Wysyłka dużych i ciężkich przedmiotów wymaga odpowiedniego ich przygotowania, zabezpieczenia i nadania. Jednym z rekomendowanych rozwiązań są przesyłki paletowe. Pozwalają na nadanie m.in. kół, sprzętu AGD, materiałów budowlanych czy dużej ilości żywności i napojów. Sprawdź szczegóły, kiedy warto zdecydować się na użycie palet w wysyłce, z jakimi wytycznymi się to wiąże i jaki jest orientacyjny koszt tego typu nadań. Przesyłki paletowe – czym są?

Data dodania: 2022-09-01

Wyświetleń: 236

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kiedy warto zdecydować się na użycie palet w wysyłce?

Przesyłka paletowa typ przesyłki, którą z uwagi na duże gabaryty i/lub dużą wagę, umieszcza się na EURO palecie lub na innych paletach (np. półpaleta, paleta przemysłowa, paleta niestandardowa). Tego typu przesyłka może zawierać jeden lub więcej przedmiotów, które zgodnie z wymogami i wytycznymi przewoźników umieszcza się na jednej palecie lub ich większej ilości.

Kiedy wykorzystuje się palety do wysyłki towarów?

Co można przewozić na palecie? Wszystkie przedmioty, które tego wymagają, a jednocześnie nie znajdują się na liście towarów zakazanych w wysyłce (wedle prawa, jak i zasad przewoźników). Część towarów znajduje się na liście wyłączeń ze względu na bezpieczeństwo wysyłanego towaru, ale też bezpieczeństwo innych przesyłek czy osób pracujących w magazynie, sortowni czy kurierów przewożących i dostarczających paczki.

Palety znajdują zastosowanie przy nadawaniu wielu różnych przedmiotów – np. produktów spożywczych, zgrzewek z napojami, materiałów budowlanych, części maszyn, produktów przemysłowych, sprzętu RTV i AGD, mebli, części samochodowych, materiałów sypkich i właściwie wszelkich innych, które są wielkogabarytowe, ciężkie bądź w dużej ilości.

Zasady nadawania przesyłek paletowych

Każda firma kurierska, która ma w swojej ofercie przesyłki paletowe, ma swoje indywidualne wytyczne. Najczęściej jednak do transportu przyjmowane są standardowe palety o wielkości podstawy 80×120 cm, a niekiedy również półpalety, palety przemysłowe lub niestandardowe. To, o czym obowiązkowo należy pamiętać to fakt, że przedmiot (lub ich większa ilość) na palecie nie mogą wystawać poza jej obrys. Utrudni to bowiem transport, załadunek i rozładunek, na co ze względów logistycznych nie godzą się przewoźnicy. Jeśli chodzi o wytyczne wagowe, to maksymalna waga różni się w zależności od przewoźnika – wraz z paletą może wynosić od 700 do 1000 kg, więc przed nadaniem warto się upewnić, jakie warunki ma dana firma kurierska.

Jak i gdzie nadać przesyłkę paletową?

Pakowanie przesyłki paletowej wymaga oczywiście spełnienia zasad przewoźnika odnośnie do wielkości i wagi. Poza tym trzeba także zadbać o jej bezpieczeństwo i właściwie przygotować ją do transportu. Tak, jak wcześniej wspomnieliśmy załadunek na palecie nie może wystawać poza jej obrys. Ciężar powinien zostać równomiernie rozłożony, a przedmioty umieszczone na palecie należy z nią połączyć – np. z pomocą folii stretch, pasów z napinaczem czy pasów zgrzewane lub zapinanych spinkami. Poza tym delikatne elementy powinien oddzielać wypełniacze.  Ile kosztują przesyłki na paletach? Ofertę przewoźników możesz porównać na platformie logistycznej www.apaczka.pl

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena