Czy dziecko może chrapać? Wiele osób słysząc takie pytanie, może być zaskoczonych, ponieważ powszechnie się uważa, że problem z chrapaniem dotyczy tylko ludzi dorosłych. Jak się jednak okazuje, wbrew pozorom problem chrapania u dzieci jest dość często spotykany. Warto więc dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, aby po pierwsze móc znaleźć przyczynę, a po drugie, dowiedzieć się, jak można dziecku w takiej sytuacji pomóc. Czy są jakieś sposoby na to, aby dziecko przestało chrapać?

Data dodania: 2022-07-22

Wyświetleń: 296

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Chrapanie u dziecka - co powinno się wiedzieć?

Czym jest chrapanie?Jeśli chce się zrozumieć, dlaczego dziecko chrapie, a także jak można pomóc mu uporać się z tym problemem, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, czym chrapanie tak w ogóle jest i na czym polega. Jak to więc wygląda w szczegółach?
Czym jest zatem chrapanie? Jest to po prostu dźwięk, który pojawia się na skutek drgań nadmiernie rozluźnionych mięśni gardła i podniebienia. Gdy podczas oddychania przechodzi przez nie powietrze, dochodzi do ich poruszenia, a w efekcie tego do powstania charakterystycznego odgłosu.


Jakie są przyczyny chrapania u dzieci?Skoro już wiadomo, czym konkretnie jest chrapanie, warto się teraz dowiedzieć, jakie są jego przyczyny w przypadku dzieci. Z jakiego powodu dziecko może chrapać?
Na ogół specjaliści stosunkowo szybko rozpoznają przyczynę chrapania u dziecka. Mimo jednak to warto zdobyć w tym zakresie nieco podstawowej wiedzy, aby samodzielnie móc szybko rozpoznać problem. Zdecydowanie najczęściej chrapanie u dziecka spowodowane jest przerośniętymi migdałkami. Jest to dość łatwe do rozpoznania, ponieważ oprócz chrapania dziecko będzie miało także problem z przełykaniem, a także cierpieć będzie na częste infekcje górnych dróg oddechowych.
Kolejnym często spotykanym powodem chrapania u dziecka jest alergia. Obrzęk gardła i nosa może zaburzać przepływ powietrza, co rzecz jasna objawiać się będzie chrapaniem. Podobnie częstym problemem jest skrzywiona przegroda nosowa. Na uwadze należy jednak mieć to, że takie problemy z przegrodą dotykają dzieci dopiero po 7 roku życia. Jeśli chodzi o chrapanie u młodszych dzieci, to może być ono spowodowane wiotkością krtani. Przypadłość ta dotyczy przede wszystkim dzieci poniżej 2 roku życia.
Na koniec warto się jeszcze dowiedzieć, że chrapanie u dziecka może być spowodowane po prostu zwykłym przeziębieniem. Podziębione dziecko będzie miało zatkany nos i opuchnięte gardło, co oczywiście spowoduje pojawienie się chrapania. Jak można się bez trudu domyślić, problem ten samoistnie po pewnym czasie zniknie.


Jakie są objawy chrapania?Jak więc widać, przyczyny chrapania są dość łatwe do określenia i każdy lekarza bardzo szybko będzie w stanie wskazać, z jakiego powodu dziecko chrapie. Zanim jednak rodzic uda się z maluchem po pomoc, musi wiedzieć, jakie są objawy chrapania przez dziecko. Nie zawsze bowiem uda się usłyszeć w nocy odgłosy chrapania i trzeba wiedzieć, jakie mogą być inne objawy tego problemu.
Jakie więc mogą być objawy chrapania przez dziecko? Bardzo często malec budzi się w nocy lub jego sen jest bardzo słaby, czego efektem są trudności w dobudzeniu go rano. W ciągu dnia może być także bardzo senny, rozdrażniony oraz może go często boleć głowa. Bardzo często występującym i towarzyszącym chrapaniu zjawiskiem jest oddychanie dziecka przez nos.
Co bardzo ważne, pewne objawy chrapania mogą być widoczne także w nocy, gdy dziecko śpi. Często pojawia się wtedy silne pocenie ciała, dziecko może się moczyć w nocy, a także maluch może spać z nienaturalnie odchyloną główką i często będzie zmieniał pozycje snu. Więcej na temat problemów z chrapaniem znajdziesz na stronie: https://www.cmpromed4kids.pl/chrapanie-u-dzieci-przyczyny-i-leczenie/


Jak można dziecku pomóc?Skoro już wiadomo, dlaczego dziecko chrapie, a także jakie są tego objawy poza charakterystycznym dźwiękiem, należy się teraz dowiedzieć, jak malcowi można pomóc. Czy są jakie skuteczne metody leczenia takiego problemu?
Podstawowym krokiem, który każdy rodzic powinien wykonać, jest udanie się do lekarza specjalisty, czyli w tym wypadku do laryngologa. Po przeprowadzeniu wstępnego wywiadu zlecone zostanie badanie polisomnograficzne. Przeprowadzane jest ono podczas snu dziecka i polega na gruntownej analizie różnych parametrów ciała, czyli np. przepływu powietrze przez nos, saturacji krwi, ruchomości klatki piersiowej lub też ciśnienia parcjalnego dwutlenku węgla. Takie badanie pozwoli jasno wskazać, co jest przyczyną chrapania, takie badanie możesz wykonać w Cmpromed4kids w Krakowie.
Jeśli wskaże się precyzyjnie, w czym tkwi problem i co powoduje powstawanie zjawiska chrapania u dziecka, należy zastosować odpowiednie do danej przyczyny leczenie. O czym jest więc mowa? Zdecydowanie najczęściej jako przyczynę chrapania diagnozuje się przerost trzeciego migdałka, który w takiej sytuacji po prostu się wycina. Inną często występującą przyczyną jest skrzywiona przegroda nosowa, która również wymaga interwencji chirurgicznej. Często chrapanie jest spowodowane przez alergię, co wymaga zastosowania odpowiedniego leczenia farmakologicznego. Podając dziecku właściwie dobrane leki, można dość skutecznie ograniczyć skutki alergii, a dzięki temu zminimalizować lub całkowicie wyeliminować problem z chrapaniem.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena