Jeśli jesteś po stosunku bez żadnego zabezpieczenia, lub po prostu zawiodło, i nie chcesz zajść w ciążę, musisz jak najszybciej zastosować antykoncepcję awaryjną (EC). Im wcześniej ją zażyjesz, tym większe są szanse na jej skuteczność. W przypadku zastosowania w ciągu 120 godzin od niezabezpieczonego stosunku, skuteczność antykoncepcji awaryjnej w zapobieganiu ciąży w przypadku większości marek wynosi 97% lub więcej. Najlepiej w ciągu 24 godzin. 

Data dodania: 2022-06-09

Wyświetleń: 444

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Antykoncepcja awaryjna: jak zapobiegać ciąży po stosunku płciowym?

W Polsce dostępne są dwa leki: Escapelle oraz EllaOne. Jednak, aby je kupić nalezy mieć receptę. Jak ją można zdobyć? Czy tylko u ginekologa? A może również innego lekarza? Jakie są opinie kobiet o Escapelle? Sprawdź. Ale czym jest antykoncepcja awaryjna? Jest to metoda, która może zapobiec ciąży po niezabezpieczonym stosunku płciowym. Przeczytaj więcej szczegółów na ten temat oraz inne rzeczy, które musisz wiedzieć o właściwym stosowaniu antykoncepcji awaryjnej.

Co to jest antykoncepcja awaryjna?

Antykoncepcja awaryjna to metoda, która może zapobiec ciąży po niezabezpieczonym stosunku płciowym. Jeśli: minęło ponad 120 godzin od odbycia stosunku bez zabezpieczenia to niestety tabletki nie będą skuteczne. Trzeba je zażyć do 120 godzin, ale najlepiej w ciągu 24 godzin. 

Kto powinien go stosować?

Antykoncepcja awaryjna jest przeznaczona dla każdej pary, która uprawiała seks bez zabezpieczenia lub zawiodło. Nie jest to środek antykoncepcyjny i nie ma na celu zastąpienia regularnych środków antykoncepcyjnych. W Polsce dostępne są dwa leki: Escapelle i EllaOne. Aby je kupić, potrzebna jest jednak recepta. Jak można uzyskać receptę? Czy tylko u ginekologa? A może od innego lekarza? Tak, w Polsce można uzyskać receptę na antykoncepcję awaryjną. Receptę musi wypisać lekarz.Antykoncepcja awaryjna jest w Polsce dostępna wyłącznie na receptę, ponieważ jest to produkt medyczny. Może być przepisywana przez ginekologów, lekarzy ogólnych lub innych lekarzy. Jeśli nie możesz znaleźć swojego lekarza, możesz udać się do innego lekarza i poprosić o receptę. 

Jaka jest jego skuteczność?

Podczas stosowania antykoncepcji awaryjnej istnieje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Jeżeli zażyjesz ją w ciągu 120 godzin od stosunku płciowego, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wynosi mniej niż 1 na 100. Jeśli zażyjesz ją po upływie 120 godzin, skuteczność spada do mniej niż 1 na 2. Najlepiej jest zażyć ją jak najszybciej po stosunku. Jeśli zażyjesz go po 120 godzinach, skuteczność wynosi około 97%. Im wcześniej zastosuje się antykoncepcję awaryjną, tym większe są szanse na zapobieżenie ciąży. Z tego powodu zaleca się zażycie jej w ciągu 24 godzin. Jeśli środek zostanie zastosowany do 5 dni po niezabezpieczonym stosunku, jego skuteczność wynosi tylko około 75%.

Jaka jest cena leku Escapelle w Polsce?

Cena za antykoncepcję awaryjną Escapelle cena w Polsce wynosi od 40 do 180 PLN, w zależności od apteki. W Internecie można sprawdzić dostępność oraz ceny w okolicznych aptekach, aby nie przepłacać. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki Google i wpisać nazwę leku. 

Gdzie w Polsce można dostać antykoncepcję awaryjną?

Antykoncepcję awaryjną można również kupić w aptekach, ale tylko i wyłącznie na receptę.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena