Na rynku funkcjonują różne gotowe zestawy pomp wody, które sprawiają, że cała instalacja może być bardzo wydajna i skuteczna. Poniżej podpowiadamy jakie materiały są wykorzystywane przy produkcji pomp wody, z czego się składają i co sprawia, że są tak wydajne.

Data dodania: 2021-07-22

Wyświetleń: 443

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jaką pompę wody wybrać?

Pompy wody oferowane przez najlepszych producentów na rynku są wykonywane najczęściej z tworzywa wzmocnionego włóknem szklanym, które jest całkowicie wodoodporne i zwykle lżejsze niż stal nierdzewna lub żeliwo. Jednak nie jest tak trwały jak żaden z pozostałych, więc może nie być dobrym wyborem w trudnych warunkach pracy.

Z czego składają się pompy wody?

Pompy wody to zestaw starannie dobranych materiałów. Na przykład żeliwo zapewnia wytrzymałość i trwałość, ale jest cięższe niż zarówno ze stali nierdzewnej, jak i tworzywa termoplastycznego wzmocnionego włóknem szklanym. Dlatego poszukując pompy wody można z powodzeniem znaleźć różne modele dla siebie, które różnić się będą cenowo i materiałami. Cięższe pompy mogą być dobre dla zatapialnych pomp wody, ponieważ dodatkowy ciężar pozwala pompom żeliwnym szybko tonąć i pozostać zanurzonym.

Pompy wody napędzane są silnikiem wewnętrznym, który umożliwia wciąganie stojącej wody i wypompowywanie jej na niewielką odległość. Im mocniejszy silnik pompy, tym lepiej pompuje wodę. Wydajne pompy wody oznaczają zwiększoną wydajność, lepsze natężenie przepływu i głębokość ssania. Umożliwiają również pompowanie wody na większą odległość od pompy tryskaczowej do instalacji tryskaczowej. Parametrem, na jaki trzeba spojrzeć wybierając pompę wody jest moc wyjściowa silnika. Ta mierzona jest w koniach mechanicznych. Wszyscy producenci działający na rynku umieszczają odpowiednie informacje przy każdym modelu, dzięki czemu faktycznie można z powodzeniem dopasować pompę do własnych potrzeb. Mniejsze pompy wody przykładowo mogą mieć silniki o maksymalnej mocy wyjściowej zaledwie 0,16 KM, podczas gdy bardziej wytrzymałe pompy mogą mieć silniki o mocy przekraczającej 3 KM. Najpopularniejsze pompy wody wykorzystują silniki o mocy wyjściowej od 1 HP do 1,5 KM.

Niezbędne komponenty pompy wody

Wybierając urządzenie do gospodarstwa domowego takie jak pompa wody, warto spojrzeć na kilka parametrów i skoncentrować się na jakości wykonania. Trzeba określić ciśnienie wody, przepływ i typ pompy, ale równie ważne jest określenie rodzaju zasilania. Większość pomp wody korzysta z bezpośrednich połączeń elektrycznych do gniazdka elektrycznego lub generatora prądu za pomocą przedłużacza, chociaż istnieją pewne wyjątki, które mogą być zasilane energią słoneczną. Niektóre pompy mają również opcję podwójnego napięcia, która umożliwia pracę pompy przy użyciu źródła zasilania 115 V lub źródła zasilania 230 V.

Równie istotny jest poziom ciśnienia i natężenie przepływu. Parametry te są regularnie wykorzystywane do określenia, który produkt będzie najlepszą pompą dla konkretnego systemu nawadniania. Ciśnienie jest wyrażane w funtach na cal kwadratowy (PSI), a maksymalne ciśnienie wyjściowe pompy wody powinno odpowiadać lub nieznacznie przekraczać maksymalne ciśnienie wyjściowe zraszaczy. Jeśli ciśnienie wyjściowe jest zbyt wysokie, może to spowodować uszkodzenie instalacji systemu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena