Folię polietylenową powszechnie wykorzystuje się do produkcji różnego typu opakowań. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż folia jest odporna na działanie kwasów, zasad i soli. Zazwyczaj, gdy chcemy nabyć worki czy torebki, wiemy, jaki rozmiar wybrać czy jaki kolor, ale dylemat pojawia się przy wyborze materiału. Co jest lepszym rozwiązaniem: HDPE czy LDPE?

Data dodania: 2021-07-19

Wyświetleń: 533

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Folia LDPE i HDPE – czym się różnią?

Co łączy, a co dzieli te dwa powszechnie stosowane rozwiązania?

Folia HDPE a folia LDPE

Zarówno HDPE, jak i LDPE są termoplastikami. Powstają one z jednego materiału – etylenu, w procesie polimeryzacji. Różnica polega na tym, że w czasie produkcji użyto innego ciśnienia, dlatego też cząsteczki ułożyły się z inną gęstością, a produkt końcowy wyróżnia się odrębnymi właściwościami. Bardzo łatwo można to zrozumieć, odwołując się do nazw LDPE (low density polyethylene), HDPE (high density polyethylene). Innymi słowy, folia HDPE ma strukturę wyróżniającą się wysoką gęstością, a LDPE niską. Obydwa typy folii można laminować, są to ponadto produkty łatwe do recyklingu.

FOLIA LDPE A HDPE – najważniejsze różnice we właściwościach

Różnice zachodzące w czasie produkcji folii obu wymienionych typów wpływają na ich najważniejsze właściwości, takie jak struktura, rozciągliwość czy odporność na temperaturę. Kilka ważnych cech, które pozwala odróżnić jeden typ folii od drugiego, przedstawia poniższa grafika.

Zastosowanie folii obu typów

Praktycznie każdy z nas ma do czynienia na co dzień z obydwoma typami folii. W przemyśle kosmetycznym, budowlanym i wielu innych. Warto zwrócić uwagę na ich zalety. Folia polietylenowa jest bowiem tanim materiałem, odpornym na zmienne warunki klimatyczne, łatwym w utylizacji, nieprzepuszczającym zapachów i pary wodnej i podatnym na zgrzewanie.

Wystarczy tutaj przywołać przykład torebek foliowych, które są wykorzystywane w sklepach spożywczych. Zazwyczaj reklamówki płatne to te wykonane z HDPE (są mocniejsze), a bezpłatne z LDPE (bardziej podatne na rozerwanie, zazwyczaj to do nich pakujemy pieczywo czy owoce).

Folia HDPE ze względu na jej wytrzymałość na działanie kwasów, alkoholi, benzyny czy niektórych środków czyszczących jest powszechnie wykorzystywana do wytwarzania chociażby pojemników na olej opałowy, kanistrów do przechowywania benzyny czy worków na odpady, może też magazynować detergenty i środki czystości. Folię HDPE warto wykorzystać do produkcji jednorazowych reklamówek czy rur kanalizacyjnych. Jest grubsza, więc można jej używać do magazynowania i przenoszenia nieco cięższych materiałów.

Folię LDPE wykorzystuje się to produkcji m.in. worków na gruz, mocnych foliowych reklamówek, kubków na napoje czy woreczków strunowych, opakowań na gazety, folii ogrodniczych oraz folii termokurczliwych. Jest raczej miękka i łatwo się ją kształtuje. Do tego jest bezwonna i obojętna fizjologicznie, przepuszcza gazy,  jest w niewielkim stopniu przepuszczalna dla pary wodnej i w niewielkim stopniu odporna na wyższe temperatury. Co ciekawe, folia LDPE była pierwszym gatunkiem polietylenu, wyprodukowanym po raz pierwszy już w latach 30. ubiegłego wieku.

Folia LLDPE

Warto także przy tej okazji wspomnieć o innym rodzaju folii, a mianowicie LLDPE (linear low density polietylen). Jest to folia z liniowego polietylenu o niskiej gęstości, która znajduje zastosowanie w kosmetyce, farmacji czy przemyśle budowlanym. Z tego typu folii produkuje się chociażby folię stretch. Z LLDPE wykonuje się również rury do ogrzewania podłóg czy różne, inne opakowania.

Sprawdź:  https://www.folmi.pl/sklep/kategorie/folia-stretch

Folia polietylenowa powszechna w przemyśle

Zarówno folia LDPE, jak i HDPE znajdują zastosowanie w wielu branżach ze względu na swoje właściwości. Producenci muszą dbać o bezpieczeństwo w trakcie przechowywania oraz transportowania różnych materiałów, a folie idealnie sprawdzają się w tym celu. Dobrze chronią przed wilgocią oraz są odporne na działanie niskich temperatur. Nasza firma oferuje bogaty wybór produktów wykonanych z folii LDPE, które są wytwarzane zgodnie z najnowszymi technologiami i najwyższym standardem w zakresie ochrony środowiska. Oferowane przez nas produkty są dostępne w różnych rozmiarach.  Możemy spersonalizować nas folie poprzez umieszczenie na nich specjalnych nadruków, które mogą pełnić funkcje reklamowe Państwa produktu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena