Sklep ogrodniczy, a także centrum ogrodnicze to miejsca, w których bardzo często poszukujemy różnego rodzaju roślin, a także akcesoriów niezbędnych do ich pielęgnacji. Aby móc cieszyć się atrakcyjnie wyglądającym ogrodem, musimy dbać o niego nie tylko latem czy jesienią, ale również i zimą. Jakiego rodzaju prace należy więc wykonywać o śnieżnej i zazwyczaj wyjątkowo chodnej porze roku?

Data dodania: 2021-10-29

Wyświetleń: 465

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zima w ogrodzie. Jakie prace wykonać

Usuwaj nadmiar śniegu z roślin

Jeżeli zależy nam na tym, aby zadbać zimą o swoje rośliny, musimy mieć na uwadze systematyczne usuwanie śniegu znajdującego się na nich. W przeciwnym razie, nadmiar białego puchu może je uszkodzić. Jeżeli zima jest śnieżna, powinniśmy pamiętać o usuwaniu białego puchu regularnie. Należy robić to delikatnie, aby podczas usuwania śniegu, nie połamać gałęzi krzewów czy innych roślin znajdujących się w ogrodzie. Nie należy jednak usuwać całego śniegu, zwłaszcza jeżeli zima jest wyjątkowo mroźna. Śnieg stanowi bowiem dla roślin naturalną ochronę przed zimnem. Z tego też względu, pozbywanie się całości białego puchu znajdującego się na roślinach jest błędem, którego należałoby się za wszelką cenę wystrzegać. 

Przycinaj drzewa i pomaluj pnie na biało

Zima to pora roku, w trakcie której drzewa i krzewy wymagać mogą przycięcia. Sklep ogrodniczy to miejsce, w którym wyposażymy się w niezbędne nam do tego akcesoria, takie jak chociażby sekator. Najlepiej posiadać sekatory w różnych rozmiarach. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda nam się przyciąć zarówno krzewy o cieńszych gałęziach, jak i drzewa o zdecydowanie grubszych. Zimą można przycinać zarówno drzewa iglaste, jak i liściaste. Niemniej jednak, niektóre gatunki wolno formować jedynie od czerwca do września. Mowa tu o takich drzewach jak brzozy, klony czy graby. Tym drzewom, przycinanie w okresie zimowym może poważnie zaszkodzić i należy mieć to na uwadze. Zimą warto wykonać także zabieg ochronny zwany bieleniem drzew. Zapobiegnie to chociażby pękaniu kory na skutek gwałtownego obniżenia się temperatury. Najlepszą porą na przeprowadzenie tak zwanego bielenia drzew będzie styczeń. 

O czym jeszcze warto pamiętać zimą?

Każdy, komu zależy na tym, aby jego rośliny były odpowiednio zadbane, musi mieć na uwadze także ich zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jak zaś wiadomo, o te zimą nietrudno. Roślinom dokucza w ogrodzie przeważnie zbyt niska temperatura, jak również porywisty wiatr. Co prawda, otuliny powinny być wykonane już jesienią, ale zimą można wykonać dodatkowe zabezpieczenia, jeżeli jest to konieczne. Warto także sprawdzić kondycję tych zabezpieczeń, które już zostały wykonane jesienią. Centrum ogrodnicze to miejsce, w którym możemy zakupić przydatne akcesoria do wykonania otulin. Okazuje się jednak, że niektóre otuliny możemy wykonać z kartonów, które zalegają nam w domach, a także z jedliny. Zimą warto umieścić w ogrodzie karmnik dla ptaków, które wymagają dokarmiania o tej porze roku. Pamiętajmy jednak o tym, aby ptaki były dokarmiane pokarmami, które im nie szkodzą. Najlepiej zdecydować się na ziarna. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena