Lekarz rodzinny na NFZ może skierować nas na te same badania laboratoryjne i diagnostyczne, co internista. Zwykle też zajmuje się podobnymi zagadnieniami, które leżą w kompetencjach lekarza interny. Jaka jest zatem rola lekarza rodzinnego w systemie opieki zdrowotnej?

Data dodania: 2022-07-19

Wyświetleń: 172

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Po jakie skierowania do lekarza medycyny rodzinnej?

Medycyna rodzinna tak na NFZ, jak i prywatnie, ma podobną rolę. Lekarz rodzinny skupia się na wstępnym rozpoznawaniu problemów, po czym przystępuje do leczenia lub kieruje pacjenta do specjalisty. Lekarz rodzinny może też przed wysłaniem nas do innego lekarza zlecić badania, które pomogą wybrać właściwą ścieżkę działania. Np. badania krwi zlecone pod kątem sprawdzenia jakiegoś problemu mogą sprawić, że najpierw udamy się do kardiologa, a nie do gastrologa, tak jak się wcześniej wydawało.

Badania ze skierowaniem od lekarza medycyny rodzinnej

Listę badań na które może wysłać nas lekarz rodzinny lub internista na NFZ reguluje rozporządzenie ministra o świadczeniach gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Są to m.in.:

 • Badanie hematologiczne – a wśród nich morfologia krwi obwodowej z płytkami krwi, odczyn opadania krwinek czerwonych (znany szerzej jako OB).
 • Badania moczu – m.in. ogólne badanie moczu, oznaczanie amylazy, glukozy i wapnia.
 • Badania mikrobiologiczne – takie m.in. jak posiew moczu z antybiogramem, posiew kału w kierunku pałeczek Salmonella i Shigella.
 • Badania kału – m.in. badanie ogólne, na obecność pasożytów oraz krwi utajonej.
 • Badania biochemiczne i immunochemiczne.
 • Badania układu krzepnięcia.
 • Badanie elektrokardiograficzne (EKG) spoczynkowe.
 • Diagnostyka ultrasonograficzna – w tym USG tarczycy, nerek, pęcherza moczowego, brzucha.
 • Spirometria.
 • Badanie RTG - zdjęcia radiologiczne.
 • Endoskopia: np. gastroskopia, czy kolonoskopia.

lekarz medycyny rodzinnej a lekarza internista - różnice

Pacjenci często nie odróżniają lekarzy medycyny rodzinnej od internisty. Rzeczywiście, nie jest to łatwe, ponieważ zwykle specjaliści ci mają podobną rolę w systemie opieki zdrowotnej – zarówno na NFZ jak i w prywatnych przychodniach. Stanowią też zwykle znaczną część zespołu lekarzy pracujących w przychodni (Przykładowa lista lekarzy rodzinnych w średniej wielkości przychodni w Warszawie: https://medicers.pl/medycyna-rodzinna). Są lekarzami pierwszego kontaktu dla chorych, którzy nie wiedzą jeszcze do jakiego specjalisty powinni się zgłosić z danym problemem. Do internisty i lekarza rodzinnego trafiają też pacjenci z lekkimi dolegliwościami lub z chorobami wewnętrznymi, których trzeba dopiero często wysłać do specjalistów. Lekarz rodzinny (zgodnie z nazwą) to medyk obejmujący opieką całe rodziny, czyli łączący kompetencje internisty i pediatry, potrafiący zdiagnozować wstępnie problemy na wczesnym etapie. Czasem lekarze rodzinni zajmują się wstępnym rozpoznaniem schorzeń, które kojarzymy z zupełnie innymi specjalistami. Np. do lekarzy medycyny rodzinnej zgłaszają się pacjenci z halitozą (problem ten omówiony jest szerzej w filmie TUTAJ) choć większość chorych uda się z tego typu objawami do stomatologa.

Istotną rolą lekarza rodzinnego jest też prowadzenie działań profilaktycznych i edukacyjnych. Kieruje on podopiecznych na badania zalecane w różnych przedziałach wiekowych i wskazuje programy zdrowotne, z których warto skorzystać.

Lekarz rodzinny może nas skierować na badania na NFZ w ramach szerokiego pakietu, określonego rozporządzeniem ministra o świadczeniach gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Możemy zgłosić się do niego z problemami, których przyczyny trudno nam określić i z którymi nie wiemy, do jakiego specjalisty się udać.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena