Stomia jest chirurgicznie utworzonym połączeniem pomiędzy jelitem grubym, cienkim albo moczowodem a skórą. Umożliwia ona wydalanie moczu albo kału, w sytuacji kiedy nie jest to możliwe w naturalny sposób. Wiele osób stomię traktuje jak wyrok, natomiast z właściwie wykonaną i pielęgnowaną, można normalnie funkcjonować. Pomaga w tym sprzęt pod postacią worka stomijnego.

Data dodania: 2021-04-07

Wyświetleń: 992

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Worek stomijny - co to jest, rodzaje, jak często zmieniać?

Jak wygląda stomia?

Jest to otwór w dolnej części brzucha, przez który wyprowadzony jest fragment jelita. Może znajdować się po prawej lub lewej stronie. Podobnie jak śluzówka jamy ustnej, ma różowoczerwony kolor, do 5 mm średnicy i wystaje ponad skórę. Jej dotykanie nie powoduje bólu, ponieważ nie jest unerwiona.

Pacjent ze stomią nie ma zwieracza, który zamyka ujście jelita i nie ma możliwości kontrolowania wypróżnień oraz wydalania gazów. Z tego względu musi korzystać ze specjalnego worka stomijnego - wpada do niego treść jelitowa. 

Jakie są przyczyny stomii?

Najczęstszą przyczyną stomii jest choroba nowotworowa jelita grubego. Do innych wskazań należą:

  • niedrożność jelit,
  • polipowatość jelita grubego,
  • nieswoiste choroby zapalne jelit,
  • nowotwory złośliwe układu moczowego.

W przypadku noworodków i niemowląt, przyczyną są zazwyczaj wady wrodzone, np. zrośnięcie odbytu. Z kolei u dzieci w wieku nastoletnim dominują nieswoiste zapalenia jelit.

Czym są worek stomijny?

Worki stomijne są specjalistycznymi workami, które przeznaczone są do zbiórki kału albo moczu. Nosi się je pod ubraniem, dzięki czemu są niewidoczne dla otoczenia. Cechuje je wodoodporność, więc nie trzeba zdejmować ich do kąpieli. 

Jak wybrać worek stomijny?

O wyborze worka stomijnego, decyduje rodzaj utworzonego otworu. Dostępne są worki otwarte i zamknięte. W przypadku kolostomii (na powierzchnię wyprowadzane jest światło jelita grubego) zalecane są zamknięte worki stomijne, które przeznaczone są do jednorazowego użytku. Po napełnieniu, worek należy wymienić na nowy - nie trzeba go opróżniać. Warto wybierać modele, które zaopatrzone są filtr. Będzie on odprowadzał gazy, co zapobiegnie pęcznieniu worka.

Z kolei worki stomijne otwarte używane są najczęściej przez osoby z ileostomią. Jest to wyprowadzenie na zewnątrz brzucha fragmentu jelita cienkiego, zazwyczaj po usunięciu jelita grubego oraz odbytnicy. Stomią w tym przypadku zlokalizowana jest w prawym podbrzuszu, pod pępkiem. Worki otwarte posiadają specjalne zapinki, dzięki którym można je wygodnie opróżnić i opłukać, a następnie ponownie wykorzystać. W tym przypadku również warto wybierać modele z filtrem.

Dla osób z urostomią zalecany jest worek urostomijny. Sprzęt wyposażony jest w kran, który odprowadza mocz. Z kolei system antyrefluksowy uniemożliwia cofanie się płynu, co zapobiega rozwojowi stanów zapalnych w obrębie układu moczowego.

Worki stomijne dzielą się tak na jedno i dwuczęściowe. W jednoczęściowych modelach płytka połączona jest z workiem na stałe. Ten rodzaj zazwyczaj polecany jest dla pacjentów z kolostomią, którzy zmieniają sprzęt każdego dnia. Z kolei worek stomijny dwuczęściowy nie wymaga zdejmowania płytki w trakcie wymiany worka. Zwykle stosowany jest przez osoby z ileostomią i urostomią.

Jak często wymieniać worki stomijne?

Częstotliwość wymiany worka zależna jest od jego typu. Jednoczęściowe modele należy wymieniać każdego dnia po napełnieniu. Z kolei dwuczęściowe co 3-4 dni, w zależności od potrzeb. 

Ważny jest także prawidłowy sposób pielęgnacji stomii. Przed opuszczeniem szpitala, personel medyczny powinien poinformować pacjenta jak zmieniać worek stomijny, aby nie dochodziło do przecieków. Powinien także omówić, w jaki sposób dbać o skórę wokół stomii, a także jak często wymieniać worek.

Wysokiej jakości sprzęt stomijny powinien być wyposażony w dobry filtr i być całkowicie szczelny. Powinien także chronić skórę przed powstawaniem podrażnień i odparzeń oraz odznaczać się wysokim komfortem użytkowania. Wybierając worek stomijny, warto sprawdzić ofertę MedPartner. Jeżeli worek przecieka, odkleja się lub uwiera to znaczy, że jest niewłaściwie dopasowany i niezbędna jest jego wymiana.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena