Badanie Holtera EKG to jedna z podstawowych metod diagnostyki chorób serca. Polega na rejestracji ciągłego zapisu elektrokardiogramu (EKG) przez okres od 24 do 48 godzin, podczas których pacjent prowadzi normalną aktywność fizyczną oraz codzienne czynności. Dzięki temu badaniu lekarz może uzyskać szczegółowe informacje na temat rytmu serca i wykryć ewentualne zaburzenia.

Data dodania: 2023-04-21

Wyświetleń: 100

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Badanie holtera - podstawowa diagnostyka serca

Badanie holterem EKG może być również przeprowadzane przez wiele dób – dając tym samym większe pole do wykrycia ewentualnych nieprawidłowości. Przyjmuje się, że badanie metodą holtera wykazuje większą skuteczność niż tradycyjne badanie ekg.

Kiedy sięgnąć po holter ekg?

Zaburzenia rytmu serca to przypadłości, które powodują nierównomierne bicie serca. Mogą one występować u osób w każdym wieku, ale najczęściej dotykają osoby starsze. Najczęstszymi objawami są kłucia serca, uczucie kołatania, zwiększona potliwość, zawroty głowy, ból w klatce piersiowej, duszność czy nawet utrata przytomności. Bagatelizowane, mogą mieć ogromny wpływ na pogorszenie jakości życia.

Podstawowym działaniem diagnostycznym, pomocnym w diagnostyce zaburzeń rytmu serca jest badanie holtera EKG. Dzięki niemu można dokładnie ocenić rytm serca, częstotliwość uderzeń, czas trwania cyklu sercowego oraz poziom aktywności fizycznej pacjenta.

Badanie holterem ekg - jak długo?

Rejestrator Holtera EKG jest małym urządzeniem, które pacjent nosi na sobie przez cały czas trwania badania. Składa się on z poręcznego aparatu oraz kabli zakończonych jednorazowymi, samoprzylepnymi elektrodami. Aparat samoczynnie mierzy pracę serca, automatycznie zapisując dane. Długi czas pomiaru pozwala na uzyskanie zróżnicowanego zapisu. Dzięki temu lekarz może dokładnie przeanalizować zapis EKG i wykryć ewentualne zaburzenia pracy serca.

Badanie holtera przebieg badania

Przygotowanie pacjenta do badania jest bardzo proste i polega na przyklejeniu elektrod do klatki piersiowej. To bezbolesne i prawie niewyczuwalne. Elektrody te są połączone z rejestratorem, który umieszczony jest w specjalnej torbie lub na pasku mocującym. W czasie badania pacjent nie musi rezygnować z normalnej aktywności fizycznej ani zmieniać swoich codziennych nawyków.

Holter ekg - niezastąpiony w monitorowaniu pracy serca pacjenta

Po zakończeniu badania lekarz dokładnie analizuje zapis EKG i ocenia zapis pracy serca pacjenta. Badanie może wykrywać różne typy zaburzeń bicia serca, takie jak migotanie przedsionków, trzepotanie przedsionków, ekstrasystolia, blok przedsionkowo-komorowy i inne.

Dużą zaletą holtera jest to, iż rejestruje również aktywność serca pacjenta w czasie snu. To pozwala lekarzowi na ocenę, czy pacjent ma jakieś problemy z sercem w czasie snu, takie jak bezdech senny lub zaburzenia snu.

W przypadku wykrycia zaburzeń rytmu serca lekarz przeprowadza dalsze badania diagnostyczne w celu ustalenia przyczyny choroby i dobrego planu leczenia.

Ustalony przez lekarza plan zawsze zależy od przyczyny nieregularnego rytmu serca, wieku pacjenta, chorób współistniejących i innych czynników. Dlatego też ważne jest, aby pacjent w pełni współpracował z lekarzem, aby zapobiec poważnym komplikacjom sercowym.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena