Zawody medyczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród osób, które szukają dla siebie najlepszej ścieżki kariery. I trudno się temu dziwić, ponieważ zapotrzebowanie na specjalistów w tej branży cały czas rośnie. A jak się okazuje, zdobycie odpowiednich kwalifikacji nie musi się wiązać z koniecznością ukończenia wieloletnich studiów na uczelniach wyższych. 

Data dodania: 2022-08-18

Wyświetleń: 642

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czym zajmuje się technik sterylizacji medycznej?

Mnóstwo szkół policealnych oferuje swoim słuchaczom edukację na wielu atrakcyjnych kierunkach w tej branży. Jednym z nich jest technik sterylizacji medycznej.

Za co odpowiada technik sterylizacji medycznej?

Jak sama nazwa wskazuje, osoba zatrudniona w tym charakterze odpowiada za szeroko pojętą dezynfekcję i sterylizację sprzętu używanego zarówno w placówkach medycznych, jak i salonach kosmetycznych albo studiach tatuażu. Taki specjalista musi więc wiedzieć, jaki sprzęt oraz wyroby medyczne podlegają procesom dezynfekcji oraz sterylizacji. Oczywiście technik sterylizacji medycznej odpowiada również za dobór i prawidłowe zastosowanie odpowiednich środków chemicznych używanych w tych procesach.

Specjalista w zakresie dezynfekcji i sterylizacji musi też swobodnie obsługiwać urządzenia służące do prawidłowego czyszczenia sprzętu. Do jego obowiązków należy też nadzór nad przebiegiem takich procesów oraz prowadzenie niezbędnej dokumentacji mycia, dezynfekcji oraz sterylizacji.

Gdzie pracuje technik sterylizacji medycznej?

Absolwenci tego kierunku, którym uda się zdać egzamin kończący naukę mogą szukać zatrudnienia w wielu miejscach. Mogą one być ściśle związane z placówkami medycznymi, takimi jak gabinety stomatologiczne lub pracownie endoskopowe. Specjaliści posiadający takie kwalifikacje mogą być również zatrudniani przez centralne sterylizatornie publicznych lub niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej. Technicy sterylizacji medycznej wykonują też swoje obowiązki w podręcznych sterylizatorniach na blokach operacyjnych.

Oczywiście szpitale i zakłady opieki zdrowotnej to nie jedyne miejsca, w których potrzebny jest technik sterylizacji. Tacy specjaliści mogą szukać zatrudnienia również w szeroko pojętej branży beauty. Wszelkiego typu gabinety kosmetyczne oraz studia tatuażu mają obowiązek sterylizacji stosowanych przez siebie narzędzi. Dlatego warto dowiadywać się o pracę także w takich miejscach.

Kto może zostać technikiem sterylizacji medycznej?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: każdy posiadacz świadectwa ukończenia szkoły średniej bez tytułu zawodowego. Wiek nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia, podobnie jak ewentualna matura. Bez niej również można zostać słuchaczem szkoły policealnej na kierunku technika sterylizacji medycznej. 

A jeśli szukacie dla siebie dobrej placówki tego typu, zwróćcie szczególną uwagę na ofertę przygotowaną dla was przez Gdańskie Szkoły Medyczne dla dorosłych. Ciekawe kierunki, bezpłatna nauka oraz doskonale wykwalifikowana kadra ucząca. Z naszą pomocą możecie rozpocząć nowy rozdział swojej kariery zawodowej, która w końcu nabierze rozpędu i pozwoli wam rozwinąć skrzydła.

https://rcphotostock.com - C rcphotostock (10739)

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena