PIT rozliczenie w 2023 może przysporzyć bardzo dużo problemów dla osób, dla których styczność z e PIT ogranicza się raz do roku. PITy 2023 mogą okazać się najbardziej skomplikowanymi spośród jakichkolwiek dotychczasowych rozliczeń jakie przygotował nam urząd skarbowy. 

Data dodania: 2023-02-28

Wyświetleń: 275

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak rozliczyć PIT przez internet w 2023 roku?

PIT – co to jest?

PIT to skrót od angielskiego wyrażenia dla Personal Income Tax. W polskim systemie prawnym jest to danina znana pod nazwą podatek dochodowy od osób fizycznych. Jest to sposób rozliczenia obowiązujący osoby fizyczne, również te, które osiągają przychody/dochody za pośrednictwem spółki cywilnej, jawnej czy partnerskiej. Są to również adresaci zmian jakie są przygotowane przez podatki 2023. O ile rozliczenie w ramach twój e-PIT było dla wielu wygodnym rozwiązaniem, o tyle PITy 2023 mogą wymagać więcej uwagi, aniżeli akceptacja wstępnie przygotowanego zeznania przez skorzystanie z narzędzia jakim jest profil zaufany PIT.

Skorzystanie z rządowej platformy jaką jest podatki gov może okazać się nieopłacalne dla osoby, która ma styczność z e PIT raz w roku. 

PIT 2023 a rozliczenie PIT 2022 

Polski Ład skomplikował nasze tegoroczne PIT rozliczenie, które może okazać się najbardziej wymagające w historii polskich podatków. Polegając na wypełnieniu deklaracji e PIT w ramach narzędzia przygotowanego przez podatki gov, narażamy się na nieskorzystanie z dużej ilości ulg i odliczeń, które nam przysługują. Przypomnieć bowiem należy, że mimo dużego stopnia skomplikowania przepisów podatkowych nie zostały one stworzone w celu utrudnienia rozliczenia, lecz zapewnienia podatnikom między innymi nowych preferencji podatkowych. Do takich przywilejów jakie stwarzają nam podatki 2023 należy zakwalifikować chociażby ulgę dla rodzin wielodzietnych, dla wciąż pracujących seniorów czy ulgę na powrót (nie mylić z ulgą abolicyjną, która wciąż obowiązuje). Wskazane preferencje podatkowe rozliczane są w specyficzny sposób bowiem mimo tego, że PIT 2023 płacimy względem dochodu (czyli przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania), to ulga jest naliczana poprzez wartość przychodu i jest limitowana do wysokości 85 528 zł. 

PIT 2023 – konsekwencje wadliwego rozliczenia

Sposób sformułowania nowych rozwiązań sprawia, że podatnik nieobcujący na co dzień z zagadnieniami rachunkowymi może się pogubić i źle rozliczyć swój e PIT. To z kolei może grozić nieprzyjemnymi konsekwencjami i egzekwowaniem należności przez urząd skarbowy. Dodatkowo wspomnieć należy, że nie obowiązek ostatecznego, poprawnego sporządzenia deklaracji nas nie ominie, gdyż w każdym wypadku będziemy zobligowani do skorygowania naszych rozliczeń za miniony rok i zapłaty odsetek podatkowych, a w najgorszym wypadku grzywny.

Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, jakie może nam zapewnić urząd skarbowy rekomendowane jest skorzystanie z wiedzy ekspertów, którzy legitymują się wieloletnim doświadczeniem w zakresie rozliczeń podatkowych poprzez posiadanie odpowiedniej praktyki w tym zakresie. Skorzystanie z zasobów profesjonalistów umożliwi nam uniknięcie problemów natury urzędniczej i otrzymanie większego zwrotu PIT (mniejszej dopłaty podatku za 2022 r.).

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena