Nie pozwól, aby zima zniszczyła piękno Twojego ogrodu. Zadbaj o niego, korzystając z porad, które znajdziesz w dalszej części artykułu. Pielęgnacja ogrodu w tym zimnym okresie może przecież przygotować go na nadejście wiosny i lata. 
A zatem, jeśli jesteś gotowy, zacznijmy od przedstawienia rzeczy, które możesz zrobić, aby utrzymać swój ogród w jak najlepszej kondycji zimą. 

Data dodania: 2021-01-29

Wyświetleń: 610

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak dbać o ogród zimą?

Usuwanie obumarłych roślin 

Sprzątanie zniszczonych i gnijących roślin to jeden z najlepszych sposobów na utrzymanie ogrodu w dobrej kondycji zimą. Usuwanie starych roślin nie tylko uporządkuje go, ale także zapobiegnie rozprzestrzenianiu się grzybów, szkodników i chorób. 

Przycinanie roślin 

Przycinanie pomaga usunąć obumarłe rośliny w celu pobudzenia wzrostu większych pędów w nadchodzącym sezonie. Podczas przycinania krzewów i drzew kwitnących należy pamiętać, by czynność tę wykonywać jesienią lub późną zimą.  

Ponadto należy przycinać rośliny liściaste, aby mogły odrosnąć wiosną, ponieważ wiele z nich jest nieaktywnych lub przechodzi w stan spoczynku zimowego. A ponieważ liście roślin zniknęły, łatwiej i szybciej można dostrzec ich kształt i wykonać podcinanie w prawidłowy sposób. 

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy pamiętać o następujących kwestiach: 

  • W pierwszej kolejności należy przycinać chore lub martwe gałęzie. 
  • Należy również pamiętać o przycinaniu, gdy nie ma opadów. 
  • Aby zwiększyć dopływ powietrza i światła do korony drzewa, należy usunąć mniejsze i przerośnięte gałęzie. 
  • Nie należy też usuwać gałęzi, które utrzymują strukturę drzewa i które się rozwijają. 
  • Należy przycinać gałęzie w miejscu, w którym gałązka łączy się z inną. 

Sadzenie nowych roślin  

Cebulki, w tym żonkile i tulipany, należy sadzić wczesną zimą, ponieważ potrzebują one dużo czasu, zanim zakwitną na wiosnę. Cebulki te potrzebują również niskich temperatur, które mogą przyspieszyć ich kwitnienie i prawidłowy wzrost.  

Cebulki sadzone jesienią należy przed posadzeniem namoczyć na 12 godzin w ciepłej wodzie. 

Dzięki namoczeniu, cebulki wchłoną wystarczającą ilość wody, aby szybko rosnąć, co pozwoli zaoszczędzić trzy tygodnie czasu. Sadzonki należy również regularnie nawozić.  

W przypadku cebulek, które nie mają kwiatów lub mają ich niewiele, warto najpierw je podzielić lub nawozić. Możesz także rozważyć zastosowanie nawozów o spowolnionym działaniu, aby zachować ich skuteczność wczesną wiosną. 

W ogrodowych pracach z pewnością przydadzą się profesjonalne urządzenia i akcesoria, takie jak piła składana Fiskars czy odkurzacz przemysłowy Graphite.

Zaplanuj przyszły sezon 

Zima to pora roku, w której zastanawiamy się nad tym, jak mają rozwijać się nasze ogrody i szukamy pomysłów na to, co zrobić inaczej w przyszłym roku. Przejrzyj zdjęcia ogrodu i zrobione przez siebie notatki, a następnie zrób listę roślin, które trzeba przenieść, podzielić lub wymienić. Zrób listę nowych roślin, które chciałbyś wypróbować. Kiedy nastanie wiosna, będziesz chciał wyjść do pięknego już ogrodu, więc zadbaj o te rzeczy teraz. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena