Chłodzenie jest jednym z kluczowych procesów, który pozwala na produkcję wyrobów z plastiku. Dlaczego jest ono tak ważne i jak jest ono prowadzone w trakcie procesów produkcyjnych?

Data dodania: 2023-02-16

Wyświetleń: 248

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Chłodzenie w produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych – dlaczego jest konieczne?

Produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych – dlaczego stosuje się w niej chłodzenie?

Urządzenia chłodzące stosowane są w przemyśle przetwórstwa tworzyw sztucznych do utrzymywania właściwej temperatury wody chłodzącej, która służy do chłodzenia elementów z tworzyw sztucznych w trakcie i po procesie produkcyjnym oraz maszyn wykorzystywanych w tym procesie, aby zapewnić ich sprawne funkcjonowanie i zredukować ryzyko awarii.

Zastosowanie procesu chłodzenia w produkcji wyrobów z plastiku

Oto sposoby wykorzystania urządzeń chłodniczych w produkcji tworzyw sztucznych:

  • Chłodzenie formy – woda chłodząca krąży w formie, aby szybko schłodzić tworzywo sztuczne i zapobiec deformacji lub innym wadom formowanej części.
  • Chłodzenie procesu – schłodzona woda służy do regulacji temperatury tworzywa sztucznego podczas przetwarzania, aby zapewnić stałe właściwości materiału i zapobiec przegrzaniu i uszkodzeniu tworzywa sztucznego.
  • Chłodzenie maszyny – woda służy do regulacji temperatury wtryskarki i jej komponentów, aby zapobiec przegrzaniu i zmniejszyć ryzyko przestojów maszyny.
  • Chłodzenie produktu – zimna woda służy do szybkiego schładzania gotowych części z tworzywa sztucznego w celu skrócenia czasu cyklu i zwiększenia wydajności produkcji.

Jakie urządzenia używane są do chłodzenia podczas produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych?

Do chłodzenia wody w procesach produkcji elementów z tworzyw używane są agregaty wody lodowej, nazywane też chillerami wodnymi.

Stosowane są w tym celu głównie dedykowane urządzenia chłodzące, na przykład firmy Vikk - https://www.astengroup.pl/marki/vikk . Odgrywają one ważną rolę w zapewnieniu stałej jakości produktu i skróceniu przestojów produkcyjnych.

Chillery wodne zostały zaprojektowane w celu zapewnienia niezawodnego i wydajnego źródła wody chłodzącej dla przemysłu przetwórstwa tworzyw sztucznych. Są dostępne w różnych rozmiarach i pojemnościach, aby sprostać różnym wymaganiom produkcyjnym i można je łatwo zintegrować z wykorzystywanymi już na terenie zakładu urządzeniami produkcyjnymi.

Wobec tego procesy chłodzenia mają bardzo duże znaczenie w celu uzyskania lepszej efektywności, wydajności i jakości w procesach produkcji elementów z tworzyw sztucznych. Właśnie dlatego tak duże znaczenie ma dobór sprzętu, który będzie zapewniał niezawodne i wydajne działanie przez długi czas, aby zakład produkcyjny mógł funkcjonować bez kosztownych przestojów.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena