W każdym mniejszym lub większym warsztacie na pewno przydadzą się zestawy do gwintowania. Jest to zestaw narzędzi takich jak gwintowniki i narzynki za pomocą których można wykonać gwinty wewnętrzne lub zewnętrzne różnego typu ( calowe, metryczne, rurowe itp. ) Zestawy nie służą do seryjnej produkcji, ale w wydajny sposób można wykonać pojedyncze gwinty lub dokonać jego naprawy. Jakość wykonanych gwintów jest bardzo dobra, a ich wytrzymałość i żywotność na zadawalającym poziomie.

Data dodania: 2022-07-13

Wyświetleń: 363

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zestawy do gwintowania - narzynki i gwintowniki

Z czego składa się zestaw do gwintowania?

Zestaw do gwintowania składa się ze wszystkich elementów jakie są potrzebne do wykonania gwintów zewnętrznych czyli narzynki oraz wewnętrznych czyli gwintowniki ręczne. Typowy zestaw powinien więc zawierać :

Komplet narzynek najczęściej od M3 do M12 ( wraz z uniwersalną oprawką ). Są to narzędzia stosowane do wykonywania gwintów zewnętrznych takie narzędzia znajdują się w sklepie https://artykulytechniczne.pl/narzynki.html . Narzynka ma kształt niskiego walca w środku, którego znajdują się ostrza nacinające gwint. W każdej narzynce, ostrze zaczyna się od tak zwanego nakroju, który jest wykonany pod pewnym kątem, który ułatwia wprowadzenie narzędzia na pręt i rozpoczęcie procesu gwintowania. Jeżeli nacinamy gwint nie pełny to od długości nakroju zależy wysokość gwintu.

Nakrój bowiem nie służy do nacinania pełnych zwojów i im większa jest jego długość, tym później zaczyna się pełny zwój danego gwintu. Wokół ostrzy na narzynce znajdują się rowki wiórowe. Spełniają one bardziej ważną funkcję, ponieważ odprowadzają wióry z miejsca skrawania, które mogą powodować zakleszczanie się narzędzia na gwintowanym elemencie. Na powierzchni zewnętrznej narzynka posiada specjalne otwory montażowe za pomocą których można instalować oprawkę. Jest to narzędzie współpracujące z narzynką w procesie gwintowania, które za pomocą wystających ramion, wprowadza ją w ruch obrotowy.

Jak gwintować narzynką ręczną?

Proces gwintowania za pomocą narzynki wymaga pewnego doświadczenia oraz umiejętności manualnych. Należy bowiem na początku wprowadzić bardzo dokładnie narzynkę prostopadle względem obrabianego detalu, aby gwint był prosty i równomiernie nacięty. Warto też wprowadzić smar w miejsce skrawania, aby zmniejszyć siły tarcia i siły potrzebne do nacięcia gwintu. Sam proces gwintowania na przykład pręta, polega na obracaniu wokół jego osi narzynki zamocowanej na oprawce.

Gwint wykonuje się w jednym przejściu narzędzia, które powinno być stopniowane. Oznacza to, że po kilku obrotach, należy obrócić narzynkę w kierunku przeciwnym do kierunku nacinanego gwintu w celu złamania wióra, który może blokować proces w strefie skrawania.

Komplet gwintowników najczęściej od M3 do M12 lub do M20 ( z pokrętłem do gwintowników ) https://artykulytechniczne.pl/gwintowniki.html. Są to narzędzia, którymi z kolei jesteśmy w stanie wykonać gwint wewnętrzny. W zestawach powinniśmy znaleźć do jednego rozmiaru gwintu 2 lub 3 sztuki gwintowników. Proces gwintowania więc składa się z 2 lub 3 przejść przez ten sam otwór z coraz większym zarysem zewnętrznym narzędzia. Pierwsze przejście nacina ogólny zarys gwintu i generuje dużo wiórów.

Kolejne przejścia zapewniają wysoką dokładność wymiarową oraz wytrzymałość gwintu. Każde z narzędzi powinno być oznaczone numerem na części chwytowej, która ustala kolejność użycia podczas pracy. Gwintowniki są to narzędzia trzpieniowe, które można zamocować do zwykłej wiertarki. Składają się one głównie z części roboczej oraz chwytowej.

Część robocza posiada nachylony pod pewnym kątem nakrój, który umożliwia łatwe wprowadzenia narzędzie do otworu. Dalej znajduje się dłuższa część robocza właściwa , która nacina pełne zwoje gwintu. Jest ona nachylona ku tylnej części, aby ułatwić wyprowadzenie gwintownika z otworu zakończeniu procesu gwintowania.

W obróbce rur

Co jeszcze znajdziemy w dobrym zestawie gwintowników i narzynek

Zestawy do gwintowania powinny jeszcze składać się opcjonalnie z wzorca zarysu gwintu służącego do sprawdzenia jakości wykonanych gwintów. Elementy wyposażenia zestawu powinny zostać wykonane z dobrej jakości materiału, aby umożliwić wykonywanie gwintów w różnego rodzaju elementach maszyn. Najczęściej w gwintownikach i narzynkach stosuje się więc stal szybkotnącą (HSS) zwykłą lub z dodatkiem kobaltu, który zwiększa wytrzymałość i twardość narzędzi.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena