie mamy do czynienia z sytuacją, w której pielęgniarek jest niewiele, a ich praca nareszcie zaczyna być doceniana. 

Data dodania: 2023-07-18

Wyświetleń: 80

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kim jest pielęgniarka?

W związku z tym na kierunku pojawia się coraz więcej osób. Jakie drogi może wybrać osoba, która jest po studiach pielęgniarskich? Sprawdź, jakie specjalizacje możesz wybrać, decydując się na tę pracę.

Kim jest pielęgniarka?

Pielęgniarka jest obok lekarza specjalisty najważniejszą osobą w leczeniu pacjentów. To ona zajmuje się osobami chorymi i dba o nie, kiedy przebywają w szpitalu lub przychodzą do przychodni. Zajmuje się podawaniem leków, opieką, sprawdzaniem parametrów oraz wszystkimi zabiegami pielęgnacyjnymi.

Specjalista pielęgniarstwa opieki długoterminowej w zawodzie pielęgniarki zajmuje się opieką w domu nad osobami, które potrzebują regularnych odwiedzin. Najczęściej obejmuje ta opieka osoby starsze, które nie mają już siły samodzielnie przyjść do przychodni, ale potrzebują regularnego podawania leków oraz pomocy przy wykonywaniu podstawowych badań, jak pomiar poziomu cukru lub ciśnienia. Jednocześnie ich choroba nie jest aż tak zaawansowana, że wymagaliby pobytu w szpitalu.

Czy do pracy w szpitalu i w przychodni pielęgniarka potrzebuje różnych uprawnień?

Specjalista pielęgniarstwa rodzinnego najczęściej pracuje w przychodni. Jest to pielęgniarka, która zajmuje się opieką nad pacjentami, którzy przychodzą o pomoc do przychodni. Ich rola jest tutaj podobna do położnych. Monitorują stan zdrowia pacjentów i regularnie sprawdzają, czy potrzebują oni dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Specjalista pielęgniarstwa operacyjnego z kolei pracuje w szpitalu, na sali operacyjnej. Wspólnie z lekarzami chirurgami dba o zdrowie pacjentów i monitoruje ich stan podczas zabiegów i operacji. W tym przypadku pielęgniarka potrzebuje specjalnych uprawnień, które umożliwią jej wykonywanie swojego zawodu. W przypadku pielęgniarek i położnych stałe edukowanie się jest bardzo ważne i konieczne. Dlatego zarówno w szpitalach na oddziałach jak i w przychodniach bardzo ważne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy. Nie ma jednak wymogu, żeby pielęgniarka, która chce pracować w szpitalu, kończyła inne specjalizacje niż kobieta lub mężczyzna, którzy chcą pracować w przychodniach. Jednak warto cały czas pamiętać o tym, że specyfika pracy w obu miejscach znacznie różni się od siebie.

Kim jest pielęgniarka specjalista pielęgniarstwa pediatrycznego?

Pielęgniarka pediatryczna to osoba, która pracuje na oddziale pediatrycznym i tam zajmuje się pacjentami. Ukończyła ona studia specjalizacyjne podyplomowe, które upoważniają ją do wykonywania tego konkretnego zawodu oraz podpisywania się jako specjalista pod dokumentami, które wystawia i oddaje pacjentom czy lekarzom.

Pielęgniarki na oddziale pediatrycznym pełnią też inną, szczególnie ważną rolę. Mają za zadanie w taki sposób zająć się swoimi młodymi pacjentami, żeby poczuli się oni bardziej pewnie i bezpiecznie niż na początku. Dzięki temu cały proces ich zdrowienia oraz powracania do formy przebiega znacznie szybciej i przynosi lepsze rezultaty.

Biorąc pod uwagę specyfikę oddziału pediatrycznego, pielęgniarki tutaj muszą się wykazywać ogromną empatią oraz dobrym podejściem do dzieci. Dzięki temu mogą wykonywać swoją pracę z pełną odpowiedzialnością oraz w taki sposób, który znacznie ułatwi młodym pacjentom dochodzenie do siebie po ciężkich dniach, tygodniach lub miesiącach spędzonych w szpitalu.

Gdzie może pracować specjalista pielęgniarstwa opieki paliatywnej?

Opieka paliatywna jest włączana wtedy, kiedy są bardzo niskie szanse pacjenta na przeżycie. W takim przypadku nie mówimy już o leczeniu konkretnej osoby, a o przedłużeniu życia oraz uldze w cierpieniu. Pielęgniarka podczas opieki paliatywnej dba o to, żeby pacjent nie odczuwał bólu i był spokojny. Dzięki temu znacznie łatwiej jest mu pogodzić się z sytuacją, a rodzina również mniej dzięki temu cierpi.

Specjalistki pielęgniarstwa opieki paliatywnej są potrzebne w hospicjach, gdzie przebywają pacjenci z bardzo zaawansowanymi stadiami chorób, które są nieuleczalne.

Dlaczego jest tak mało pielęgniarek?

Można zastanawiać się, dlaczego wciąż jest tak mało pielęgniarek, skoro ten zawód wiąże się z taką odpowiedzialnością oraz jest tak ważny. Przede wszystkim wynika to z niskich zarobków pielęgniarek, które są nadal niedoceniane w swoich miejscach pracy. Pomimo, że są równie ważne jak lekarze, zarabiają znacznie mniej. Jednocześnie studia pielęgniarskie są w dalszym ciągu trudne, wymagające i czasochłonne.

Obecnie się to powoli zmienia, dlatego można obserwować powolny wzrost liczby pielęgniarek w szpitalach i przychodniach. Jednak w dalszym ciągu ważne jest, żeby wzrost ten był stały.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena