Dzieci są otwarte na świat i z chęcią uczą się nowych rzeczy. Zadaniem rodziców jest wspieranie ich w odkrywaniu nowej rzeczywistości oraz rozwijaniu wrodzonej kreatywności. Do tego celu warto wykorzystać szereg praktycznych narzędzi, a także wypracować zachowania, które pomogą maluchowi w budowaniu własnej świadomości, wiedzy i wrażliwości. Jak to zrobić najlepiej? O tym opowiemy poniżej.

Data dodania: 2021-08-20

Wyświetleń: 509

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak wspierać kreatywny rozwój dziecka?

Kreatywność – w czym może pomóc?

Twórcze myślenie i kreatywność to wartości kluczowe dla nieustannego rozwoju nie tylko najmłodszych dzieci. Wpływają one na jakość życia dorosłych oraz przekładają się na sukcesy w życiu prywatnym i zawodowym.

Oprócz tego badania pokazują, że osoby kreatywne są szczęśliwsze i bardziej optymistycznie nastawione do tego, co je spotyka na co dzień. Potrafią znaleźć wyjście z każdej sytuacji oraz nie boją się stawiać czoła nowym wyzwaniom, nawet jeśli wymagają one wyjścia ze strefy komfortu.

Osoby kreatywne uznaje się za pewniejsze siebie i lepiej radzące sobie w życiu, co przekłada się na pozytywne samopoczucie oraz budowanie dobrej relacji ze światem. Kreatywność poprawia także koncentrację, co przekłada się na sprawniejsze przyswajanie nowej wiedzy oraz efektywniejszą naukę, w tym również szybsze przyswajanie języków obcych.

Kreatywność przydaje się naprawdę na każdym kroku. Warto ją więc rozwijać u potomstwa już od pierwszych miesięcy życia. Jak to zrobić skutecznie?

Jak rozwijać kreatywność u dzieci?

Z biegiem lat twórcze myślenie powoli ustępuje miejsca schematom i codziennej rutynie. Zachowanie jak najwyższego poziomu kreatywności wymaga zatem nieustannej pracy. Wiele zależy od tego, jak tego typu umiejętności były pielęgnowane i rozwijane we wczesnym dzieciństwie. W pierwszym okresie życia na kreatywność dziecka wpływa bowiem całe jego otoczenie, a zwłaszcza rodzina i najbliższe środowisko.

Wszystko powinno się zacząć już od pierwszych miesięcy życia poprzez wpajanie odpowiednich nawyków. Nie może się to jednak odbywać na drodze nakazów lub zakazów, a raczej subtelnego stymulowania i zachęcania do poznawania świata. Wówczas maluch zacznie z czasem wykorzystywać drzemiący w nim potencjał i naturalne predyspozycje.

Skuteczne sposoby na wychowanie kreatywnych dzieci

Jeśli pragnie się rozwijać kreatywność u dziecka, przede wszystkim należy dać mu przestrzeń do twórczego realizowania własnych pomysłów, a jak wiadomo tych u najmłodszych nigdy nie brakuje. Rodzic powinien zapewniać bezpieczeństwo i tworzyć ramy działania, ale nigdy nie ograniczać lub krytykować małego odkrywcę. Pozwala to wypracować u najmłodszych sposób postępowania, który przydaje się w dorosłym życiu. Jak zatem sygnalizować granice? Zawsze w formie pozytywnych komunikatów. Wówczas dziecko wie, na co może sobie pozwolić, a przy tym jego kreatywność nie jest niepotrzebnie tłamszona i ograniczana.

Jak pobudzać kreatywność? Można dać dziecku swobodę wyrażania siebie w pracach plastycznych lub teatralnych. Warto wspólnie snuć historie i tworzyć własne opowieści na podstawie wspólnie czytanych książek, które bez większego trudu da się znaleźć w sklepach z akcesoriami dla najmłodszych, np. na stronie: Wozki-Foteliki.pl. Kreatywność dziecka nie oznacza bowiem pozostawienia go samemu sobie, ale może dawać przestrzeń do wspólnej zabawy dorosłych i najmłodszych.

Już od pierwszych miesięcy życia maluch powinien czuć, że zdobywanie nowej wiedzy oraz rozwijanie kreatywności nie musi być przykre, a może wręcz oznaczać dobrą zabawę. Aktywność przez zabawę stanowi bowiem jeden z najskuteczniejszych sposobów przyswajania nowych informacji, bez nadmiernego wysiłku i stresu.

Kreatywność – droga do szczęścia w całym życiu

Rozwój przez zabawę i sztukę pozwala naturalnie pobudzać umysł małego człowieka do kreatywnego myślenia. Dzięki temu dziecko wchodzi w świat nieograniczonej wyobraźni oraz poszerza horyzonty, co przyda mu się na całej ścieżce rozwoju, w rozmaitych dziedzinach funkcjonowania.

Kreatywność raz obudzona i rozbudowana zostaje bowiem z człowiekiem na całe życie, stając się sposobem na radzenie sobie w rozmaitych sytuacjach. Warto zatem zadbać o to, by maluch otrzymał ten prawdziwy skarb już na samym początku swojej drogi.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena