Dobór kotła c.o. to nie lada wyzwanie. Instalacja centralnego ogrzewania odgrywa w naszej szerokości geograficznej znaczącą rolę - zazwyczaj korzystamy z niej przez większą część roku. Z tego względu warto poświęcić odpowiednio dużo uwagi na właściwy dobór kotła. W przeciwnym razie możemy narazić się na problemy takie jak skrócenie żywotności urządzenia, niespełnianie wymaganych norm emisyjnych czy inne uciążliwe problemy eksploatacyjne. 

Data dodania: 2022-02-07

Wyświetleń: 361

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak dobrać kocioł do budynku? Jakich błędów nie popełniać przy wyborze kotła?

Zbyt duża moc może oznaczać też wyższe rachunki za ogrzewanie, a tego chyba każdy wolałby uniknąć!

Kocioł c.o. - jak wybrać?

Odpowiedni dobór kotła centralnego ogrzewania możliwy jest dzięki audytowi energetycznemu budynku. Zazwyczaj przeprowadzają go osoby lub firmy - specjaliści mający do tego stosowne uprawnienia, najczęściej poparte odpowiednim doświadczeniem.

Do określenia jaki kocioł będzie potrzebny niezbędny jest bilans cieplny. To nic innego jak obliczenie zapotrzebowania na ciepło dla pomieszczeń i na ciepłą wodę użytkową. Oczywiście, jeśli posiadamy projekt budynku z policzonym zapotrzebowaniem na ciepło do celów grzewczych i CWU - nie musimy tego robić. Inaczej jest, gdy musimy to zrobić samodzielnie.

Dobór kotła c.o. - jak określić jego moc?

Trzeba jednak pamiętać, że taki sposób doboru kotła nie jest w pełni wiążący. Warunki dla każdego budynku znacząco różnią się od siebie! Znaczenie ma nie tylko powierzchnia ogrzewanych pomieszczeń, ale także ocieplenie budynku czy rodzaj i stan instalacji c.o.

Producenci przyjmują orientacyjną wartość zapotrzebowania na ciepło, np. dla q=70 [W/m2] choć nowe domy jednorodzinne często mają w swoich projektach zapotrzebowanie na ciepło w przedziale 60- 80 [W/m2]. Dlatego niezwykle ważne jest indywidualne podejście. Planujesz zakup kotła c.o. i nie wiesz, jak dobrać urządzenie? Wejdź na https://www.defro.pl/ i skorzystaj z profesjonalnego doradztwa!

Nieodpowiednio dobrana moc kotła - skutki

Zdarza się, że inwestorzy przewymiarowują kocioł i pomijają dobór “dodatkowych” kilowatów. Sądzą, że większa moc sprawdzi się „na zapas” lub „na wypadek większych mrozów”. Jest to nie tylko niepotrzebne, ale może mieć skutek odwrotny do zamierzonego.

Kocioł może wówczas nieefektywnie spalać opał, nie spełniać norm dotyczących emisji spalin i nadmiernie się brudzić przez np. osmolenie. Może dojść do przegrzewania kotła i jego awaryjnego wyłączania. Co więcej, przewymiarowując kocioł możemy doprowadzić do szybszej korozji wymiennika i elementów mechanicznych kotła i mieć niemałe problemy z wyregulowaniem parametrów sterownika kotła.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena