Podczas przeprowadzania prac remontowych, budowlanych lub rozbiórkowych, generowane są różnego rodzaju odpady budowlane. Wśród nich znajdują się m.in. resztki betonu, zdjęte tynki, zużyte tapety, pozostałości po okleinach, płyty z kartonowo-gipsowym rdzeniem, szklane fragmenty okien, elementy stolarki okiennej i drzwiowej, materiały używane do pokrycia dachów, a także odpady związane z instalacjami.

Data dodania: 2023-06-06

Wyświetleń: 135

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Gruz budowlany - co z nim zrobić po remoncie?

W Polsce obserwuje się wzrost ilości odpadów budowlanych. Jest to spowodowane przede wszystkim rosnącą liczbą nowo wybudowanych domów. Ponadto, z uwagi na wzrost cen gruntów, coraz częściej dochodzi do rozbiórek starych budynków na terenach zurbanizowanych poza miastami, aby zrobić miejsce dla nowych inwestycji. Ten trend powoduje znaczący wzrost generowanych odpadów budowlanych i stymuluje zainteresowanie nowoczesnymi technologiami ich ponownego wykorzystania.

Odpady budowlane mogą zawierać różnego rodzaju pozostałości kleju, farb i substancji chemicznych stosowanych w budownictwie, co utrudnia obecnie ich recykling. Odbierane od mieszkańców odpady budowlane trafiają do zakładów przetwarzania lub zagospodarowania. - W tych miejscach odpady podlegają wstępnej segregacji i są kwalifikowane do dalszego przetwarzania - wyjaśnia Magdalena Krzyżanowska. - Rozdrobniony materiał może być wykorzystywany do celów technologicznych wewnątrz zakładu i w innych zastosowaniach - dodaje Krzyżanowska.

Ponowne wykorzystanie odpadów budowlanych

Odpadów budowlanych związanych z betonem lub cegłą można ponownie wykorzystać jako kruszywo budowlane. Takie podejście przynosi korzyści nie tylko ekonomiczne, ale również techniczne, ponieważ materiały pochodzące z przetworzenia odpadów budowlanych mają właściwości mechaniczne porównywalne do materiałów naturalnych. Gruboziarnisty żwir znaleziony w takim kruszywie może być z powodzeniem stosowany jako podłoże pod parkingi. Tego rodzaju rozwiązanie pozwala również uniknąć konieczności zakładania kanałów do odprowadzania wody.

Jedną z niezaprzeczalnych zalet ponownego wykorzystania materiałów budowlanych jest także redukcja ilości odpadów składowanych na wysypiskach oraz obniżenie kosztów związanych z przechowywaniem i unieszkodliwianiem odpadów.

Wywóz gruzu

Aby prawidłowo zutylizować odpady budowlane, najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie kontenera na gruz lub worka typu big bag wraz z usługą wywozu odpadów. Można skorzystać z usług firm specjalizujących się w gospodarowaniu odpadami budowlanymi i wielkogabarytowymi, takich jak nasza. Poniżej znajdziesz informacje dotyczące zakresu usługi wynajmu kontenera i wywozu odpadów, a także kroki niezbędne do zamówienia kontenera i przygotowania miejsca na niego.

Kontenery na gruz

Usługa wynajmu kontenera i wywozu odpadów obejmuje kilka istotnych elementów. Na umówiony dzień dostarczany jest kontener na odpady budowlane na plac budowy, pod Twój dom lub blok mieszkalny. Okres wynajmu kontenera zależy od indywidualnych ustaleń. Można ustalić cenę za konkretną liczbę dni, ale jeśli wystąpią opóźnienia i będziesz potrzebował kontenera na dłużej, można dogadać się co do opłaty za przedłużenie usługi.

Kiedy kontener zostanie wypełniony i gotowy do zabrania, przyjedzie firma i odbierze go wraz z jego zawartością. Dzięki temu masz pewność, że odpady związane z budową lub remontem zostaną prawidłowo zutylizowane. Możesz cieszyć się czystym sumieniem i spokojem, wiedząc, że dbamy o właściwe postępowanie z odpadami.

Jaki rozmiar powinien mieć pojemnik na gruz?

Masz możliwość samodzielnie dostosować rozmiar kontenera do swoich potrzeb sprawdź rozmiary kontenerów na gruz tutaj https://krymar.eu/, lub możesz podać innej firmie zajmującej się wywozem gruzu odpowiednie informacje, które pomogą dobrać optymalne rozwiązanie. Przydatne dane to między innymi: rozmiar domu lub mieszkania, liczba pomieszczeń, zakres planowanych prac (np. burzenie ścian czy usuwanie płytek) oraz wyposażenie znajdujące się w remontowanych wnętrzach. Im dokładniej przedstawisz nam te szczegóły, tym lepiej będziemy w stanie dopasować wielkość i rodzaj kontenera do Twoich konkretnych potrzeb.

Wskazówka! Jeśli wybierzesz kontener o zbyt małej pojemności, możesz napotkać trudności z utylizacją całego gruzu. Natomiast jeśli wybierzesz zbyt duży kontener, zapłacisz niepotrzebnie wyższą kwotę. Dlatego ważne jest dokładne dobranie rozmiaru pojemnika na gruz. Sprawdź dostępne rozmiary kontenerów na gruz u nas lub u innych dostawców.

Ile kosztuje wywóz gruzu i komu zlecić

Ceny za wywóz gruzu mogą się różnić w zależności od kilku czynników, takich jak lokalizacja, ilość i rodzaj odpadów, oraz firma, z którą współpracujesz. Dlatego najlepiej skontaktować się bezpośrednio z firmami zajmującymi się wywozem gruzu w Twojej okolicy, aby uzyskać szczegółowe informacje dotyczące cen i usług oferowanych przez nich.

Przykładowe ceny w Warszawie za wywóz gruzu i wynajem kontenera w firmie KRYMAR zaczynają się już od 250 zł za worek BigBag 1m3 oraz od 400 zł za kontener na gruz 2m3. Aktualny cennik https://krymar.eu/cennik/

Możesz także skorzystać z rekomendacji od znajomych, rodzin lub innych profesjonalistów z branży budowlanej. Przed podjęciem decyzji, warto sprawdzić opinie i referencje dotyczące danej firmy, aby upewnić się, że oferuje ona nie tylko konkurencyjne ceny, ale także wysoką jakość usług.

Pamiętaj również, że ważne jest, aby wybierać firmy, które przestrzegają przepisów dotyczących gospodarki odpadami i mają odpowiednie licencje oraz zezwolenia na wywóz i utylizację gruzu. W ten sposób możesz mieć pewność, że odpady zostaną właściwie zutylizowane, zgodnie z obowiązującymi przepisami środowiskowymi.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena