Przydomowa wiata śmietnikowa to specjalna, nieduża, wolnostojąca budowla, która bardzo ułatwia przechowywanie i segregowanie odpadów. Dzięki zabudowanej konstrukcji pozwala nie tylko na utrzymanie czystości wokół posesji, ale również wpływa na jej estetykę. Wiata śmietnikowa jest obecnie nieodłącznym elementem gospodarstwa domowego przy nowo powstałych budynkach.

Data dodania: 2022-03-24

Wyświetleń: 654

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wiata śmietnikowa - co warto wiedzieć?

Zalety i wady wiat śmietnikowych

Wiata śmietnikowa znacząco ułatwia przechowywanie i segregowanie śmieci. Wielkość wiaty dopasowana do potrzeb rodziny i liczby osób zamieszkujących w gospodarstwie eliminuje problem zalegających na posesji nadmiarowych worków czy przepełnionych kubłów. Wiata śmietnikowa pozwala również zaoszczędzić sporo miejsca w budynku, gdzie do tej pory były przechowywane odpady (garaż czy budynek gospodarczy). Takie rozwiązanie redukuje też problem insektów oraz gryzoni, które mogłyby zalęgnąć się w domu zwabione zapachem rozkładających się odpadków i pomaga raz na zawsze rozprawić się z problemem nieprzyjemnego zapachu w domu.

Wśród wad wiaty śmietnikowej można wymienić jedynie dodatkowy koszt związany z jej zbudowaniem lub zakupieniem oraz montażem i zmniejszenie powierzchni przydomowej działki (co de facto jest problematyczne tylko dla tych, których posesje są bardzo małe).

Wiata śmietnikowa przy bloku i domu

Wiata śmietnikowa spotykana jest na prywatnych posesjach czy budynkach wielorodzinnych. Istnieje także zabudowa śmietników osiedlowych przy blokach. Wiaty przy blokach to najczęściej solidniejsze i większe konstrukcje w porównaniu z wiatami przydomowymi, które są zdecydowanie mniejsze i dopasowane do potrzeb konkretnej rodziny. Dzięki wielu wariantom konstrukcyjnym i architektonicznym można stworzyć taką wiatę czy altanę na śmieci, która będzie dyskretnie wpisywała się w aranżację okolicznej przestrzeni.

Wiata śmietnikowa - pozwolenie czy zgłoszenie?

Wiata śmietnikowa nie wymaga ani pozwolenia na budowę ani zgłoszenia, jeśli jej powierzchnia zabudowy nie przekracza 50m2 i jeśli jest ona usytuowana na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny. Dotyczy to zarówno wiat wolnostojących, jak i tych ściśle przylegających do budynku mieszkalnego.
Zastrzeżenie formalne dotyczy jedynie liczby wiat na działce – to maksymalnie 2 obiekty na każde 1000 m2 powierzchni działki.

Wiaty śmietnikowe – materiały

W zależności od budżetu, jakim dysponujemy oraz miejsca na posesji do wyboru jest co najmniej kilka rodzajów materiałów, z których można wykonać wiatę na odpady. Najbardziej popularne z nich to stal, metal drewno i tworzywo. Materiał, na który zdecydujemy się przy zakupie lub budowie wiaty przełoży się bezpośrednio na wygląd całej posesji, oraz wytrzymałość i eksploatację samej wiaty. Przyjrzyjmy się bliżej dwóm głównym rodzajom wiat śmietnikowych:

Wiaty drewniane i panelowe

Do wykonania tego rodzaju wiat stosuje się drewno i odpowiednio zaimpregnowane materiały drewnopodobne. Impregnacja zabezpiecza przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi i wydłuża czas eksploatacji wiaty. W sprzedaży dostępne są również deski kompozytowe, czyli z tworzywa. To zmielone drewno z dodatkiem żywicy i uformowane na kształt i podobieństwo desek drewnianych. W porównaniu do desek drewnianych deski panelowe cechują się długą żywotnością i niezwykłą wytrzymałością.

Wiaty stalowe, metalowe

Ten rodzaj wiaty wykonany jest z elementów stalowych i metalowych, na przykład z blachy lub z drutu. Elementy metalowe powinny być zabezpieczone przed korodowaniem przez ocynkowanie. Wiaty te dostępne są w różnych kolorach i wzorach, dlatego można dostosować je do aranżacji całej posesji.

Rodzaje wiat śmietnikowych

W zależności od stylu, w jakim urządzony jest dom możemy wyróżnić kilka głównych rodzajów wiat śmietnikowych: stalowe, metalowe, drewniane, murowane oraz wykonane z tworzywa kompozytowego.

Wiaty na rowery

Wiata może też być doskonałym rozwiązaniem dla przechowywania rowerów. Z wiat rowerowych często korzystają urzędy miasta czy gminy, tworząc tym samym parking dla coraz bardziej popularnych w miastach rowerów.

Wiaty dla palaczy

Wiata świetnie też sprawdzi się jako miejsce na palarnię. Specjalna budowla, oddalona od budynku głównego (urzędu, szkoły czy uczelni) skutecznie rozwiąże problem nieprzyjemnego dymu tytoniowego, nieakceptowanego przez dużą część społeczeństwa.

Wiaty na gazy techniczne

Wiata (głównie wykonana z metalu czy stali) będzie też doskonałym zabezpieczeniem dla gazów technicznych, które często można spotkać w pobliżu stacji benzynowych czy sklepów. Specjalna druciana zabudowa sprawi, że do butli z gazem nie będą mieć dostępu osoby niepowołane.

Wiaty z pomieszczeniem gospodarczym

Dobrą i pożyteczną praktyką jest też połączenie wiaty z budynkiem gospodarczym. Dzięki temu mamy łatwy dostęp nie tylko śmieci, ale też do rowerów, kosiarki, narzędzi czy innych przedmiotów i sprzętów, na które brakuje miejsca w garażu czy kotłowni.

Osłony śmietnikowe

Wiele osób zamiast klasycznej wiaty na odpady decyduje się na montaż osłony śmietnikowej. To rozwiązanie, które ma głównie funkcję estetyczną (kubły, kosze i worki ze śmieciami nie rzucają się wówczas w oczy). Osłony najczęściej wykonane są z zaimpregnowanego drewna lub paneli tworzywowych imitujących naturalną deskę.

Ile kosztuje gotowa wiata śmietnikowa?

Cena wiat śmietnikowych jest bardzo rozpięta i zależy od wielu czynników: powierzchni zabudowy, rodzaju materiału czy dodatkowej impregnacji. Wiatę można kupić od 2000zł do nawet 15000zł.

Gdzie kupić wiaty śmietnikowe?

Wiaty śmietnikowe są dziś bardzo pożądanym produktem dostępnym w sklepach budowlanych, ogrodniczych czy marketach DIY. Wiaty drewniane często zlecane są stolarzom. Również w ofercie sklepów internetowych znajdziemy wiele różnych wiat śmietnikowych, które często oferowane są w opcji z dowozem i montażem.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena