Niektórym może się to wydawać nierealne, ale okazuje się, że ogromna część kierowców nie wie, w jaki sposób ubezpieczalnie samochodowe kalkulują wysokość naszych składek. Wówczas dziwią się, dlaczego ich brat, sąsiad czy żona płacą niższe czy wyższe stawki niż oni sami. Rozwiązanie jednak leży w zasięgu ręki – wystarczy samodzielnie przekalkulować wysokość składek za pomocą ogólnodostępnych narzędzi.

Data dodania: 2021-12-23

Wyświetleń: 448

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kalkulacja OC – czy da się przeprowadzić ją samodzielnie?

Od kalkulacji OC szczegółowo przeprowadzanej przez towarzystwa ubezpieczeniowe zależeć będzie, ile przyjdzie nam płacić za polisę OC samochodu na kolejny rok. Mimo że sposób obliczania składek, a więc zbiór informacji, jakie wykorzystują ubezpieczalnie, jest jawny i dostępny do sprawdzenia w Internecie, to wielu właścicieli pojazdów (przede wszystkim niedoświadczonych w formalnych sprawach) nie wie, jak wygląda taka kalkulacja.

Wówczas płacą składki, których składowych nie rozumieją, często dziwiąc się, że znajomi czy rodzina mają korzystniejsze oferty.

W interesującej sytuacji są również kierowcy młodzi, którzy dopiero planują podpisanie swojej pierwszej polisy ubezpieczeniowej. Aby wybrać najkorzystniejszą ofertę, dobrze byłoby mieć możliwość wcześniejszej, samodzielnej kalkulacji wysokości składek i porównania między sobą pakietów różnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Dlaczego w ogóle muszę płacić za OC?

To pytanie zadaje sobie wielu młodych kierowców, dla których każdy grosz wydany na samochód ma znaczenie. Warto pamiętać, że to ta grupa statystycznie płaci największe składki OC – które sięgają nawet kilku tysięcy złotych rocznie.

Warto w takim razie zastanowić się, dlaczego obowiązek posiadania aktywnej polisy OC funkcjonuje.

  • Po pierwsze – wymóg ubezpieczenia samochodu istnieje od lat w krajach Unii Europejskiej oraz wielu innych krajach na całym świecie. Dzięki kompatybilności przepisów łatwiej jest nam podróżować za granicę.
  • Po drugie – w przypadku wyniknięcia szkód (np. z powodu stłuczki czy wypadku), poszkodowanemu łatwiej jest dochodzić swojego prawa do odszkodowania. Zasady odszkodowawcze działają bowiem dla każdego na tych samych warunkach, a korzystanie z drogi sądowej nie jest w tym wypadku niezbędne.
  • Po trzecie – i najważniejsze – ubezpieczenie OC to ochrona finansowa zarówno dla sprawcy (który może nie posiadać tylu pieniędzy, by naprawić spowodowaną szkodę), jak i dla poszkodowanego (który będzie miał większą pewność, że zadośćuczynienie faktycznie dostanie).

Skoro już wiemy, że polisa OC w Polsce jest obowiązkowa, a obowiązek ten ma swoje plusy, warto zastanowić się, czy jesteśmy w stanie samodzielnie oszacować, ile takie ubezpieczenie będzie nas kosztować.

Jak mogę samodzielnie oszacować, ile będę płacić za OC?

Nie da się ukryć, że możliwość samodzielnej kalkulacji OC byłaby ogromną oszczędnością czasu, który musielibyśmy poświęcić na wizyty w różnych punktach obsługi klienta ubezpieczalni lub spędzając pół dnia przy słuchawce telefonu. Na szczęście takie rozwiązanie istnieje. Samodzielnie przekalkulować nasze przyszłe składki możemy w prosty i szybki sposób w Internecie, korzystając z jednego z ogólnodostępnych narzędzi. Zaliczyć do nich możemy:

KALKULATORY UBEZPIECZEŃ

Jeśli chcemy dowiedzieć się, jak wysokie składki czekać nas będą w przypadku podpisania umowy ubezpieczeniowej z wybranym przez nas towarzystwem ubezpieczeniowym, wystarczy, że skorzystamy z kalkulatora ubezpieczeń, dostępnego na stronie internetowej danej firmy. Kalkulatory tego typu są narzędziami nieskomplikowanymi, które w szybki sposób – na podstawie dostarczonych im przez nas danych – wyliczają szacowaną wysokość składek za OC.

Plusem kalkulatorów OC jest ich łatwość obsługi i szybkość działania. Korzystanie z nich może okazać się jednak męczące i czasochłonne, kiedy chcielibyśmy dokonać kalkulacji i porównania ofert różnych ubezpieczycieli. Wówczas mamy dwa wyjścia: albo po kolei korzystamy z kalkulatorów na różnych stronach i ręcznie zestawiamy ze sobą wyniki, albo używamy porównywarki OC.

PORÓWNYWARKI UBEZPIECZEŃ

Niezwykle przydatnym narzędziem w procesie wyboru najlepszej oferty ubezpieczeniowej na rynku jest porównywarka ubezpieczeniowa. To za jej sprawą jesteśmy w stanie w prosty i szybki sposób przekalkulować OC nie tylko u jednego ubezpieczyciela, ale również zestawić wszystkie oferty ze sobą w jednym miejscu i w jednym czasie.

Porównywarka OC będzie wymagała od nas podania tych samych informacji, co kalkulator OC, jednak dzięki temu, że jest narzędziem bardziej złożonym, pozwoli nam uzyskać wiele wyników naraz. Warto z niej skorzystać, jeśli nie chcemy tracić czasu na odwiedzanie stron ubezpieczycieli i korzystanie z ich kalkulatorów po kolei.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena