Nadmierne tempo życia, stres, niewłaściwa dieta i uwarunkowania genetyczne – każdy z tych czynników może prowadzić do problemów z tarczycą. Niestety, są one coraz częstsze. Według niektórych szacunków, już co piąty Polak zmaga się z niedoczynnością tego gruczołu. Kiedy tarczyca choruje, nic nas nie boli, dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnostyka – między innymi badanie USG. Jak ono wygląda i gdzie w Warszawie znaleźć dobry gabinet?

Data dodania: 2021-10-20

Wyświetleń: 384

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dlaczego warto zdecydować się na badanie USG tarczycy

Dlaczego badanie USG jest ważne

Badanie USG stanowi jedną z podstawowych metod diagnostyki i wczesnego wykrywania problemów z tarczycą. Warto je wykonywać co najmniej raz na 3 lata. Na szczęście świadomość społeczeństwa stale wzrasta, a dodatkową motywacją do wykonywania badań USG jest fakt, że wczesne wykrycie nowotworu tarczycy daje ok. 90% szans na wyleczenie.

Badanie USG tarczycy jest szczególnie ważne w przypadku pacjentów, którzy potencjalnie są obciążeni genetycznie. To znaczy, że diagnostyka powinna być częstsza u osób, w rodzinie których wystąpiły przypadki nowotworów tarczycy. W takiej sytuacji lekarz może zlecić badanie USG raz na rok.

Jak wygląda badanie USG tarczycy

Tarczyca to gruczoł zlokalizowany tuż pod krtanią, z przodu szyi. Dlatego właśnie na tym miejscu koncentruje się badanie USG tarczycy. Metoda ultrasonograficzna jest nieinwazyjna. To oznacza, że USG tarczycy jest zupełnie bezbolesne i nieobciążające pacjenta. W czasie badania szyję pokrywa się specjalnym żelem, po czym diagnosta przykłada do szyi głowicę ultrasonografu – aparatu do wykonywania USG. Uzyskany dokładny obraz gruczołu widać na ekranie monitora.

To proste badanie jest jednocześnie niezwykle ważne i skuteczne. Umożliwia wczesne wykrycie guzków wola i pozwala na zdefiniowanie przyczyn nadczynności tarczycy. Dodatkowo, badanie USG trwa stosunkowo krótko i nie jest drogie.

Jak przygotować się do USG tarczycy? Nie trzeba żadnych specjalnych zabiegów. Wystarczy ubrać się tak, aby szyja i dekolt były odsłonięte lub przed przystąpieniem do badania, zdjąć część odzieży. Aby wynik ultrasonografii był dokładny, należy też zdjąć biżuterię. Dla lekarza wykonującego badanie przydatne mogą być wcześniejsze wyniki, między innymi badań krwi oraz hormonów tarczycy. W zestawieniu z rezultatem USG, pomogą w postawieniu trafnej diagnozy. Badanie tarczycy może przeprowadzić każdy – nie ma żadnych przeciwskazań.

Najlepsze gabinety USG w Warszawie

Dbałość o skuteczną profilaktykę obejmuje korzystanie z opieki medycznej na najwyższym możliwym poziomie. W Warszawie USG tarczycy można wykonać w wielu wyspecjalizowanych placówkach. Na wyróżnienie zasługuje klinika Rex Medica w Warszawie, świadcząca profesjonalne usługi, w tym wykonująca pełną diagnostykę tarczycy. Wybierając najlepsze gabinety, otrzymujemy gwarancję, że USG tarczycy będzie wykonane profesjonalnie, a ewentualna diagnoza – trafna. Warto pamiętać o tym, by zawsze wyniki badań skonsultować ze specjalistą – w Rex Medica za każdym razem mamy taką możliwość. Nie więc zwlekać – USG tarczycy trwa tylko chwilę, więc trzeba zadbać o siebie.

Więcej informacji o badaniach USG znajdziesz tutaj.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena