Len odzieżowy to tkanina idealna na upalne dni. Jest lekka, wytrzymała i przewiewna. Wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji. Co warto wiedzieć na jej temat? Jakie są jej największe zalety? Czy warto sięgnąć po len, szyjąc ubrania? Jak prawidłowo o niego dbać?

 

Data dodania: 2023-04-01

Wyświetleń: 73

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Len odzieżowy - jakie zalety ma ta popularna tkanina?

Czym jest i jak powstaje len odzieżowy?

Len to roślina znana doskonale na całym świecie. Jej właściwości wykorzystywane są w wielu dziedzinach przemysłu. Tkaniny lniane ceniono już w starożytności. Pierwsze szaty lnu odkryto w babilońskich grobowcach. W starożytnym Egipcie len uważano za tkaninę królewską - nosili go faraonowie i kapłani. To z niego tworzono całuny do mumifikacji. Za sprawą Fenicjan len zyskał większą popularność. Znany był również w Polsce. 

Również i dzisiaj len odzieżowy jest bardzo ceniony np. w branży włókienniczej. Proces jego produkcji trwa dość długo. Z drugiej strony tkaniny lniane uchodzą za ekologiczne, bo ulegają całkowitej degradacji. Z ich zakupem nie ma większego problemu. Dostępne są nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale i internetowych np. https://biotextilsklep.pl/.

Len odzieżowy i jego najważniejsze zalety

Len wciąż uważany jest za tkaninę luksusową. Szyte z niego ubrania są przede wszystkim bardzo wytrzymałe. Mogą służyć przez wiele długich lat. Len odzieżowy jest jednocześnie lekki i przewiewny. Dlatego doskonale sprawdza się w gorące dni, bo absorbuje wilgoć i pozwala skórze oddychać. Tkaniny lniane są świetnym wyborem dla alergików i osób o delikatnej skórze. Organiczne, naturalne włókno nie uczula i nie powoduje żadnych podrażnień. Jego naturalny kolor pasuje do każdej stylizacji, ale coraz częściej len bywa także barwiony. 

Czasem len łączony jest z innymi włóknami - bawełną czy włóknami syntetycznymi. Dzięki temu uszyte z niego ubrania gniotą się nieco mniej. Len to poza tym tkanina, która się nie elektryzuje. Ulega całkowitej degradacji.

Jak należy pielęgnować len odzieżowy?

Len słynie ze swojej wytrzymałości. Jednak warto zadbać o jego odpowiednią pielęgnację. Dzięki temu wyroby lniane posłużą przez długi czas. 

Lniane ubrania najlepiej prać ręcznie lub w pralce ustawionej na minimalną temperaturę. Len jest tkaniną, która nie lubi intensywnego wyciskania, szorowania i skręcania. W ten sposób można ją szybko uszkodzić. 

Wyroby lniane powinny także naturalnie schnąć. Nie należy w ich przypadku używać suszarki. Uważać trzeba także na żelazko. Wysoka temperatura może uszkodzić materiał. Najlepiej sprawdzają się więc nowoczesne żelazka z funkcją pary. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena