Wakacje są czasem, który wielu aktywnym zawodowo rodzicom spędza sen z powiek. Kochające serce rodzica boleje nad tym, że przez cały boży dzień dziecko jest pozostawione samemu sobie i pozbawione jakiejkolwiek opieki. A przecież wystarczy zapisać pociechę na półkolonie, aby tam spotkało swoich rówieśników i z radością przyłączyło się do wspólnej zabawy.

Data dodania: 2022-07-29

Wyświetleń: 176

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czy warto zapisać dziecko na półkolonie?

Półkolonie – państwowe czy prywatne

Półkolonie mogą być organizowane przez placówki państwowe, takie jak szkoły, biblioteki, domy kultury i kluby sportowe. Kosztują mniej niż półkolonie prywatne. Dzieciaki dobrze znają miejsce, rówieśników i wychowawców, jednym słowem, czują się tam jak w domu. Przeciętnie trwają od 2 tygodni do miesiąca.

Posyłając dziecko na półkolonie prywatne, trzeba się liczyć ze sporym wydatkiem. W zamian można oczekiwać rozbudowanego programu nakierowanej na zdobycie konkretnej umiejętności.Uczestnicy uczą się języków, programowania, tańca, pływania, jazdy konnej, gotowania i wielu innych. Półkolonie prywatne na ogół są krótkie, bo trwają do 5 dni, czyli jeden tydzień roboczy.

Program zajęć

Program typowych półkolonii obejmuje zajęcia plastyczne, sportowe, taneczne, ale też wyjścia do kina, zoo, na basen oraz wycieczki poza miasto. Zajęcia zorganizowane trwają do 6 godzin, po tym czasie dzieciaki bawią się same, tyle że pod czujnym okiem wychowawcy.

Półkolonie prywatne często koncentrują się na zdobyciu określonej umiejętności. Zatrudniają fachowców z uprawnieniami do nauczania. Grupy prowadzone są przez doświadczonych trenerów, wykwalifikowanych nauczycieli języków obcych czy programistów. Nie dostają dofinansowania od państwa.

Półkolonie – kto się kwalifikuje

Na półkolonie przyjmowane są dzieci chodzące do podstawówki. Niestety, z uwagi na ograniczoną ilość miejsc półkolonie publiczne prowadzą odsiew kandydatów.

Pierwszeństwo w przyjęciu na półkolonie publiczne mają dzieci rodziców pracujących. Drugą grupą z prawem pierwszeństwa są dzieciaki z niezmożonych domów bez szansy na jakikolwiek wakacyjny wyjazd. Rodziny ubogie mogą wystąpić o dofinansowanie.

Czy warto zapisać dzieciaka na półkolonie? Zawsze, szczególnie wtedy, gdy pod nieobecność rodziców dziecko większą część dnia spędzałoby w pojedynkę. Półkolonie są też dobrą opcją dla dzieci niesamodzielnych, które z racji tego, że źle znoszą rozłąkę z opiekunem, nie kwalifikują na kolonie czy obóz. Dzieci, o czym często się zapomina, potrzebują stałego kontaktu z grupą rówieśniczą. Uczą się wtedy szybciej, stają się życiowo zaradne i nabierają pewności siebie. Pracujesz całe lato? Wyślij dziecko na półkolonie!

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu Rozwoju

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena