Wybierając odzież dla ratowników medycznych, trzeba pamiętać, że zawód ten wykonywany jest w zmiennych, często trudnych warunkach. Elementy stroju służbowego ratownika to nie tylko kurtki czy spodnie, ale i koszulki ratownicze. Warto w tym przypadku stawiać na ubrania jakościowe, wytrzymałe i wygodne zarazem. 

 

 

Data dodania: 2023-04-29

Wyświetleń: 126

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Koszulki ratownicze - czym kierować się przy ich wyborze?

Czym powinna cechować się odzież dla ratowników medycznych?

Strój ratownika medycznego musi być funkcjonalny, wygodny i bezpieczny. Duże znaczenie ma tutaj zachowanie odpowiedniego komfortu termicznego. Najlepsze koszulki ratownicze pozwalają skórze oddychać. W gorące dni ułatwiają odparowywanie potu. Jednocześnie sprawiają, że jest ciepło w nieco chłodniejsze dni. Najlepiej zaopatrzyć się w ubrania dla ratownictwa medycznego z elementami odblaskowymi. Rozbudowaną ofertę ma m.in. sklep internetowy https://www.trzypiora.pl/pl/c/Koszulki-ratownicze/211.

Jakie koszulki ratownicze sprawdzają się najlepiej?

Zacząć trzeba od sprawdzenia, z jakiego materiału wykonana jest dana koszulka. Powinna być to tkanina wytrzymała i dość rozciągliwa. Musi dopasowywać się do ciała osoby, która ją nosi. W przypadku okryć wierzchnich np. kurtek istotna jest poza tym nieprzemakalność. Przy zakupie koszulek ratowniczych ten parametr nie ma oczywiście żadnego znaczenia.

Istotna jest natomiast kolorystyka. W czasie wykonywania akcji ratowniczych ratownik musi być dobrze widoczny dla uczestników zdarzenia i otoczenia np. nadjeżdżających pojazdów. 

Czy koszulki ratownicze mogą być kolorowe?

Wielu osobom odzież medyczna kojarzy się z kolorem białym. Nie każdy wie, że wcale nie jest on w tym przypadku obowiązkowy. Ratownicy medyczni mogą sobie pozwolić na pewną swobodę podczas kompletowania swojego stroju. W wielu placówkach tolerowane są kolorowe koszulki ratownicze. Cieszą się one zresztą z roku na rok coraz większą popularnością. Warto w tym zakresie eksperymentować. Ubrania w kolorze różowym, czerwonym czy niebieskim są energetyczne. Z kolei barwy stonowane np. granat czy czerń kojarzą się z profesjonalizmem. Okazuje się, że koszulki ratownicze wcale nie muszą być nudne. 

Co natomiast z wzorami i różnego rodzaju napisami? Spore możliwości dają koszulki z nadrukiem. Zazwyczaj ratownicy mają na plecach lub piersi napis “ratownik medyczny” lub symbol ochrony zdrowia. 

Cechy idealnych koszulek ratowniczych

Przy wyborze stroju dla pracownika służby zdrowia najważniejsza jest wygoda. Dotyczy to nie tylko ratowników medycznych, ale i pielęgniarek czy lekarzy. W końcu pracują oni na wysokich obrotach przez wiele godzin każdego dnia. Komfort użytkowania ma ogromne znaczenie. Nawet najładniejsza koszulka ratownicza na niewiele się przyda, gdy będzie ograniczać swobodę ruchów i uwierać. Podobnie jest zresztą w przypadku spodni, kurtek czy bluz. Kolejnym istotnym elementem jest wytrzymałość tkaniny. Koszulki ratownicze muszą być odporne na rozciąganie i wielokrotne pranie. 

Przy okazji warto zwrócić uwagę na przewiewność koszulki. Idealnym rozwiązaniem są ubrania ratownicze wykonane z materiałów, które szybko schną i sprawnie odprowadzają pot. To bardzo ważne, bo ratownicy nie zawsze mają czas, aby zmienić strój po zakończonej akcji ratowniczej. Czasem od razu są wzywani w inne miejsce. Wysokiej jakości odzież dla ratownictwa nie zatrzymuje wilgoci i nie powoduje uczucia dyskomfortu niezależnie od aktualnych warunków pracy. 

Design, kolorystyka, wzór czy fason mają tutaj znaczenie drugorzędne. Z drugiej strony rynek ma w tym zakresie coraz więcej do zaoferowania. Licencja: Creative Commons
0 Ocena