Okna drewniane, PCV czy aluminiowe? To jedno z najważniejszych pytań, na które muszą sobie odpowiedzieć osoby stojące przed zakupem stolarki otworowej. W dalszej kolejności trzeba zadecydować o kolorze profilu, dobierając go do stylu wnętrza i wykończenia elewacji. Zdarza się, że pytamy również o to, czy szyby spełniają podwyższone wymagania pod względem energooszczędności.

Data dodania: 2021-05-31

Wyświetleń: 614

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Nowe okna - przydatne porady przed zakupem

Tymczasem schowane w profilu okucia okienne nie są elementem, któremu poświęcamy zbyt wiele uwagi. Mając jednak na uwadze fakt, że zakupu czy wymiany okien nie dokonujemy często, warto przyjrzeć się temu jaki „silnik” kryje się pod maską. Okucia odpowiadają za zamykanie i otwieranie okien, a więc w dużej mierze wpływają na nasze odczucia związane z komfortem użytkowania i mogą często przesądzać o stopniu zadowolenia z dokonanego zakupu.

Rodzaje okuć okiennych

Najczęściej w standardowych oknach i drzwiach balkonowych stosowane są tak zwane okucia obwiedniowe. W profilu — specjalnym rowku, który biegnie po obwodzie skrzydła okiennego - umieszczone są metalowe komponenty z wystającymi elementami ryglującymi, np. w formie rolki lub grzybka, które w trakcie zamykania okna wsuwają się do zaczepów umieszczonych na ramie. Dzięki listwom napędowym, które stanowią część elementów okuciowych, ruch przenoszony jest po całym obwodzie okna i wystarczy przekręcić klamkę, by bezpiecznie zaryglować okno w kilku punktach na raz.

W przypadku dużych drzwi tarasowych stosuje się systemy przesuwne, które w zależności od sposobu działania dzielimy na: odstawno-przesuwne, uchylno-przesuwne lub podnoszono-przesuwne. Wspólną cechą tych systemów jest to, że okna nasuwają się na siebie, nie zajmując miejsca w pomieszczeniu. Mechanizm działania jest jednak bardzo zbliżony – chodzi o to, by jednym ruchem klamki zamknąć lub otworzyć okno. Musimy pamiętać, że wyzwania, jakie stoją w tym przypadku przed producentami okuć, są zdecydowanie większe. Potrzeba naprawdę zaawansowanej techniki, aby zapewnić bezpieczne i trwałe działanie skrzydła przesuwnego, które może ważyć nawet 300 kg.

Jak dobrać najlepsze okucia okienne

Podczas wyboru nowych okien, warto zastanowić się, jakie okucia okienne będą najbardziej odpowiednim wyborem. Jeżeli chodzi o podstawową konfigurację, wszyscy producenci okien oferują podobne wyposażenie. To, co wyróżnia standardowe okucia do okien SIEGENIA, to elementy ryglujące w kształcie grzybków obrotowych, które gwarantują lekką pracę okucia i odporna na korozję i działanie warunków atmosferycznych powierzchnia okuć TITAN SILBER, która nawet po wielu latach użytkowania okna prezentuje się nienagannie.

To, co naprawdę odróżnia jedne okna od drugich to indywidualne rozwiązania lub dodatkowe elementy, za pomocą których możemy zaprojektować okno dokładnie odpowiadające naszym potrzebom.

Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, możemy wyposażyć okno w:

  • Klamki z kluczykiem – stosowane np. w pokojach dziecięcych pozwalają zablokować możliwość otwarcia okna i chronią najmłodszych domowników przed potencjalnym zagrożeniem.

  • Zabezpieczenia antywłamaniowe – takie okna posiadają zwiększoną liczbę punktów ryglujących i specjalne zaczepy antywłamaniowe, dzięki czemu solidnie trzymają się w ramie i dzielnie stawiają opór  zakusom włamywaczy. Na temat zabezpieczeń możesz przeczytać więcej w naszym wpisie Czy warto inwestować w okna antywłamaniowe?

  • Czujniki pozycji okna – stanowią uzupełnienie ochrony antywłamaniowej, informują poprzez aplikację lub centralę sterującą, w jakiej pozycji znajduje się okno. Dodatkowo po włączeniu w system alarmowy mogą wysyłać powiadomienia o próbie włamania.

Jeżeli chcesz zapewnić większy komfort użytkowania, możesz wyposażyć okna w:

  • Podnośnik skrzydła – w przypadku rozwiązań SIEGENIA zamontowany w dolnej części okna po stronie klamki, płynnie podnosi skrzydło podczas zamykania i nawet w przypadku starszych, opadniętych okien nie mamy problemu z ich zamknięciem. Dzięki zastosowaniu podnośnika również w okna pozycji uchyłu zyskują dodatkowe podparcie po stronie klamki, przez co wydłuża się ich żywotność.

  • Elektromechaniczne napędy – pozwalają ograniczyć obsługę okien do naciśnięcia przycisku lub przesunięcia palcem po ekranie telefonu, posiadają też funkcję automatycznej mikrowentylacji.

Natomiast, aby zapewnić wygodną wentylację pomieszczeń, możemy zainstalować:

  • Sprytną rozwórkę ZIMA/LATO – dzięki niej dopasujemy szerokość uchyłu okna do pory roku i zapobiegniemy niepotrzebnym stratom energii, a wymiana powietrza odbywać się będzie na optymalnym poziomie.

  • Nawiewniki okienne – najczęściej są montowane wraz z oknami, dlatego już na etapie zakupu warto o nich pamiętać, aby uniknąć późniejszych problemów z niewydolną wentylacją i jej konsekwencjami w postaci nadmiernej wilgoci i zbyt wysokiego stężenia CO2 w powietrzu.

Więcej informacji na temat okuć okiennych marki Siegenia można znaleźć na stronie https://www.siegenia.com/pl/products/window-systems/hardware-for-timber

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena