Czy zastanawiałeś się kiedyś czy oprogramowanie w twojej firmie czy chociażby w domu jest legalne? Czy posiadasz wystarczające dowody na zainstalowane programy? Nie każdy przecież musi wiedzieć jakie są dowody na legalność oprogramowania.

Data dodania: 2008-11-19

Wyświetleń: 3514

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Firmy w dzisiejszych czasach mnożą się jak przysłowiowe grzyby po deszczu, a ich specyfika funkcjonowania jest tak różnorodna, że przyprawia o zawrót głowy. Jednakże istnieje wspólny mianownik występujący we wszystkich typach firm, czy to małe i średnie przedsiębiorstwa, czy duże korporacyjne firmy wszystkie posiadają w swojej infrastrukturze komputery z dostępem do Internetu.

Komputery w firmie rzecz oczywista, ale co z tego wynika? Czy na co dzień ktokolwiek z nas zastanawia się nad tym jak to się dzieje, że korzystamy z pakietu biurowego typu edytor tekstu Word, czy z arkusza kalkulacyjnego typu Excel. Przecież codziennie wystawiamy miliony zaświadczeń, setki faktur, czy raportów, piszemy podania, oferty, czy formularze zamówień. Jak to się dzieje, że tak mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że korzysta z dobrodziejstw czyjejś pracy – pracy dzięki której powstały te właśnie programy. Nasze myślenie w tym przypadku jest dość proste: skoro programy te istnieją i są skierowane do szerokiego grona odbiorców, to bez obaw możemy z nich korzystać, powielać, czy udostępniać. Mało kto z nas zastanawia się nad tym, że posiada w swoim komputerze tak naprawdę czyjąś własność, czyli coś, co ma właściciela – twórcę.

Sprawa nie jest prosta, ale tylko i wyłącznie analizując ją od strony uświadamiania społeczeństwu istoty i wagi posiadania legalnego oprogramowania. Dalej jest już zdecydowanie łatwiej, ponieważ samą legalność użytkowania programów można uzyskać w stosunkowo prosty sposób.

Nawiązując do tytułowych „10 kroków do uzyskania pełnej legalności” warto zadać sobie kluczowe pytania, które pomogą nam ogarnąć problematykę zagadnienia i w jasny sposób uszeregują naszą prywatną sytuację do poruszanego tematu.

Legalność oprogramowania w odniesieniu do TWOJEGO/TWOICH komputera/ów:

1.Czy wiesz jak wiele komputerów (wliczając notebooki i serwery) posiada obecnie Twoja firma?
2.Czy posiadasz licencję na każdy program zainstalowany na tych komputerach?
3.Czy w firmie jest osoba odpowiedzialna za zakup i zarządzanie oprogramowaniem?
4.Czy firma posiada spisane zasady zakupu i instalacji oprogramowania?
5.Czy zasady te zostały zatwierdzone przez osoby zarządzające i ogłoszone pracownikom?
6.Czy firma posiada aktualny raport o stanie oprogramowania i licencji w firmie?
7.Czy każdy zakup lub instalacja oprogramowania jest odnotowywana w bazie zarządzania licencjami?
8.Czy firma ma możliwość przeskanowania wszystkich komputerów pod kątem zainstalowanego w nim oprogramowania?
9.Czy w firmie wykonywane są regularne inwentaryzacje oprogramowania?
10.Czy znasz konsekwencje posiadania nielegalnego oprogramowania?

Jeżeli chociaż na jedno z powyższych pytań udzieliłeś odpowiedź NIE warto, abyś skorzystał z pomocy profesjonalistów w tym zakresie. Obecnie audytami oprogramowania zajmują się wykwalifikowane osoby posiadające certyfikaty na przykład Microsoft, które upoważniają do konsultowania, doradztwa i przeprowadzania przyjaznej kontroli oprogramowania wewnątrz firm, czy organizacji. Wybierając profesjonalny zespół ludzi – tak zwany AUDIT TEAM legalności oprogramowania zyskasz pewność i poczucie bezpieczeństwa bez obaw naruszania prawa karnego.

W dzisiejszych czasach nawet małe firmy nie mogą sobie pozwolić na brak świadomości o użytkowaniu swojego podstawowego narzędzia, jakim jest komputer, tym bardziej, że złe użytkowanie narusza jednoznacznie artykuły Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku.
Musimy pamiętać o tym, że świadome lub nieświadome łamanie prawa związane jest z poniesieniem konsekwencji prawnych. W najgorszym przypadku będzie to 5 lat pozbawienia wolności, a w ujęciu najpowszechniejszym nałożona kara grzywny.

Pamiętajmy, że łacińska sentencja ignorantia iuris nocet, czyli nieznajomość prawa szkodzi, jest nadal bardzo aktualna. Bądźmy zatem profesjonalni, korzystajmy z poradnictwa specjalistów legalności oprogramowania, a wizerunek naszej firmy z pewnością zyska. Warto żyć w zgodzie z prawem i własnym sumieniem, bo takie właśnie postępowanie owocuje w przyszłości – buduje markę naszej organizacji prezentując ją jako wiarygodną, stabilną i uczciwą, a nas samych przedstawia w nienagannym świetle.

Redaktor serwisów internetowych

Małgorzata Stryjewska
M-S-M
Licencja: Creative Commons
2 Ocena