Klimatyzator w dzisiejszych czasach nie jest już wyłącznie zarezerwowany dla dużych firm i biurowców. Coraz częściej staje się niezbędnym elementem wystroju domów oraz mieszkań. Jest to najprostszy, a także z roku na rok coraz tańszy sposób na zapewnienie sobie komfortu życia i optymalnych warunków temperaturowo-wilgotnościowych. 

Data dodania: 2022-05-12

Wyświetleń: 379

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Klimatyzacja w domu - co powinieneś wiedzieć decydując się na jej zakup?

Klimatyzację wykorzystujemy nie tylko w okresie intensywnych upałów. Coraz chętniej jest też ona uruchamiana podczas chłodniejszych pór roku - jako urządzenie grzewcze. Tego typu systemy są również szczególnie polecane w pomieszczeniach, w których przebywają alergicy. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na ich temat!

Po pierwsze, obalamy mity!

Fałszywe informacje na temat negatywnego wpływu klimatyzacji na nasze zdrowie wynikają z błędów, które zostały popełnione przy jej montażu lub w czasie późniejszego użytkowania instalacji. Jeśli wszystko jest prawidłowo wykonane i zamontowane, klimatyzacja poprawia jakość powietrza w domu i wpływa pozytywnie na nasze zdrowie.

Klimatyzacja a jakość powietrza w mieszkaniu

Klimatyzator to idealne wyjście dla alergików. Umieszczone w nim filtry wyłapują szkodliwe mikroorganizmy, alergeny i nieprzyjemne zapachy. Dzięki temu mamy pewność, że powietrze które wdychamy jest pozbawione większości zanieczyszczeń. Równie pozytywny wpływ ma funkcja jonizacji. Jest to zbawienny sposób na pozbycie się nadmiaru wilgoci w domu. 

Jak wiadomo, głównym atutem klimatyzacji jest możliwość indywidualnego doboru warunków termicznych. W lato, kiedy nadchodzą gorące dni, bez problemu możemy ustawić komfortowe dla nas temperatury oraz wilgoć, dzięki czemu poprawiamy swoje samopoczucie i unikamy nieprzyjemnego pocenia się. Natomiast zimą, kiedy przychodzą srogie mrozy, bez problemu możemy ogrzać wybrane pomieszczenie i cieszyć się ciepłem, kiedy za oknem chłód i śnieg.

Działanie i koszty instalacji

Bardzo ważny jest fakt, by uświadomić sobie, że klimatyzacja i wentylacja to dwa różne systemy. Mogą się one jednak doskonale uzupełniać, by zapewnić Ci jak najlepszą jakość powietrza. Jednak pod żadnym pozorem nie możemy zrezygnować z wentylacji po zamontowaniu klimatyzatora. Sam system działa na zasadzie wymiany i chłodzenia powietrza poprzez kontakt ciepłego strumienia ze skraplaczem i parownikiem, a następnie dostarczanie go z powrotem do wnętrza.


Ile kosztuje inwestycja? Klimatyzatory dostępne na rynku zaczynają się już od kilkuset złotych. Warto jednak nie oszczędzać na instalacji i pamiętać, że jest to zakup na lata, a wraz ze wzrostem ceny idzie też jakość sprzętu. Koszt klimatyzacji z górnej półki może osiągać cenę nawet kilkunastu tysięcy złotych. Nie zapominajmy również o kosztach samego montażu oraz przeglądów i serwisów sprzętu.
Żywotność klimatyzacji 

Przyjmuje się, że od zakupu klimatyzator może nam służyć nawet do 30 lat. Aby jak najdłużej utrzymać sprawność systemu, należy pamiętać o prawidłowej eksploatacji oraz wykonywaniu regularnych przeglądów. Warto też mieć świadomość, że im tańsza instalacja, tym jej żywotność będzie mniejsza. 

Wybór klimatyzacji to trudne zadanie. Przed dokonaniem inwestycji warto sprawdzić dostepne możliwości oraz upewnić się, że jednostka, którą chcemy kupić spełnia najważniejsze normy. Co warto wiedzieć o wyborze klimatyzacji? Wyjaśniamy na stronie https://twoje-surfowanie.pl/nieruchomosci/wybor-klimatyzatora/

Licencja: Creative Commons
0 Ocena